صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۱۳ اسد ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

بالاگرفتن مخالفت‌ها با برگزاری جام جهانی فوتبال در قطر

بالاگرفتن مخالفت‌ها با برگزاری جام جهانی فوتبال در قطر

هوای شرجی دوحه نفس بسیاری از ورزشکاران مسابقات دو و میدانی دوحه را گرفته است. عدم استقبال تماشاگران از این مسابقات هم بازتاب گستردهای داشته است. بسیاری میگوید جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ نباید در این کشور کویری برگزار شود.
استادیومهای خالی از تماشاگر، دمای ۳۲ درجه و رطوبت بالای ۷۰ درصد هوا آنهم ساعت ۱۲ شب، ورزشکاران دو و میدانی در دوحه و گزارشگران این مسابقات را کلافه کرده است. بسیاری از کسانی که این مسابقات را پای شبکههای تلویزیونی دنبال میکنند از خود میپرسند، قطر چگونه میزبان جام جهانی فوتبال سال ۲۰۲۲ میلادی شده است؟
پت گوتشاک، مفسر وزرشی شبکه تلویزیونی NTV   آلمان که در دوحه به سر میبرد، میگوید جام جهانی برای قطر مثل یک اسباببازی جدید برای فرد ثروتمندی که است که دنبال سرگرمی است. مثل سرگرمیهای دیگر: برگزاری مسابقات اسبسواری، اتومبیلرانی یا کنسرتهای راک.
او میگوید: «در قطر هیچچیز واقعی نیست: نه عشق به ورزش و نه شادی از رقابت. ما به چشم خود میبینیم که همه چیز مصنوعی است. بیچاره ورزشکاران.»
گوتشاک مانند بسیاری از خبرنگاران ورزشی اروپایی حال بار دیگر میپرسد: اگر هدف فدراسیون جهانی فوتبال از اعطای میزبانی مسابقات فوتبال به قطر کمک به توسعه این کشور بود، حال با برگزاری مسابقات المپیک دوحه ، فیفا باید پاسخ دهد که منظورش چه بوده است.
گوتشاک میگوید: «بازی فوتبال برای مردم قطر، یک ساعت در یک تاریخ مشخص است، نه فعالیتی جمعی است نه جشنی ملی و نه یک عمر عشق و طرفداری.»
برگزاری مسابقات دو و میدانی در دوحه بار دیگر بحث میزبانی جام جهانی فوتبال در قطر را داغ کرده است. بسیاری میپرسند چرا باید این مسابقات در کشوری کویری برگزار شود.بنا بر اعلام فیفا، این مسابقات به جای تابستان در زمستان و بعد از غروب خورشید برگزار میشوند که هوا در قطر خنکتر است. در نتیجه ساعات برگزاری این مسابقات، به زمان اروپا نیمههای شب زمستان سال ۲۰۲۲ میلادی خواهد بود.
بسیاری از طرفداران فوتبال که جام جهانی را فرصتی برای باهم بودن و تماشای جمعی فوتبال در تابستان میدانند، از تصمیم فیفا عصبانی هستند. حال بار دیگر مخالفتها با میزبانی قطر بالا گرفته  است. اما فیفا هنوز واکنشی نشان نداده است.