صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

سه شنبه ۲۴ حمل ۱۴۰۰

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

قهرمان سابق بوکس جهان که محمد علی را برده بود، درگذشت

قهرمان سابق بوکس جهان که محمد علی را برده بود، درگذشت

لئون اسپینکس، قهرمان سابق بوکس سنگین وزن جهان در ۶۷ سالگی درگذشت. این قهرمان امریکایی به دلیل پیروزی غافلگیرکنندهای که مقابل محمد علی (کلی) داشت به شهرت رسیده بود. او سال ۱۹۷۸ میلادی در هشتمین مبارزه حرفهای خود علی را شکست داد. آقای اسپینکس سالها با مشکلات سلامتی روبرو بود و در سال ۲۰۱۹ مشخص شد که به مرحله پیشرفته بیماری سرطان پروستات مبتلا است.
او که تفنگدار دریایی سابق امریکا بود، عصر جمعه در حالی که همسرش برندا گلور در کنارش بود، در هندرسون ایالت نوادا درگذشت. در بیانیهای که به مناسبت درگذشت او منتشر شد، آمده است: "لئون این اواخر با بیماریهای مختلف میجنگید ولی هرگز لبخندش را از دست نداد. او همواره ارادهای محکم داشت و هرگز تسلیم نشد."
اسپینکس که متولد سنلوئیس بود، سال ۱۹۷۶ قهرمان المپیک مونترال شد. او ۱۸ ماه بعد از این قهرمانی با پیروزی مقابل علی، کمربند قهرمانی سازمانهای "دبلیوبیسی" و "دبلیوبیای" را بدست آورد. در آن مسابقه شانس پیروزی او مقابل علی ده به یک بود، ولی توانست حریف نامدارش با نتیجهای نزدیک شکست دهد. دو داور آن مسابقه با نتایج ۱۴۱-۱۴۴ و ۱۴۰-۱۴۵ به پیروزی اسپینکس رای دادند در حالی که دیگر داور مبارزه معتقد بود علی با نتیجه ۱۴۲-۱۴۳ برنده شده است.
علی هفت ماه بعد از آن مبارزه انتقامش را گرفت و در مسابقه تکراری به آسانی برنده شد. اسپینکس یک بار دیگر هم بخت بدست آوردن کمربند قهرمانی سنگینوزن بوکس جهان را داشت، اما در مسابقه جون ۱۹۸۱ به لری هلمز باخت. اسپینکس پس از آن وزنش را پایین آورد و در رده بین میانوزن و سنگینوزن به رینگ رفت اما نتوانست محمد کوای، قهرمان دبیلوبیای را در سال ۱۹۸۶ شکست دهد. او پس از این باخت نه سال دیگر هم در این رشته باقی ماند و سرانجام با کسب ۲۶ پیروزی، ۱۷ شکست و ۳ تساوی به کارش پایان داد. او که به دلیل "لبخندهایش" معروف بود، پس از بازنشستگی با تبعات ناشی از ضربههایی که خورده بود، روبرو شد. سال ۲۰۱۲ مشخص شد که مغز او کوچکتر شده است و چند سال بعد هم پزشکان تشخیص دادند که سرطان دارد. پسر او کوری که ۴۲ سال دارد نیز بوکسور برجستهای بود. او در رده سبک-میانوزن قهرمان جهان شده است. مایکل برادر کوچکتر اسپینکس که الان ۶۴ ساله است هم بوکسور بسیار خوبی بود و در دهه ۱۹۸۰ کمربند قهرمانی رده سبک-سنگینوزن را در اختیار داشت. او سپس راهی دسته سنگینوزن شد، انتقام برادرش را از هولمز گرفت و کمربند قهرمانی سازمان آیبیاف را بدست آورد.