صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۴ میزان ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

صدراعظم مصر دست به تغییرات اساسی در کابینه زد

صدراعظم مصر دست به تغییرات اساسی در کابینه زد

عصام شرف، صدراعظم مصر در واکنش به تداوم اعتراضات نسبت به سرعت کند اصلاحات در کشور، گفته که دست به تغییراتی در کابینه این کشور می‌زند. محمد العرابی، وزیر خارجه مصر که گفته می شد به حکومت سرنگون شده حسنی مبارک نزدیک بوده، از سمت خود کناره‌گیری کرده است.

او استعفانامه خود را تقدیم آقای شرف کرده است. وزرای مالیه و صنایع نیز از سمت های خود کناره گیری کرده اند. دو معاون صدراعظم نیز در این تغییر و تحولات جدید منصوب شده اند.
قرار است پانزده وزیر کابینه تغییر کند. خبرنگار بی بی سی در قاهره می گوید این تغییرات ممکن است منعکس کننده، دعواهای پشت پرده میان صدراعظم و شورای نظامی باشد.

تظاهرات گسترده مردمی در مصر که از جنوری آغاز شد، منجر به سرنگونی حکومت سی ساله حسنی مبارک شد. آقای العرابی در دوران آقای مبارک، دیپلمات بود و در سمت وزیر خارجه تنها یک ماه دوام آورد.
او جانشین نبیل العربی شد که اکنون دبیرکل اتحادیه عرب است.

طبق گزارش ها، صدراعظم مصر در فیسبوک خود اعلام کرده استعفای وزیر خارجه را پذیرفته است. عصام شرف، صدراعظم مصر در مقایسه با شورای حاکم نظامی، اختیارات اندکی دارد و تحت فشارهای شدیدی برای اعمال سریع تر اصلاحات قرار دارد.

خبرگزاری فرانسه می گوید که او در فیسبوک خود نوشته است که تلاش زیادی می کند تا خواسته های مردم را اجرا کند. هفته پیش حدود ۷۰۰ افسر پلیس به دلیل دست داشتن در کشتار مردم در حین ناآرامی ها، اخراج شدند.
در دوران ناآرامی های مصر بیش از ۸۰۰ نفر کشته شدند.
معترضان که به تجمعات خود در میدان تحریر ادامه داده اند، خواهان دولتی جدید، کاهش اختیارات شورای نظامی، آزادی زندانیانی که در دادگاه های نظامی محاکمه شده اند و محاکمه سریع تر عوامل رژیم سابق هستند.
(بی بی سی)