صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۱۰ میزان ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

کیکه ستین، سرمربی جدید بارسا کیست؟

کیکه ستین، سرمربی جدید بارسا کیست؟

بعد از اخراج ارنستو والورده از بارسلونا، اين باشگاه کيکه ستين، سرمربي سابق رئال بتيس را به عنوان جانشين او انتخاب کرد. ولي سرمربي جديد بارسلونا کيست و چه سابقهاي دارد؟
بارسلونا ديروز رسما اعلام کرد که ارنستو والورده را از پست سرمربيگري اين تيم اخراج کرده و به جاي او کيکه ستين، سرمربي سابق رئال بتيس را به عنوان سرمربي جديد بلوگرانا منصوب کرده است.
بعد از آنکه ژاوي و رونالد کومان، پيشنهاد مربيگري باشگاه سابقشان بارسا را رد کردند، هيات مديره بارسلونا با کيکه ستين اسپانيايي به توافق رسيد تا با قراردادي تا سال 2022 او را به خدمت بگيرد.
والورده از مدت ها پيش با فشارهاي زيادي روبرو بود ولي فشارها بر او بعد از شکست مقابل اتلتيکو مادريد و حذف از سوپرکاپ اسپانيا شدت گرفت. بارسا ابتدا مشتاق بود ژاوي را به جاي والورده انتخاب کند ولي بعد از آنکه ژاوي گفت تنها در تابستان آينده حاضر است به بارسا برگردد، باشگاه تصميم گرفت به دنبال گزينه ديگري بگردد. اما کيکه ستين کيست و چه سابقهاي دارد؟
ستين در دوران فوتبالي خود يک هافبک بااستعداد بود که در ريسينگ سانتاندر بازي ميکرد. او به مدت هشت سال در اين تيم بازي کرده و در 205 بازي موفق شد 43 گل به ثمر برساند. او سپس مدتي هم در اتلتيکو مادريد بازي کرده و در لوانته بازنشسته شد.
دوران مربيگري ستين هم در سال 2000 با ريسينگ سانتاندر آغاز شد. او سپس به گينه استوايي رفته و هدايت تيم ملي اين کشور را به عهده گرفت. ستين سپس سکان هدايت لاس پالماس را به دست گرفت و در اولين فصل حضورش مانع از سقوط اين تيم به دسته پايينتر شد.
درخشش او در لاس پالماس باعث شد ستين مورد توجه رئال بتيس قرار بگيرد و او در سال 2017 به عنوان سرمربي دائمي اين تيم منصوب شد.
ستين در فصل اول حضور در بتيس موفق شد اين تيم را به اروپا برساند. بتيس در فصل دوم حضور ستين به نيمهنهايي جام حذفي اسپانيا رسيد ولي بعد از آن دچار افتي نسبي شده و در ميانههاي جدول لاليگا جا خوش کرد. اين افت نسبي باعث شد ستين با اينکه يک سال از قراردادش باقي مانده بود بتيس را ترک کند.
ستين به عنوان يکي از شيفتگان يوهان کرويف و سبک موسوم به توتال فوتبال او مشهور است و بارها نشان داده که از فوتبال تهاجمي و با حفظ مالکيت توپ لذت ميبرد.
ستين در تيم هايش معمولا از سيستم 4-2-3-1 استفاده کرده و فوتبالي تهاجمي با تکيه بر حفظ توپ و درصد مالکيت بالا بازي ميکند.
در تيم هاي ستين معمولا تمرکز اصلي بر فاز هجومي بوده و اين هم از ديگر دلايلي است که فوتبالي که تيم هاي او بازي کردهاند بارها به سبک يوهان کرويف تشبيه شده، تشبيهي که کيکه ستين مسلما از شنيدن آن خوشحال ميشود.