صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۳ میزان ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

کلینتون: بشار اسد دیگر مشروعیتی ندارد

کلینتون: بشار اسد دیگر مشروعیتی ندارد

با افزایش تنش های دیپلماتیک بین واشنگتن و دمشق، هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا گفته است که بشار اسد رئیس جمهور سوریه مشروعیت خود را از دست داده و ایالات متحده هیچ سرمایه گذاری روی او نکرده است. خانم کلینتون که پس از حمله طرفداران حکومت سوریه به سفارت آمریکا در دمشق صحبت می کرد گفت که هیچ کس نباید تردیدی داشته باشد که آمریکا خواهان تغییرات دمکراتیک در این کشور است.
هواداران بشار اسد، رئیس جمهور سوریه به سفارتخانه‌های آمریکا و فرانسه در دمشق حمله کرده‌ و آسیب‌هایی به ساختمان این دو سفارتخانه وارد کرده‌اند.

مهاجمان همچنین به محل اقامت سفیر آمریکا در دمشق حمله کرده اند اما کسی مجروح نشده است. طی چند ماهی که از اعتراضات سوریه می گذرد، برخی از تحلیلگران گفته اند آمریکا نگران روی کار آمدن اسلام گرایان در سوریه و تاثیر آن بر روی صلح خاورمیانه است و به همین دلیل خواهان باقی ماندن رژیم اسد است. اما خانم کلینتون گفت: اگر کسانی از جمله پرزیدنت اسد گمان می کنند که آمریکا بطور نهانی امید دارد که این رژیم از این درگیری ها بیرون آید و همچنان به خشونت و سرکوب خود ادامه دهد، در اشتباه هستند. پرزیدنت اسد غیرقابل جایگزین شدن نیست و ما قطعا هیچ سرمایه گذاری برای باقی ماندن او در قدرت نکرده ایم.

وزیر خارجه آمریکا خواهان کناره گیری آقای اسد نشد، اما گفت که واشنگتن از اراده ملت سوریه و تغییرات دمکراتیک در این کشور حمایت می کند. او از سوریه خواست به تعهدات بین المللی خود برای حفاظت از همه دیپلمات ها عمل کند.
یک مقام سفارت آمریکا در دمشق به بی بی سی گفته است که اگرچه به ساختمان سفارت آسیب هایی وارد شده اما هیچ فردی از کارکنان سفارت، آسیب ندیده است.
واشنگتن با محکوم کردن این حادثه خواهان پرداخت غرامت توسط دمشق شده است. (بی بی سی)