صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۶ جوزا ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

شکست سنگین فـوتبال زنان افغانستان در مقابل ازبکستان

شکست سنگین فـوتبال زنان افغانستان در مقابل ازبکستان

تیم ملی فوتبال زنان افغانستان در اولین دور رقابتهای زنان مرکز آسیا با دریافت ۲۰ گل از ازبکستان شکست سنگینی را در کارنامه خود ثبت کرد.
مسابقات کشورهای مرکز شامل افغانستان، ایران، ازبکستان، تاجیکستان و قرقیزستان از روز گذشته آغاز شده و قرار است که تا اول دسامبر سال جاری میلادی در شهر تاشکند، پایتخت ازبکستان ادامه یابد.
طاهر رئوفی، از مسئولان فنی فدراسیون فوتبال افغانستان به بیبیسی گفت که برد و یا باخت برای تیم فوتبال زنان افغانستان مهم نیست، مهم حضور آنان با توجه به وضعیت افغانستان در میادین بین المللی است.
تیم ملی فوتبال زنان برای نخستین بار در سال ۲۰۰۷ با مخلوطی از بازیکنان داخلی و خارجی تشکیل شد. این تیم در همین سال در یک تورنمنت در کشور پاکستان شرکت کرد و در اولین حضورش در میدان فوتبال موفق به کسب مقام نایب قهرمانی شد.
در سالهای اخیر افغانستان از رقابت در جنوب آسیا خارج شده و باید با کشورهای مرکز آسیا به رقابت بپردازند، آقای رئوفی میگوید که فوتبال مرکز آسیا با فوتبال جنوب آسیا تفاوت زیادی دارد و این شکست برای افغانستان دور از انتظار نبود.
در رقابت عصر روز گذشته تیم ملی افغانستان ۲۰ گل از ازبکستان دریافت کرد که این شکست در تاریخ تیم ملی زنان افغانستان بیسابقه بوده است.
شماری از کاربران شبکههای اجتماعی افغانستان نوشته که تیم ملی افغانستان تقریبا هر چهار دقیقه یک گل از ازبکستان دریافت کرده است.
عطا امین، کاربر دیگر افغانستان با اشاره به این شکست نوشته "هیچ مشکل نیست این شکستها تجربه میشود."
او افزوده "در چنین شرایط دشوار که خواهران عزیزمان به میدان میروند قابل تقدیر هستند، امنیت درست نداریم، مشکلات بسیار زیاد سد راهشان است، اما باز هم این شیر بانوان کشور با تیمهای قدرتمند مرکز آسیا بازی میکنند."
براساس برنامه اعلام شده قرار است که تیم ملی افغانستان روز یکشنبه(چهارم قوس/آذر) به مصاف تیم ملی ایران برود. روز سهشنبه همین هفته نیز به مصاف قیرقیزستان و شنبه هفته آینده نیز در مقابل تیم ملی تاجیکستان بازی خواهد کرد.
سابقه بازی تیم ملی زنان افغانستان
تیم بانوان افغانستان در مسابقات بانوان کشورهای جنوب آسیا برای نخستین بار در سال ۲۰۱۰ در بنگلادش حضور یافت و نتوانست از مرحله گروهی این رقابتها صعود کند.
در سال ۲۰۱۲ در سریلانکا توانست با شکست چهار بر صفر بر پاکستان، تساوی مقابل مالدیو به مرحله نیمه نهایی راه یابد و مقام چهارم را در این مسابقات به دست آورد.
تیم ملی فوتبال زنان افغانستان قبل از حضور در مسابقات کشورهای جنوب آسیا در سال ۲۰۱۲ در یک دیدار دوستانه به مصاف تیم زنان قطر در شهر دوحه رفت و توانست این تیم را با نتیجه دو بر صفر شکست دهد.
این تیم در سال ۲۰۱۴ در مسابقات زنان کشورهای جنوب آسیا با ۹ بازیکن از میان افغانهای مقیم کشورهای ایران، آمریکا و اروپایی و ۱۱ بازیکن از باشگاههای فوتبال در داخل افغانستان، نتوانست نتیجه قابل قبول کسب کند.
تیم افغانستان با شکست سنگین از حریفانش بنگلادش، مالدیو و هند مرحله گروهی را ترک کرد.
در سال ۲۰۱۶ نیز تیم ملی فوتبال زنان در مسابقاتی که با مشارکت تیم ملی فوتبال زنان هند، نپال، بنگلادیش، مالدیو، سریلانکا و بوتان برگزار شد، نتوانست موفقیتی به دست بیاورد و در دومین دیدارش به مصاف تیم بنگلادش رفت و با نتیجه سنگین ۰-۶ شکست خورد و حذف شد.