صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۲۵ قوس ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

اولین ستاره فارسی‌زبان تیم ملی آلمان

اولین ستاره فارسی‌زبان تیم ملی آلمان

ندیم امیری، فوتبالیست جوان آلمانی که یکشنبه شب در فینال رقابتهای زیر 21سال اروپا برای آلمان بازی کرد و گلی زیبا وارد دروازه اسپانیا کرد، از پدر و مادری افغان و پناهنده به دنیا آمده است.
ندیم امیری، فوتبالیست آلمانی افغانیالاصل یکی از پدیدههای جوان و آیندهدار فوتبال این کشور به حساب میآید. امیری که در باشگاه هوفنهایم عضویت دارد یکشنبه شب در فینال رقابتهای زیر 21سال اروپا، در بازی آلمان و اسپانیا در اواخر بازی یک گل زیبا برای ژرمنها به ثمر رساند ولی آلمان در نهایت نتوانست از پس اسپانیا برآید و به کسب عنوان نایبقهرمانی دنیا در این رده سنی قناعت کرد.
ندیم امیری که از پدر و مادری افغان و پناهنده به آلمان به دنیا آمده برای رسیدن به این جایگاه راهی طولانی، پر فراز و نشیب و دشوار را پشت سر گذاشته ولی حالا که در آستانه تبدیل شدن به یکی از ستارههای فوتبال اروپا قرار دارد گذشته خود را از یاد نبرده است.
پدر و مادر ندیم در دهه هشتاد میلادی، افغانستان جنگزده را ترک کرده و با سفر به آلمان در شهر لودویگزهافن ساکن شدند. ندیم در اکتبر 1996 در این شهر آلمانی به دنیا آمد و به لطف ایثار و تلاشهای پدر و مادرش فرصت این را پیدا کرد که آرزوهای فوتبالی خود را دنبال کند.
پدر و مادر امیری برای اینکه دو پسرشان نوید و ندیم بتوانند آموزش فوتبال دیده و در نهایت به عنوان فوتبالیست به باشگاههای حرفهای ملحق شوند گاه حتی مجبورند همزمان چند شغل داشته باشند. با اینکه نوید امیری بیشتر دوران فوتبالی خود را در لیگهای دستههای پایینتر آلمان بازی کرده ولی ندیم با پیوستن به هوفنهایم که در بوندسلیگا حضور دارد به یکی از پدیدههای درخشان فوتبال آلمان تبدیل شده است.
ندیم امیری از پانزده سالگی به آکادمی جوانان هوفنهایم پیوسته و زیر نظر یولیان ناگلزمان به یک هافبک تهاجمی پرانرژی و با هوش تاکتیکی بالا تبدیل میشود. ناگلزمان بعدها در تیم اصلی هوفنهایم مربی ندیم میشود. این دو در فصل 2013-2014 قهرمان بوندسلیگای زیر 19سال میشوند و امیری در فینال که با پیروزی 5-0 هوفنهایم مقابل هانوفر به پایان میرسد دو گل به ثمر میرساند. امیری در فبروری 2015 اولین بازی خود در بوندسلیگا را انجام داده و یک سال بعد که ناگلزمان، سرمربی سابق او در تیم جوانان، هدایت هوفنهایم را بدست میگیرد کم کم به یکی از بازیکنان فیکس این باشگاه بوندسلیگایی تبدیل میشود. ندیم امیری از آن زمان تا امروز 106 بازی در بوندسلیگا انجام داده و برای هوفنهایم 11 گل به ثمر رسانده و 13 پاس گل داده است.
امیری در مارچ 2016 به تیم ملی زیر 21سال آلمان دعوت شده و در رقابتهای انتخابی رقابتهای اروپایی این رده سنی اولین بازی ملیاش را انجام میدهد.
بعد از فصل درخشان امیری در هوفنهایم در فصل 2016-2017 او توسط اشتفان کونتس برای حضور در رقابتهای زیر 21سال اروپایی به تیم ملی آلمان دعوت شده و با پیروزی 1-0 آلمان مقابل اسپانیا در فینال، دومین قهرمانی اروپا را برای ژرمنها به ارمغان میآورد.
دو سال بعد از آن روزها حالا ندیم امیری در رقابتهای زیر 21سال اروپا به همراه آلمان بار دیگر به فینال راه یافت و این بار اتفاقا گل زیبایی وارد دروازه اسپانیا کرد ولی در نهایت لاروخا موفق شد آلمان را با نتیجه 2-1 شکست داده و مانع از قهرمانی دوباره ژرمنها شود.
اما ندیم امیری حالا جایگاه خود را به عنوان یکی از بهترین پدیدههای جوان فوتبال آلمان تثبیت کرده و انتظار میرود با سختکوشی و تعهدی که در او دیده میشود در آینده به ستارهای در حد بزرگان نسل پیش فوتبال آلمان، مانوئل نویر، متس هوملس، مسوت اوزیل و دیگران تبدیل شود.