صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۱۰ میزان ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

حذف رسمی ایران از میزبانی فوتبال؛ احتمال محرومیت گسترده رشته‌های ورزش

حذف رسمی ایران از میزبانی فوتبال؛ احتمال محرومیت گسترده رشته‌های ورزش

دبیرکل فدراسیون فوتبال آسیا رسماً اعلام کرد به دلایل مسایل ایمنی و امنیتی در ایران، بازیها در قطر برگزار میشود. ایران هم از دیپلماسی مقابله سخن گفت. رسانههای عربی از احتمال محرومیت گسترده ورزش ایران خبر دادند.
فدراسیون فوتبال ایران و روز دوشنبه ۳۰ جدی (۲۰ جنوری) رسماً اعلام کرد که به دلایل مسایل ایمنی و امنیتی در ایران، میزبانی بازیها تغییر میکند و قطر محل رقابتها خواهد بود.
بعد از اعلام تصمیم کمیته مسابقات کنفدراسیون فوتبال آسیا (AFC )، مقامات ورزش ایران، ابتدا گفتند این تصمیم تنها یک شایعه و نتیجه "شیطنتهای رسانههای سعودی" است. اما طولی نکشید که داتو وینزور جان، دبیرکل کنفدراسیون فوتبال آسیا (AFC ) نامه رسمیاین سازمان را به دست ایران رساند.
موضوع این نامه "مسائل ایمنی، امنیتی و برنامه مسابقات لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۲۰" عنوان و اعلام شد که این مسابقات ۲۵ جنوری (۵ دلو ) و در قطر به عنوان زمین بیطرف برگزار میشود.
در ادامه این نامه به "مرحله آتی" مسابقات اشاره و گفته شده در صورت صعود هر یک از باشگاههای ایرانی از مرحله پلیآف به مرحله گروهی، کنفدراسیون فوتبال آسیا پیشنهاد میکند تغییراتی در بازیهای خانگی باشگاههای ایرانی ایجاد شود تا "فرصتهای احتمالی بازی در داخل ایران" میسر شود.
مهمترین این "تغییرات" در جابجایی زمان بازیهای خانگی باشگاههای ایرانی و دیگر رقیبان است که باید خارج از ایران برگزار شود. برخی رسانهها و سایتهای عربی مانند کوره آنلاین و شبکه ابوظبی، گزارش کردند، تصمیم کنفدراسیون فوتبال آسیا تنها شامل لیگ قهرمانان آسیا نمیشود.
ایسنا به نقل از این رسانهها نوشت: «هرگونه بازی در چارچوب فوتبال آسیا در زمین ایران تا اطلاع ثانوی ممنوع است و به این ترتیب این تصمیم شامل بازیهای ملی شده و دامنه آن گستردهتر است.»
کنفدراسیون فوتبال آسیا هنوز درباره این موضوع، اعلام نظر نکرده است. ولی مسئولان ورزش ایران و چند نفر از مسئولان باشگاههای فوتبال از جمعه گذشته، نگران این موضوع بودند.
مدیران عامل چهار باشگاه فوتبال گفتند اگر در برابر چنین اقدامی "مقاومت" نکنند، سلب میزبانی رفتهرفته به رقابتهای ملی و دیگر رشتههای ورزشی هم تسری مییابد.