صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۱۳ اسد ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

ارتش آمریکا کوچک‏تر و چابک‎تر می‏شود

ارتش آمریکا کوچک‏تر و چابک‎تر می‏شود

لئون پانه تا، وزیر دفاع آمریکا از کوچک شدن نیروهای مسلح این کشور به میزان حدود یکصد هزار نفر خبر داده است. آقای پانه تا که در یک کنفرانس خبری در واشنگتن، درباره بودجه نظامی جدید آمریکا صحبت می کرد، گفت ایالات متحده قصد دارد ارتشی کوچک تر و چابک تر داشته باشد.

به گفته او ارتش آمریکا کماکان توان مقابله با همه دشمنان را در نبردهای زمینی خواهد داشت و توانایی نیروهای ویژه این کشور نیز افزایش خواهد یافت.

بودجه وزارت دفاع آمریکا قرار است در طول ده سال آینده ۴۸۷ میلیارد دالر کاهش یابد.

به گفته لئون پانه تا، در ۵ سال آینده ۹۲ هزار نفر از تعداد سربازان نیروهای زمینی و تفنگدار دریایی کاسته می شود و تعدادی از پادگان ها هم تعطیل خواهند شد.

به گفته آقای پانه تا بودجه این وزارتخانه در سال مالی ۲۰۱۳ ، ۵۲۵ میلیارد دالر خواهد بود که نسبت به سال مالی قبل از آن شش میلیارد دالر کاهش نشان می دهد.

بر این اساس، بودجه نظامی آمریکا در افغانستان در سال آینده ۸۸.۴ میلیارد دالر خواهد بود که حدود ۲۶ میلیارد دالر کمتر از سال مالی جاری خواهد بود.

این نخستین بار از زمان حملات یازدهم سپتمبر ۲۰۰۱ است که بودجه نظامی آمریکا نسبت به سال مالی قبل از آن کاهش می یابد.

کاستن از بودجه دفاعی آمریکا بخشی از طرح دولت باراک اوباما برای مقابله کسری بودجه بی سابقه این کشور است.

آقای پانه تا گفت: کاری که کرده ایم این است که چابکی و توانایی نیروهای مسلح را طوری در نظر گرفته ایم که بتوانیم به تهدیدهای قرن بیست و یکم پاسخ دهیم. فکر می کنم این ارتش برای آینده مناسب خواهد بود. آیا این کار با خطراتی هم همراه است؟ حتما همین طور است. آیا می توانیم به خطرات پاسخ دهیم؟ حتما همین طور خواهد بود.

آقای پانه تا گفت تمرکز آمریکا از مناقشه های بزرگ نظامی مانند جنگ در عراق و افغانستان متوجه مناطقی مانند آسیا-اقیانوسیه، آسیای میانه و خاورمیانه خواهد شد که برای امنیت ملی ایالات متحده اولویت دارد.

به گفته وزیر دفاع آمریکا، نیروی هوایی این کشور جنگنده های نسل جدید اف ۳۵ را خریداری خواهد کرد ولی سفارش سایر هواپیماهای رادار گریز به تاخیر خواهد افتاد.

ولی هواپیماهای بدون پیلوت همچنان از جمله اقلامی است که در صدر فهرست تجهیزات خریداری شده برای ارتش آمریکا قرار خواهد داشت.

آمریکا همچنین ناوگان کشتی های هواپیمابر خود را قوی نگه خواهد داشت ولی از تعداد رزمناوهایش خواهد کاست.

تعدادی از هواپیماهای ترابری قدیمی آمریکا هم قرار است از ناوگان هوایی این کشور خارج شود و سفارش خرید زیردریایی های جدید هم به تاخیر خواهد افتاد. (بی بی سی)