صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۳۰ ثور ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

مودریچ و انتقام یک نسل از لئو مسی و رونالدو!

مودریچ و انتقام یک نسل از لئو مسی و رونالدو!

انتقام یک نسل از بازیکنان از کریستیانو رونالدو و لیونل مسی بالاخره از سوی یک ستاره کروات گرفته شد.
دیشب لوکا مودریچ هافبک خلاق و کروات رئال مادرید با اختلاف قابل توجهی به عنوان مرد سال فوتبال جهان انتخاب شد تا بالاخره بعد از یک دهه سلطه لیونل مسی و رونالدو، یک بازیکن دیگر این عنوان را از آن خود کند.
تردیدی نیست که مسی و رونالدو طی این سالها عملکردی فراتر از تصور را در زمینه گلزنی بر جای گذاشتند اما در برخی از سالهای این یک دهه، این جایزه به زعم بسیاری می توانست در دستان ستاره دیگری قرار گیرد.
در 2 سال اول یعنی طی سالهای 2008 و 2009 شاید خیلی نامزد قابل توجهی در دنیای فوتبال وجود نداشت و انتخاب شدن مسی و رونالدو به عنوان مرد سال فوتبال جهان از منظر عمومی نیز قابل پذیرش بود اما شاید به زعم بسیاری این ناعدالتی ها از سال 2010 آغاز شد.
وسلی اسنایدر ستاره هلندی با اینتر فاتح لیگ قهرمانان، کوپا و سری آ شده و به عنوان یک هافبک در جام جهانی 2010 که لیونل مسی حتی یک گل هم نزد، آقای گل جام جهانی شده و با هلند تا فینال نیز بالا رفت اما حتی بین 3 گزینه پایانی هم جایی نداشت.
ژاوی و اینیستا، 2 هافبک فوق العاده اسپانیا این تیم را تبدیل به مهارناپذیرترین تیم ملی جهان کرده بودند و اینیستا با گل دقایق پایانی خود در فینال، حکم اولین قهرمانی اسپانیا در تاریخ جام جهانی را امضا کرد اما در نهایت لیونل مسی عنوان بهترین بازیکن جهان را از آن خود کرد.
در سال 2012، لاروخا یک بار دیگر با اقتدار فاتح جام ملت های اروپا شده و چلسی نیز لیگ قهرمانان را از آن خود کرد اما آن فصل نیز همه چیز تحت تاثیر گلزنی های ستاره آرجانتینی در لالیگا قرار گرفت.
یک سال بعد بایرن مونیخ فاتح مطلق اروپا شد و حتی در مجموع 2 دیدار برابر بارسلونا در نیمه نهایی با 7 گل پیروز شد اما نه فرانک ریبری و نه آرین روبن، که کریستیانو رونالدو عنوان مرد سال جهان را از آن خود کرد.
در سال 2014، اگرچه کریستیانو رونالدو از نظر آمار یکی از ضعیف ترین بازیکنان جام جهانی بود و پرتگال در مرحله گروهی با جام وداع کرد، اما در نهایت او عنوان مرد سال را تصاحب کرد و از تیم ملی آلمان که پیروزی تاریخی با 7 گل در برازیل برابر این تیم را به ثبت رسانده و با اقتدار قهرمان جهان شد، حتی در رتبه دوم بهترین ها نیز نامی دیده نمی شد و این اتفاق در سالهای بعد نیز به اشکال دیگری تکرار شد.
بی شک توانایی های فوق العاده مسی و رونالدو بر هیچکس پوشیده نیست و این 2 فوق ستاره طی سالهای اخیر تصویری متفاوت از آمار گلزنی در رقابت های مختلف را به ثبت رسانده اند اما همین ویژگی، باعث در سایه ماندن تعداد زیادی ستاره بزرگ شامل بازیکنان اسپانیای بی نظیر یک دهه اخیر، آلمان فوق العاده جام 2014 و جمعی دیگر از ستاره هایی شد که دستشان به جایزه ماندگار مرد سال جهان نرسید.