صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۴ میزان ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

نشست مخالفان اسد در ترکیه برگزار شد

نشست مخالفان اسد در ترکیه برگزار شد

ده‌ها نفر از مخالفان حکومت بشار اسد در استانبول ترکیه گرد هم آمده‌اند تا راه‌های متحد کردن نیروهای مخالف سوریه را برای سرنگون کردن بشار اسد بررسی کنند. سخنرانان در این جلسه گفتند حکومت سوریه مشروعیت خود را از دست داده است و بنابراین باید جایگزینی برای آن پیدا کرد.

بر اساس گزارش‌هایی که پیش از این منتشر شده بود، اعلام شد که برگزارکنندگان این اجلاس قصد داشتند یک دولت سایه تشکیل دهند. اما به نظر می‌رسد این افراد پس از ابراز نگرانی برخی محافل از این که این اقدام می‌تواند موجب به انحصار درآوردن جریان اپوزیسیون توسط گروهی خاص شود، از تصمیم خود منصرف شدند.

این کنفرانس در شرایطی برگزار می‌شود که مخالفان انجام هر نوع گفتگویی با حکومت بشار اسد را مردود می‌دانند. حدود دو هفته پیش حکومت سوریه در تلاش برای برقراری آشتی ملی از گروه‌های مخالف، دانشگاهیان و برخی از هنرمندان خواست که در همایشی دو روزه در دمشق شرکت کنند. اما عملا با تحریم این نشست از سوی گروه‌های اصلی مخالف حکومت بشار اسد، این اجلاس بدون دست یافتن به نتیجه‌ای مشخص پایان یافت.

بر اساس برخی گزارش‌ها تعداد شرکت‌کنندگان در همایش روز شنبه در ترکیه به ۴۰۰ نفر می‌رسد. ناآرامی‌ها در سوریه از حدود چهار ماه پیش در اعتراض به حکومت بشار اسد آغاز شد که خانواده‌اش در ۴۰ سال گذشته قدرت را در این کشور در دست داشته است.

در یکی از بزرگ‌ترین اعتراض‌های روزهای اخیر، هزاران نفر از مخالفان در دمشق، پایتخت سوریه، به خیابان‌ها آمدند که بر اثر برخورد نیروهای امنیتی با معترضان دست کم ۲۸ نفر کشته و ۳۰۰ نفر دیگر مجروح شدند.

تا پیش از این بیشتر اعتراض‌ها در شهرهای کوچک و دور از پایتخت گزارش شده بود. مخالفان حکومت سوریه و گروه‌های مدافع حقوق بشر می‌گویند از زمان آغاز اعتراض‌ها در سوریه بیش از ۱۶۰۰ نفر بر اثر خشونت نیروهای امنیتی کشته شده‌اند و هزاران نفر هم در بازداشت به سر می‌برند.