صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

سه شنبه ۱۴ اسد ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

راسموسن: احتمال حمله ناتو به ایران منتفی است

راسموسن: احتمال حمله ناتو به ایران منتفی است

آندرس فو راسموسن، دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، ضمن استقبال از تحریم‌های جدید اتحادیه اروپا علیه ایران، تاکید کرده است که این سازمان قصد مداخله نظامی در آن کشور را ندارد. آقای راسموسن در مصاحبه با روزنامه لا ریپوبلیکا گفته است: من متقاعد شده ام که که بهترین راه حل (در مورد ایران) هنوز راه حل سیاسی است و به همین دلیل از تشدید تحریمهای اتحادیه اروپا (علیه ایران) استقبال می کنم.

دبیرکل ناتو افزود که تشدید تحریمهای اقتصادی علیه ایران تاثیری قابل توجه بر وضعیت اقتصاد آن کشور و همچنین رهبران ایران خواهد داشت.

آقای راسموسن در پاسخ به این سوال که آیا مداخله ناتو در منطقه به کلی غیر قابل تصور است گفت: هر گونه مداخله از سوی ناتو منتفی است. وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا روز دوشنبه، ۲۳ جنوری، در نشستی در بروکسل بر سر اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران به توافق رسیدند.

این تحریم‌ها شامل ممنوعیت خرید نفت خام و فرآورده‌های نفتی با ایران می‌شود.

برخی مقامات ایرانی تهدید کرده اند که در صورت تحریم نفتی این کشور،جمهوری اسلامی با بستن تنگه هرمز مانع صادرات نفت سایر کشورهای منطقه از این آبراه خواهند شد.

این در حالی است که آمریکا به ایران هشدار داده که به آن کشور اجازه نخواهد داد در عبور و مرور کشتی ها از تنگه هرمز اخلالی ایجاد کند.

وزیر دفاع بریتانیا هم روز سه شنبه گفت که این کشور برای مقابله با هر گونه اقدام احتمالی ایران برای بستن تنگه هرمز، نیروی نظامی بیشتری به این منطقه اعزام می کند.

در آستانه اعلام تحریم نفتی ایران از سوی اتحادیه اروپا، ناو هواپیمابر آبراهام لینکلن آمریکا، همراه با پنج کشتی جنگی دیگر از جمله یک ناوچه بریتانیایی و شناوری فرانسوی بدون مواجهه با حادثه ای از تنگه هرمز گذشتند و وارد خلیج فارس شدند.مقامات غربی می گویند هدف از اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران، وادار کردن این کشور به از سرگیری مذاکرات هسته ای و توقف غنی‌سازی اورانیوم است. (بی بی سی)