صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۲۵ اسد ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

مخالفان بشار اسد از شهر دوما خارج شدند

مخالفان بشار اسد از شهر دوما خارج شدند

گزارش ها از سوریه حاکی از خروج نیروهای مخالف دولت از شهر دوما در نزدیکی دمشق، پایتخت این کشور است. پیشتر گفته شده بود که مخالفان پس از چندساعت درگیری با نیروهای امنیتی برای چندین ساعت بخش هایی از این شهر را در اختیار گرفته بودند.
فعالان و گروههای حقوق بشری می گویند این درگیری ها زمانی آغاز شد که ارتش سوریه به سوی شرکت کنندگان در یک مراسم تشییع جنازه، تیراندازی کرد که در نتیجه آن ۴ نفر کشته شدند.

به گفته گروههای حقوق بشری، نیروهای مخالف دولت به دلیل آن که نمی خواستند تا عامل بروز درگیری بزرگتری در شهر دوما باشند، از این شهر خارج شدند.

برخی ساکنان این شهر از شنیده شدن صدای انفجار و تیراندازی خبر داده اند. این در حالی است که روز شنبه گزارش شده بود که یک موتر حامل زندانیان در جاده ای در شمال غربی آن کشور منفجر شد و دست کم ۱۵ نفر کشته شدند.

خبرگزاری سانا، خبرگزاری رسمی سوریه، هم اعلام کرد که پولیس پولیس توسط گروهی مسلح در جاده ارتباطی میان شهرهای ادلب و اریحا، مورد حمله قرار گرفته است.

قرار است وزرای خارجه اتحادیه عرب درباره ادامه ماموریت ناظران این اتحادیه در سوریه بحث و مذاکره کنند. ماموریت ۱۶۵ ناظر اتحادیه عرب روز پنج شنبه ۱۹ جنوری در حالی پایان یافت که همچنان نشانه ای از توقف سرکوب معترضان ضد دولتی در سوریه دیده نمی شود.

تحلیلگران می گویند انتظار می رود که اتحادیه عرب ماموریت ناظران را برای یک ماه دیگر تمدید کند. شورای امنیت سازمان ملل متحد اعلام کرده است که در ده روز اول حضور ناظران اتحادیه عرب در سوریه دست کم ۴۰۰ نفر در این کشور کشته شده اند.

سازمان ملل پیشتر اعلام کرده بود که از زمان آغاز اعتراضات علیه حکومت بشار اسد، رئیس جمهور سوریه در ماه مارچ سال ۲۰۱۱ میلادی، بیش از ۵۰۰۰ نفر در این کشور جانشان را از دست داده اند.

این در حالی است که دولت سوریه هم اعلام کرده که در جریان نا آرامی ها، حدود ۲۰۰۰ نفر از نیروهای امنیتی این کشور جان خود را هنگام مبارزه با باندهای تبهکار مسلح و تروریست‌ها از دست داده اند. (بی بی سی)