صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۳۱ سنبله ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

قهرمانی فرمول یک؛ همیلتون بزرگ‌ترین راننده تاریخ است؟

قهرمانی فرمول یک؛ همیلتون بزرگ‌ترین راننده تاریخ است؟

لوئیس همیلتون، راننده بریتانیایی مرسدس با کسب مقام دوم در گراندپری آمریکا برای ششمین بار قهرمان فرمول یک جهان شد.
این راننده ۳۴ ساله حالا دومین راننده پرافتخار این مسابقات است و تنها یک قهرمانی دیگر تا رکورد میشائیل شوماخر افسانهای فاصله دارد.
ششمین قهرمانی همیلتون همچنین به معنای عبور او از رکورد، خوان مانوئل فانخیو، راننده اسطورهای آرجانتاینی بود. فانخیو پنج بار در دهه ۱۹۵۰ قهرمان جهان شد. همیلتون در حالی قهرمانی خود را قطعی کرد که هنوز دو مسابقه (برازیل و ابوظبی) تا پایان فصل باقی مانده است.
نمایش درخشان همیلتون فقط محدود به این فصل نیست و او بدون شک برترین راننده سالهای اخیر دنیا است. اما همیلتون در تاریخ فرمول یک چه جایگاهی دارد و میتوان او را "بزرگترین" راننده تمام ادوار دانست؟ این مطلب تلاش میکند دستکم از نظر آمار و ارقام پاسخی برای این سوال پیدا کند. همیلتون در ۸۳ مسابقه فرمول یک روی سکوی نخست رفته است. تنها کسی که در این زمین عملکرد بهتری داشته میشائیل شوماخر (۹۱) است. این دو نفر فاصله قابل توجهی با دیگران دارند. نزدیکترین رقیب، سباستین فتل است که با ۵۳ رتبه نخست در جایگاه سوم است.
اگر نسبت قهرمانی به مسابقه را در نظر بگیریم، همیلتون آمار بهتری از شوماخر دارد. همیلتون در شش دوره اخیر مسابقات به طور متوسط سالانه ۱۰ گراندپری را برده است. اگر همیلتون سال آینده هم این روند را حفظ کند، هم از نظر تعداد کلی پیروزی از شوماخر جلو میزند هم این کار را در مسابقههای کمتری انجام داده است.
همیلتون ۸۳ پیروزی در ۲۴۸ گراندپری دارد و به بیان دیگر به طور متوسط از هر سه گراندپری، یکی را برده است (۳۳/۵ درصد). در میان رانندگانی که دستکم در پنجاه گراندپری شرکت داشتهاند فقط خوان مانوئل فانخیو (تقریبا یک پیروزی در دو گراند پری، ۴۷ درصد) و جیم کلرک (۳۵ درصد) آمار بهتری دارند.
آلن پروست و آیرتون سنا، دو راننده نامدار فرمول یک از هر چهار گراندپری یکی را فتح کردهاند. پروست فرانسوی ۵۱ پیروزی در ۱۹۹ مسابقه داشت و سنای برزیلی نیز قبل از تصادف تراژیک سال ۱۹۹۴، در ۱۶۱ گراندپری ۴۱ بار اول شد.
همیلتون از نظر تعیین خط بهترین راننده تاریخ است. او ۸۷ مسابقه را از خط اول شروع کرده است. رتبه بعدی متعلق به شوماخر (۶۸) است.
همیلتون به طور مشترک با کیمی رایکونن در جایگاه دوم سریعترین دور در یک گراندپری است (۴۶ دفعه). او راه زیادی تا رسیدن به رکورد نفر اول (شوماخر، ۷۷ دفعه) دارد.