صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۳ میزان ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

ملاقات مقام های ناتو برای تشدید فشارها علیه قذافی

ملاقات مقام های ناتو برای تشدید فشارها علیه قذافی

هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا برای حل بحران لیبیا، با دیپلمات های ناتو و عرب در ترکیه ملاقات می کند. این چهارمین ملاقات گروه تماس لیبیا از مارچ گذشته تاکنون است. در این کنفرانس موضوع کمک مالی به مخالفان مسلح رهبر لیبیا، معمر قذافی، نیز مطرح خواهد شد.

ویلیام هیگ وزیر خارجه بریتانیا، فرانکو فراتینی وزیر خارجه ایتالیا و آلن ژوپه وزیر خارجه فرانسه در نشست این گروه که ۱۵ عضو دارد، حضور خواهند داشتند. آقای ژوپه اخیرا گفت در تماس با فرستادگان معمر قذافی از آنها شنیده است که رهبر لیبیا آماده ترک قدرت است.

فرانسه نقش مهمی در حملات ناتو علیه لیبیا که در چارچوب قطعنامه شورای امنیت انجام می شود، ایفا کرده است. یک مقام ارشد آمریکایی که با خانم کلینتون در سفر است به خبرگزاری رویترز گفته است: کشورها دیگر به ورای قذافی می نگرند.
او گفت که قذافی رفتنی است و این کنفرانس محل مناسبی برای بحث درباره انتقال حکومت است.

در این جلسه قرار است راه های افزایش فشار بر لیبیا، از جمله محدود کردن رسانه های دولتی بررسی شود. این گروه، برنامه مخالفان قذافی و گام های آنها برای استقرار نظامی دمکراتیک را نیز بررسی می کنند.
خبرنگار دیپلماتیک بی بی سی می گوید اعضای ناتو نگران ادامه عملیات نظامی در لیبیا هستند.

انتظار می رود ترکیه برای آتش بس و آغاز مذاکرات طرفین درگیر تلاش و وساطت کند. نمایندگان شورای ملی انتقالی در این نشست حاضر خواهند شد، اما روسیه و چین به دعوتنامه های خود پاسخ منفی داده اند.
درگیری ها در لیبیا به بن بست رسیده است. مخالفان قذافی شرق و بخش هایی از غرب این کشور را در کنترل دارند.

قذافی نیز با وجود بیش از ۶۰۰۰ پرواز و حمله هواپیماهای ناتو همچنان در طرابلس، پایتخت لیبیا، مستقر است. تحریم های بین المللی متعددی علیه حکومت لیبیا اعمال شده و برای برخی مقام های ارشد این کشور حکم دستگیری صادر شده است. (بی بی سی)