صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

سه شنبه ۶ حوت ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

درآمد غول‌های فوتبال اروپا: بارسلونا در صدر، اوضاع نگران‌کننده منچستر یونایتد

درآمد غول‌های فوتبال اروپا: بارسلونا در صدر، اوضاع نگران‌کننده منچستر یونایتد

بارسلونا براي اولين بار در فصل گذشته تبديل به پردرآمدترين باشگاه فوتبال اروپا شد.
طبق «ليگ پول» موسسه تحقيقي دلويت (يکي از چهار موسسه حسابرسي معتبر جهان) اين باشگاه در فصل 19-2018 فوتبال اروپا 741 ميليون و 100 هزار پوند درآمد داشته است.
رئال مادريد که فصل قبل از آن بيشترين درآمد را داشت، در اين فصل با 667 ميليون و 500 هزار پوند در رتبه دوم قرار گرفت و منچستر يونايتد با 627 ميليون و 100 هزار پوند، سومين باشگاه پردرآمد باشگاه اروپا بود.
اين طور که گفته ميشود «موقعيت منچستر يونايتد به عنوان پردرآمدترين باشگاه فوتبال انگليس فصل  آينده به خطر خواهد افتاد.»
چرا بارسلونا اول است؟
بارسلونا قهرمان دو دوره اخير ليگ فوتبال اسپانيا است اما آخرين بار سال 2015 قهرمان ليگ قهرمانان فوتبال اروپا شده
در بيست و سه باري که موسسه دلويت، اين آمار را منتشر کرده است هرگز اختلاف بين تيم اول با دوم اين اندازه (83 ميليون يورو/ 73 ميليون و 600 هزار پوند) نبوده است.
جهشهاي درآمدي سال به سال بارسا به دليل زير نظر گرفتن فعاليتهاي بازارپردازي و صدور پروانه بارسلونا توسط خود باشگاه است.
دن جونز، يکي از اعضاي تيم تحقيق دلويت گفت: «بارسلونا يک مثال مشخص از باشگاهي است که خودش را به خوبي با تغييرات بازار وفق داده است. کاهش اتکا به درآمد ناشي از حق پخش و تمرکز روي افزايش درآمدهاي تحت کنترل خودش است.»
دلويت پيشبيني ميکند که بارسلونا سال آينده هم عنوان پردرآمدترين تيم اروپا را حفظ کند و همچنين در سالهاي آينده تبديل به اولين باشگاهي شود که توانسته به درآمد يک ميليارد يورو در يک فصل فوتبال برسد.
مشکل منچستر يونايتد چيست؟
دلويت ميگويد که «راههاي زيادي در ارتباط با برآورد ثروت و ارزش باشگاههاي فوتبال» وجود دارد اما اين موسسه به طور مشخص ترازنامه مالي باشگاهها را بررسي کرده است.
پول ناشي از حق پخش مهمترين درآمد باشگاهها است که حدود 44 درصد درآمد آنها را تشکيل ميدهد.
منچستريونايتد پر درآمدترين باشگاه فوتبال جهان
درآمد سالانه منچستر يونايتد از 589 ميليون و 800 هزار پوند به 627 ميليون و 100 هزار پوند رسيده است اما دلويت پيشبيني ميکند که درآمد اين باشگاه در فصل 20-2019 بين 560 تا 580 ميليون پوند باشد؛ که بخشي از اين کاهش درآمد به دليل راه نيافتن اين تيم به ليگ قهرمانان فوتبال اروپا است.
دلويت ميگويد که طبق برآوردهايش «شياطين سرخ فصل آينده به پايينترين رتبهشان در ليگ پول ميرسند. اين قضيه خطر از دست رفتن موقعيت آنها به عنوان پردرآمدترين تيم ليگ برتر که از زمان آغاز انتشار اين آمار در اختيار داشتند را افزايش ميدهد.»
تاتنهام پادشاه لندن
تيمهاي ليگ برتر فوتبال انگليس با کسب 8 جايگاه حضوري پر رنگ در ميان 20 تيم برتر «ليگ پول» دارند.
تاتنهام با درآمد 459 ميليون و 300 هزار دالري (21 درصد افزايش) حضور در رتبه هشتم، بالاترين جايگاه تاريخش در ليگ پول را بدست آورده است.
دلويت ميگويد که اين جهش در افزايش درآمد ناشي از منابع تبليغاتي و حق پخش به دنبال رسيدن تاتنهام به فينال ليگ قهرمانان و حضور در ورزشگاه جديد به دست آمده است.
تاتنهام الان بيشتر از هر باشگاهي در لندن درآمد دارد. چلسي (452 ميليون و 200 هزار پوند) در رتبه نهم اين جدول است و آرسنال (392 ميليون و 700 هزار پوند) به دنبال تکرار ناکامي در کسب سهميه ليگ قهرمانان اروپا براي اولين بار از ميان 10 تيم برتر خارج شده و در رتبه يازدهم ايستاده است.
کريستيانو رونالدو ژوئيه 2018 با 122 ميليون يورو به يوونتوس ملحق شد
تحقيق دلويت شامل مبلغ انتقال بازيکن نميشود. مجموع درآمدي که 20 تيم برتر دنيا در فصل 19-2018 به دست آوردند 8 ميليارد و 200 ميليون پوند بود.
يوونتوس، قهرمان فوتبال ايتاليا (رتبه دهم با 405 ميليون و 500 هزار پوند درآمد) بار ديگر به جمع 10 تيم بالاي جدول بازگشته است و دلويت ميگويد که انتقال کريستيانو رونالدو از رئال مادريد موجب «افزايش جذابيت تجاري يوونتوس» شده است.
تعداد دنبالکنندههاي (فالوئرهاي) رونالدو در اينستاگرام از مجموع دنبالکنندههاي رئال مادريد و بارسلونا بيشتر است.
دلويت ميگويد: «در نتيجه اين اتفاق يووه شاهد افزايش درآمد تجاري بود که بخشي از اين افزايش در نتيجه محبوبتر شدن نام تجاري آن در فصل 19-2018 بود. بخشي از درآمد باشگاه همچنين به دليل بهبود بازاريابي در نتيجه حضور اين بازيکن فوقالعاده بود.»
در ميان 10 تيم برتر اين فهرست همچنين نام بايرن مونيخ (رتبه چهارم با 581 ميليون 800 هزار پوند)، پاريسنژرمن (رتبه پنجم با 560 ميليون و 500 هزار پوند)، منچستر سيتي (رتبه ششم با 538 ميليون و 200 هزار پوند) و ليورپول (رتبه هفتم با 533 ميليون پوند) ديده ميشود.