صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۵ عقرب ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

اوپن فرانسه ۲۰۲۰؛ سرما بزرگ‌ترین دشمن "پادشاه رس" در پاریس

اوپن فرانسه ۲۰۲۰؛ سرما بزرگ‌ترین دشمن

رقابتهای اوپن فرانسه از امروز در پاریس آغاز شده است و رافائل نادال، قهرمان ۱۲ دوره این گرنداسلم میگوید که هوای سرد پاریس موجب شده که او سختترین مسابقات زندگیاش را در پیش رو داشته باشد.
رافائل نادال، از اولین حضور خو در رقابتهای رولان گاروس ۲۰۰۵ همواره نشان داده که فاتح بلامنازع این مسابقات است. اما همهگیری جهانی ویروس کرونا موجب شده تا این مسابقات بجای زمان معمول آن در اوایل تابستان (که دمای هوا بیشتر مناسب شیوه بازی نادال است)، از ۲۷ سپتامبر تا ۱۱ اکتبر برگزار شود.
مرد شماره دو تنیس جهان گفت: "هوا خیلی خیلی سرد است و این شرایط را برای همه سخت میکند. شرایط برای بازی در فضای باز کمی غیرعادی است."
رولان گاروس که در شرایط عادی دومین گرنداسلم فصل تنیس جهان است همواره از اواخر ماه می شروع میشد و پس از دو هفته در اوایل جون به پایان میرسید.
نادال ۳۴ ساله قبل از شروع این مسابقات گفت: "شرایط کنونی مسابقات به دلایل مختلف سختترین شرایط ممکن برای من است. وضعیت توپ کاملا متفاوت است. توپها در حین بازی بسیار سنگین و کند هستند. ضمن این که دوران آمادگی قبل از آن هم خیلی کوتاه بود."
نادال همچنین گفت که توپهای جدید مارک ویلسون مسابقات را نیز دوست ندارد: "در مایورکا و با هوای گرم آنجا این توپها خیلی کند بودند و به نظرم اصلا مناسب زمینهای خاک رس نیستند."
شیوه برگزاری مسابقات تنیس هرساله مطابق با گرنداسلمها پیش میرود. برای مثال قبل از اوپن فرانسه اکثر قریب به اتفاق مسابقات روی خاک رس برگزار میشود و قبل از اوپن آمریکا روی هارد کورت (زمین سخت). ولی امسال به دلیل شیوع کرونا، رولان گاروس با فاصله کمی پس از اوپن آمریکا برگزار شد و به همین دلیل فصل عادی تورنمنتهای روی خاک رس، عملا حذف شد.
نادال گرچه اعلام کرد به دلیل نگرانی از مربوط به سلامت و هراس از ابتلا به بیماری از اوپن آمریکا کنارهگیری کرد اما این فرضیه را هم نمیتوان به طور کامل نادیده گرفت که اوقید حضور در نیویورک را زد تا فرصت کافی برای تمرین روی خاک رس و قهرمانی در تورنمنت مورد علاقهاش داشته باشد.
از سوی دیگر سیمونا هالپ، بخت اولی قهرمانی در بخش انفرادی زنان که با قهرمانی در اوپن ایتالیا وارد پاریس میشود، گرچه وضعیت خودش را "خوب" و "مطمئن" نامید اما گفت که میداند شرایط آب و هوایی مسابقات چالش برانگیز خواهد بود.
تنیسباز رومانیایی گفت: "هوا که سرد است، توپ کمی سنگینتر و متفاوتتر میشود. بدون شک وضعیت بازی بین اینجا و رم کاملا متفاوت است. سرما را حس میکنم و کمی هم به دردسر افتادهام، اما خب این شرایط برای همه وجود دارد."