صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۲۷ دلو ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

خشم پوتین از شادی گل ژاکا و شکیری

خشم پوتین از شادی گل ژاکا و شکیری

رییس جمهور روسیه از نحوه خوشحالی دو بازیکن سویتزرلند در دیدار برابر صربستان در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه عصبانی شد.
به نقل از آس، ۹ روز از جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه گذشته است. در یکی از بازیها هواداران روس فریاد زدند «کوزوو، صربستان است.» این شعار یکی از معدود حرکت های سیاسی بود که در جام جهانی دیده شد. روسها مخالف آزادی کوزوو هستند و پوتین اصلیترین متحد صربستان است. به همین خاطر خوشحالی جنجالی ژاکا و شکیری پس از گلهایشان مقابل تیم ملی فوتبال صربستان در این کشور  سر و صدا ایجاد کرد. (جمعه شب) در دیدار دو تیم ملی فوتبال سویتزرلند و صربستان، این بازیکنان پس از گلزنی» بالهای عقاب «را به نمایش گذاشتند (به پرچم آلبانی اشاره کردند) تا این حرکتشان در تمام جهان انعکاس پیدا کند.
خانواده آلبانیایی – کوزوویی ژاکا و شکیری تنها دو خانواده از هزاران نفری هستند که در طول جنگ مجبور شدند به سویتزرلند پناهنده شوند. آنها سپس به تابعیت سویتزرلندی در آمدند. با این حال احساس خود را نسبت به کشورشان پنهان نکردند.
حرکت دو بازیکن سویتزرلندی در جام جهانی و نمایش آن در کشور روسیه جنجالی بود و باعث خشم مردم این کشور به خصوص ولادیمیر پوتین شد. رییس جمهور روسیه در مراسم افتتاحیه دو دقیقه صحبت کرد و به هواداران خارجی خوش آمدگویی گفت و از آنها خواست از این جشن در صلح لذت ببرند. با این حال همه چیز بر خلاف تصور پیش رفت و حرکت بازیکنان سویتزرلندی خشم صربها و روسها را بر انگیخت. باید دید میزبان برای این که دوباره چنین اتفاقاتی در جریان جام جهانی رخ ندهد، چه تدابیری خواهد اندیشید.
جنگ کوزوو درگیری مسلحانهای در منطقه کوزوو بود که از ۲۸ فبروری ۱۹۹۸ تا ۱۱ جون ۱۹۹۹ جریان داشت. در این جنگ ارتش جمهوری فدرال یوگسلاوی (که در آن هنگام شامل صربستان و مونتهنگرو میشد) و پیش از جنگ، کوزوو را در کنترل داشت در یک سو قرار داشت و گروههای شورشی آلبانیاییتبار کوزوو با نام ارتش آزادی بخش کوزوو در سوی دیگر قرار داشتند.