صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۸ جوزا ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

حمله جاپان به رأس لالیگا با تاکـه و آبـه

حمله جاپان به رأس لالیگا با تاکـه و آبـه

انتقال هیروکی آبه، ستاره جوان جاپانی به بارسلونا و پیش از آن انتقال تاکه فوسا کوبوی جاپانی به رئال مادرید موضوع حضور آسیاییها در لالیگا را داغ کرده است.
با انتقال دو ستاره جوان جاپانی به دو غول بزرگ فوتبال اسپانیا، بارسلونا و رئال مادرید که در چند هفته اخیر انجام شده به نظر میرسد اتفاقی جدید در حال رخ دادن است. از یک سو لالیگا توجه خود به فوتبال آسیا، به خصوص به فوتبال شرق آسیا را افزایش داده و از سوی دیگر، کشورهای شرق قاره کهن و به خصوص جاپانیها استراتژی خود را برای استفاده هر چه بیشتر از ظرفیت لیگ بزرگی مثل لالیگا برای پرورش هر چه بهتر ستارهها جوانشان تغییر دادهاند.
در تازهترین خبر از این روند تازه، هیروکی آبه، ستاره جوان و 20ساله کاشیما انتلرز به بارسلونا پیوست  از فصل آینده شاهد به میدان رفتن او در نوکمپ خواهیم بود.
آبه ملیپوش جوانی است که البته بیتجربه به حساب نمیآید. آبه فصل گذشته با پیراهن کاشیما قهرمان لیگ قهرمانان آسیا شده و اتفاقاً در جریان صعود تیم جاپانی به فینال و قهرمانی در رقابتها با غلبه بر پرسپولیس، هیروکی آبه نقش مهمی داشته است.
آبه سال گذشته میلادی که اولین فصل حضورش در کاشیما را سپری میکرد موفق شد عنوان بهترین بازیکن جوان جیلیگ را به خود اختصاص دهد و به نظر میرسد از همان زمان بوده که مورد توجه استعدادیابهای بارسلونا قرار گرفته است.
اما دیگر ستاره جاپانی که در هفتههای اخیر پیوستنش به رئال مادرید خبرساز شد تاکه فوسا کوبو است. بازیکن 18سالهای که حتی از آبه جوانتر است و از قضا پرورش یافته آکادمی لاماسیا، آکادمی مشهور باشگاه بارسلونا به حساب میآید.
تاکه هم بعد از فارغ التحصیلی از لاماسیا فوتبالش را در لیگ جاپان آغاز کرد و به افسی توکیو پیوست. این پدیده جوان جاپانی هم مثل هیروکی آبه امسال در رقابتهای کوپا آمهریکا با پیراهن تیم ملی جاپان به میدان رفت و مثل او خوش درخشید.
تاکه از همان زمان که در لاماسیا پرورش مییافت به شدت مورد توجه مربیان این آکادمی و استعدادیابهای بارسا بود که از او به عنوان ستاره آسیایی بزرگ بعدی یا سون هیونگ مین بعدی یاد میکردند.
وقتی تاکه به اف سی توکیو ملحق شده و در جی لیگ خوش درخشید همه انتظار داشتند شاهد بازگشت او به بارسا باشند ولی غول کاتالان در کمال شگفتی در مذاکره با او معطل کرد تا رقیب بزرگش رئال از این فرصت نهایت استفاده را برده و پدیده جاپانی را سفیدپوش کند.
حضور این دو فوتبالیست جوان جاپانی در لالیگا، آن هم در دو قله بزرگ این لیگ، رئال و بارسا، نشان میدهد فوتبال جاپان در حال تجربه فازی جدید است و استراتژی جدید فوتبال این کشور وارد مرحله اجرایی شده است. حمایت همه جانبه از نوجوانان بااستعداد و حتی فرستادن آنها به آکادمیهای بزرگ اروپایی حالا به مرحلهای رسیده که جاپان از فصل آینده دو نماینده در بزرگترین باشگاههای اسپانیایی خواهد داشت.