صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۲۵ اسد ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

اوباما: حل مسالمت آمیز مناقشه اتمی ایران امکان پذیر است

اوباما: حل مسالمت آمیز مناقشه اتمی ایران امکان پذیر است

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در سومین سخنرانی سالانه خود در برابر کنگره این کشور درباره ضرورت برقراری عدالت اقتصادی و فراهم کردن شرایط مساوی صحبت کرد.

آقای اوباما گفت همه آمریکایی های که بر اساس ضوابط و قوانین این کشور تلاش می کنند، باید از شرایط و مزایای برابر برخوردار باشند، موضوعی که به گفته تحلیلگران به اختلاف جمهوری خواهان با کاخ سفید بر سر موضوع اعطای تخفیف های مالیاتی اشاره دارد.باراک اوباما از این نطق که آخرین سخنرانی سالانه او در دوره نخست ریاست جمهوری اش است، برای ترسیم راهبرد مبارزات انتخاباتی خود در برابر جمهوری خواهان استفاده کرد.سیاست خارجی هم از دیگر رئوس سخنرانی آقای اوباما بود.

آقای اوباما با اشاره به تنش ها بر سر برنامه اتمی ایران گفت ایالات متحده مصمم است از دستیابی این کشور به تسلیحات اتمی ممانعت کند و او هیچ گزینه ای را در این راه کنار نخواهد گذاشت.

باراک اوباما گفت: رژیم ایران بیشتر از هر زمان دیگر در انزواست، رهبران آن با تحریم های شکننده مواجه هستند و تا زمانی که آنها به مسوولیت هایشان خودداری می کنند، این فشار برداشته نخواهد شد.

آقای اوباما موضع گیری جهانی در برابر ایران را از موفقیت های سیاست خارجی خود دانست و گفت: به ایران نگاه کنید، با استفاده از قدرت دیپلماسی خود توانسته ایم جهان را که زمانی در رابطه با نحوه مقابله با برنامه اتمی ایران دچار اختلاف بود، متحد کنیم. او در این حال تاکید کرد که حل مسالمت آمیز این مناقشه همچنان امکان پذیر است.

آقای اوباما ادامه داد: اگر ایران مسیرش را تغییر دهد و به تعهداتش عمل کند، می تواند به جامعه بین المللی باز گردد. از دیگر دستاوردهایی که آقای اوباما در زمینه سیاست خارجی به آن اشاره کرد، خروج نظامیان آمریکا از عراق و کشته شدن اسامه بن لادن بود. تاکید بر تعهد آمریکا در قبال امنیت اسرائیل، کاهش نیروهای آمریکایی در افغانستان و برکناری معمر قذافی از رهبری لیبیا و تغییر شرایط خاورمیانه پس از بهار عربی از دیگر موضوع های مورد اشاره در سخنرانی آقای اوباما بود.

او گفت:شک ندارم که در سوریه رژیم اسد به زودی کشف می کند که نمی توان روند تغییر را معکوس کرد و نمی توان شرافت انسان ها را انکار کرد. (بی بی سی)