صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۲۸ جدی ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

کرونا: کانادا از المپیک کنار کشید و نخست وزیر جاپان‌ از تعویق صحبت کرد

کرونا: کانادا از المپیک کنار کشید و نخست وزیر جاپان‌ از تعویق صحبت کرد

به دنبال کناره‌گیری کانادا، وضعیت برگزاری المپیک و پارالمپیک توکیو بیش از پیش با ابهام همراه شد و شینزو آبه، نخست‌وزیر جاپان‌ هم برای نخستین بار گفت که مسابقات می‌تواند به تعویق بیفتد .
مسئولان استرالیایی نیز گفتند که "واضح است" المپیک برگزار نخواهد شد و از ورزشکاران این کشور خواستند که خودشان را برای سال ۲۰۲۱ آماده کنند .
کمیته ملی المپیک و پارالمپک کانادا گفت که پس از مشورت با ورزشکاران، گروه‌های مرتبط با ورزش و دولت کانادا با گرفتن "تصمیمی سخت" از مسابقات کناره‌گیری می‌کند .
کانادا سپس با "درخواستی فوری" از کمیته بین‌المللی المپیک و پارالمپیک و سازمان‌های بهداشت جهانی تقاضا کرد که بازی‌ها یکسال دیرتر انجام شوند .
هفته‌ها است که مسئولان جاپان‌ی می‌گویند مسابقات در زمان برنامه‌ریزی شده انجام می‌شود .
اما آقای آبه در صحبت‌هایی که امروز در پارلمان جاپان‌ داشت، برای اولین بار گفت، احتمال دارد المپیک ۲۰۲۰ توکیو به تعویق بیفتد .
او گفت: "خیلی سخت است که بازی‌ها را به طور کامل نگه داریم. از آنجایی که سلامت ورزشکاران مهم‌ترین مسئله است، به نظر می‌رسد که تعویق مسابقات اجتناب ناپذیر خواهد بود ."
تا کنون سابقه نداشته است که مسابقات المپیک در زمان صلح به تاخیر بیافتد. المپیک ۱۹۴۰ که به دلیل وقوع جنگ جهانی دوم لغو شد، نیز قرار بود در توکیو برگزار شود .
کمیته بین‌المللی المپیک قبلا گفته است که تاخیر بازی‌ها هم "یکی از سناریوهای موجود" است اما در عین حال تاکید کرده "لغو مسابقات نه مشکلی را حل می‌کند و نه به کسی کمک خواهد کرد ."
توماس باخت، رئیس این سازمان در نامه‌ای به ورزشکاران نوشت: "زندگی انسان‌‌ها مقدم بر هر چیزی است از جمله بر برگزاری بازی‌ها. ما سرانجام در کنار هم از این تونل تاریک عبور خواهیم کرد، نمی‌دانیم چقدر طول می‌کشد اما در پایان این تونل مشعل المپیک شعله‌ور است ."