صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۴ میزان ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

هشدار تازه باراک اوباما به سوریه

هشدار تازه باراک اوباما به سوریه

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا گفته است که به دولت سوریه درباره هرگونه اقدام علیه سفارت ایالات متحده در دمشق هشدار داده است. آقای اوباما در یک مصاحبه اختصاصی با تلویزیون سی بی اس گفت دولتش به سوریه این پیام را داده که کسی نمی تواند به سفارت ما کاری داشته باشد.

طرفداران بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، روز دوشنبه به سفارتخانه های آمریکا و فرانسه در دمشق حمله کردند و به این ساختمان ها آسیب هایی وارد آوردند. این حمله در پی سفر سفیران آمریکا و فرانسه به شهر حماه که شاهد اعتراضات گسترده ای علیه حکومت سوریه بوده است، انجام شد.

آقای اوباما تاکید کرد که آمریکا برای حفاظت از سفارتش در سوریه دست به هر اقدامی خواهد زد. باراک اوباما افزود که بشار اسد به طور فزاینده ای نزد شهروندان سوریه مشروعیتش را از دست داده است.
به گفته وی، آمریکا تلاش می کند که از طریق بین المللی فشار بر حکومت بشار اسد را افزایش دهد تا تغییرات واقعی در سوریه محقق شود.

این در حالیست که دولت سوریه اظهارات هیلاری کلینتون، وزیرامور خارجه آمریکا مبنی بر عدم مشروعیت حکومت بشار اسد را تحریک آمیز خوانده و آنرا به شدت محکوم کرده است. خانم کلینتون گفته است که هیچ کس نباید تردیدی داشته باشد آمریکا روی بشار اسد هیچ سرمایه گذاری نکرده و خواهان ایجاد تغییرات دمکراتیک در این کشور است. او گفت: اگر کسانی از جمله پرزیدنت اسد گمان می کنند که آمریکا بطور نهانی امید دارد که این رژیم از این درگیری ها بیرون آید و همچنان به خشونت و سرکوب خود ادامه دهد، در اشتباه هستند. پرزیدنت اسد غیرقابل جایگزین شدن نیست و ما قطعا هیچ سرمایه گذاری برای باقی ماندن او در قدرت نکرده ایم.

دولت سوریه با صدور بیانیه ای این سخنان خانم کلینتون را به عنوان دخالت آشکار در امور داخلی سوریه محکوم کرده است. در این بیانیه آمده است: رهبری سیاسی (سوریه) مشروعیت خود را از آمریکا نمی گیرد، بلکه تنها از اراده مردم سوریه می گیرد.
گروه های حقوق بشر می گویند در اعتراضات سوریه، تاکنون بیش از ۱۴۰۰ نفر از معترضان و ۳۵۰ مامور امنیتی کشته شده اند.
حکومت سوریه خشونت ها در این کشور را به باندهای تبهکار نسبت می دهد. (بی بی سی)