صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۲۶ سرطان ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

داستان‌های تاریخ فوتبال روزی که ستاره رئال مادرید برابر این تیم بازی کرد

 داستان‌های تاریخ فوتبال روزی که ستاره رئال مادرید برابر این تیم بازی کرد

آلفرود دی استفانو با پیراهن اسپانیول برای نخستین بار برابر رئال مادرید بازی کرد.
آلفردو دی استفانو در تابستان سال ۱۹۶۴ تیم خود را تغییر داد. ستاره ارجنتینی پس از اینکه جام اروپا را به همراه رئال مادرید در وین از دست داد و مغلوب اینتر شد تصمیم گرفت باشگاهش را عوض کند. تیم مادریدی به او پیشنهاد داد مشاور فنی باشگاه شود اما دی استفانو آن را نپذیرفت. او در مرز ۳۸ سالگی بود و دوست داشت باز هم فوتبال بازی کند. مهاجم اسپانیایی-ارجنتینی از سلتیک پیشنهاد داشت اما ترجیح داد در اسپانیول بازی کند. هدایت تیم اسپانیایی را لادیسلاو کوبالا بر عهده داشت، کسی که یک سال قبل از دنیای فوتبال به عنوان بازیکن خداحافظی کرده بود. اسپانیول برنامههای جذابی در نظر گرفته بود و دی استفانو آنها را دوست داشت. این تیم با کارملو که دروازهبان اتلتیک بیلبائو بود قرارداد امضا کرد. همچنین رامیرس و رودیا، بازیکنان وایادولید را در اختیار گرفت. با وال بازیکن لوانته قرارداد امضا کرد. کوژمان و ریاحی نیز به این تیم پیوستند تا اسپانیول به خوبی تقویت شود.
جدایی دی استفانو برای مادریدیها مانند یک شوک بود و دو دستگی در میان هواداران ایجاد کرد. مادرید پنج هفته به پایان قهرمان لالیگا شده بود و توانسته بود راهی دیدار نهایی جام قهرمانان اروپا شود. دی استفانو توانست در ۲۴ بازی یازده گل برای این تیم به ثمر برساند. همچنین در جام قهرمانان اروپا در ۹ بازی پنج بار دروازه حریفان را باز کرد. حتی در اواسط تابستان در خیابان بحث بر سر جدایی مهاجم ارجنتینی بود. قرعه کشی لالیگا برگزار شد و سر و صدای زیادی بر پا کرد. مادرید در هفته نخست باید در ساریا به مصاف اسپانیول میرفت. سفیدپوشان باید برابر دی استفانو بازی میکردند.
تلویزیون اسپانیا این بازی را پخش کرد. تیم مادرید نسبت به یک فصل قبل تغییر خاصی نکرده بود و تنها گروسو به جای دی استفانو در ترکیب این تیم دیده میشد. سفیدپوشان با آرکیستاین، ایسیدرو، سانتاماریا، میرا، مولر، زوکو، آمانسیو، فلیکس روئیس، گروسو، پوشکاش و خنتو به میدان رفتند. گروسو مهاجم جوان و گلزنی بود. از طرفی اسپانیول با ترکیب کارملو، خوان مانوئل، بارتولی، ریرا، کوژمان، رامیرس، وال، ایدوگوراس، دی استفانو، رودیا و مارتینس وارد زمین شد. رامیرس در دقیقه ۱۶ میزبان را پیش انداخت اما پوشکاش با گلهایش در دقایق ۵۷ و ۸۲ جبران کرد. دی استفانو میتوانست از طریق ضربه آزاد گلزنی کند اما دروازهبان مادرید اجازه نداد این اتفاق رخ دهد.
پوشکاش و دی استفانو در پایان بازی همدیگر را در آغوش گرفتند. مهاجم ارجنتینی دو فصل در اسپانیول حضور داشت اما هرگز در سانتیاگو برنابئو بازی نکرد. او به خاطر آسیب دیدگی نتوانست در ورزشگاه مادرید بازی کند. با این حال یک بار به برنابئو بازگشت تا در مراسم تقدیرش شرکت کند. این دیدار در هفتم ژوئن در سال ۱۹۶۷ برابر سلتیک انجام شد. سلتیک که قهرمان اروپا شده بود توانست بازی را با نتیجه یک بر صفر به نفع خود پایان دهد. تک گل بازی را لنوکس به ثمر رساند. دی استفانو ۱۴ دقیقه بازی کرد و جایش را به گروسو داد که وارث پیراهن او (شماره ۹) بود.