صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۴ میزان ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

برگزاری مراسم رسمی اعلام استقلال سودان جنوبی

برگزاری مراسم رسمی اعلام استقلال سودان جنوبی

اعلامیه استقلال سودان جنوبی، در حضور رهبران کشورهای آفریقایی و دهها هزار نفر از مردم که برای شرکت در این مراسم به جوبا، پایتخت آمده بودند، خوانده شد. در جریان این مراسم سرود ملی جدید نواخته شد و پرچم سودان جنوبی هم در آرامگاه جان گارانگ ، نخستین رهبر سودان جنوبی که در سانحه هلی کوپتر در سال 2005 میلادی کشته شد. به اهتزاز درآمد. بان کی مون، سرمنشی سازمان ملل متحد، و عمر البشیر، رئیس جمهوری سودان، از جمله مقام های ارشدی هستند که برای شرکت در یک مراسم ویژه به جوبا رفته اند.

اعلام استقلال بخش جنوبی سودان از شمال این کشور در پی ماهها مذاکره بین مقامات این دو منطقه صورت می گیرد. خارطوم پیشتر استقلال همسایه تازه اش را به رسمیت شناخته اما می گوید که از مردم جنوب سودان سلب تابعیت خواهد کرد.
به گفته تحلیلگران هر چند دولت سودان رسما همسایه جدید جنوبی اش را به عنوان کشوری مستقل به رسمیت شناخته، اما هنوز هم زمینه های بروز درگیری بین دو طرف همچنان پا برجاست. در ماههای گذشته خشونت های گسترده ای بین دو طرف صورت گرفت.

هنوز هیچ یک از دو طرف در مورد نحوه تقسیم عواید حاصل از نفت، در مناطق نفت خیز به توافق نرسیده اند. اتحادیه آفریقا گفته است منطقه ای غیرنظامی به طول ده کیلومتر در دو سوی مرز مشترک ایجاد خواهد شد.
براساس گزارش ها مردم سودان از روز شنبه به مدت نه ماه فرصت خواهند داشت تا در این مورد که شهروند بخش شمالی و یا جنوبی باشند، تصمیم گیری کنند.

شورای امنیت سازمان ملل متحد روز جمعه به اتفاق آرا با اعزام هفت هزار نیروی صلحبان و ۹۰۰ مامور پولیس به سودان جنوبی موافقت کرد.
شمال و جنوب سودان ۲۲ سال درگیر جنگ داخلی بودند. این جنگ بیش از یک و نیم میلیون کشته برجای گذاشت و سرانجام با انعقاد یک معاهده صلح در سال ۲۰۰۵ به پایان رسید.

(بی بی سی)