صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۱ حمل ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

جنگی که به یک معجزه تبدیل شد

جنگی که به یک معجزه تبدیل شد

دیدار جذاب هنگری و برازیل در مرحله یک چهارم نهایی جام جهانی ۱۹۵۴ به یک جنگ تبدیل شد.
لحظاتی وجود دارند که برای ابد به تاریخ میپیوندند. در جهان فوتبال تیمها با تاریخ سازیشان چنین لحظاتی را رقم میزنند. اتفاقی که در ۲۷ جون ۱۹۵۴ در ورزشگاه وانکدورف برلین رخ داد را نیز میتوان جزیی از آنها قرار داد. این دیدار در مرحله یک چهارم نهایی برگزار شد و تیمی که شانس بیشتری داشت توانست نایب قهرمانان دوره قبل را شکست دهد. این بازی یک شرایط خاص داشت و پس از گذشت چند دهه درباره یکی از تاریخیترین بازیهای این رقابتها که به «جنگ برن» معروف شد هنوز هم صحبت میشود. این اتفاق زمانی رخ داد که هنگری یکی از تلخترین خاطرات برازیل را پیش از نخستین قهرمانیشان در تاریخ جام جهانی به ثبت رساند.
برازیل با وجود نایب قهرمانی در دوره گذشته شانس بیشتری نسبت به هنگری نداشت. هنگری با ترکیب ناندور هیدگکوتی، زولتان چیبور، ساندر کاسیچ و فرانس پوشکاش توانسته بود قهرمان المپیک ۱۹۵۲ هلسینکی شود. همچنین رکورد عجیب ۳۲ بازی بدون شکست را به ثبت برساند که در این میان دوئل به یادماندنی برابر انگلیس در سال ۱۹۵۳ رقم خور که پیروزی ۶ بر صفر سه هنگری پایان یافت. این اولین شکست تیم انگلیسی در ومبلی مقابل یک تیم غیر بریتانیایی بود. هنگری در جریان جام جهانی ۱۹۵۴ نتایج فوقالعادهای کسب کرد و ابتدا کره جنوبی را با ۹ گل شکست داد. سپس برابر آلمان غربی ۸ بر ۳ پیروز شد و چند روز بعد به برن  بازگشت تا نقش اول را در آن معجزه مشهور ایفا کند.
از طرفی برازیل در این چهار سال به ترمیم زخمهایش که در ماراکاناسو ایجاد شده بود، پرداخت. به همین خاطر تغییراتی در تیم ایجاد کرد تا جایی که از تیم ۱۹۵۰ تنها ۶ بازیکن در دوره بعدی حضور داشتند و هدایت سلسائو را بر عهده زهزه موریرا گذاشتند. حتی این تیم رنگ پیراهن خود را که سفید بود پس از شکست مقابل اروگوئه عوض کرد. سلسائو از مارچ ۱۹۵۴ تصمیم گرفت با پیراهن زرد در میادین حاضر شود. برازیل با بازیکنانی همچون دیدی و نیلتون سانتوس توانست با پیروزی ۵ بر صفر مقابل مکزیک و تساوی یک بر یک برابر یوگسلاوی از مرحله گروهی صعود کند. برازیل یک تیم قوی بود و مردم کشورش از فوتبال  تیمشان به وجد میآمدند. دیدار برابر هنگری مانند یک فینال بزرگ بود و سلسائو فرصت داشت تا آن شکست تلخ مقابل اروگوئه را فراموش کند.
هنگری خیلی زود در این دیدار نشان داد بدون پوشکاش ضعیف نشده است. هیدگکوتی خیلی زود دروازه برازیل را باز کرد و در دقیقه چهار بازی یک بر صفر به نفع هنگری شد. دقایقی بعد کاسیچ با یک ضربه سر نتیجه را ۲ بر صفر کرد. با این نتیجه و ترس برازیلیها به نظر میرسید این گل شروع یک جشنواره گل باشد. با این حال یک پنالتی شرایط را عوض کرد. دیلما سانتوس زننده این ضربه گفت : ۱۸ دقیقه از بازی گذشته بود و داور یک پنالتی به نفع برازیل اعلام کرد، دیدی نخواست این ضربه را بزند و جولینیو نیز قبول نکرد. از نیمکت ذخیرهها فریاد زدند. برو دیلما! و پرسیدم: من؟ آنها پاسخ دادند: بله! شانس این را داشتم گلزنی کنم. اگر این ضربه را به گل تبدیل نمیکردم تا امروز مرا قضاوت میکردند.
دیلما توانست بازی را ۲ بر یک کند اما در ادامه گل دیگری به ثمر نرسید و دو تیم با اختلاف یک گل به رختکن رفتند تا این که دوباره داور یک پنالتی دیگر گرفت اما این بار به نفع هنگری. میلهالی لانتوس با یک ضربه پر قدرت توانست برای سومین بار دروازه برازیل را باز کند. با این حال تنها پنج دقیقه بعد جولینیو با یک حرکت زیبا اختلاف را دوباره به حداقل رساند. تا این جا دو تیم بازی خوبی به نمایش گذاشته بودند اما سپس همه چیز به خشونت کشیده شد و از آن لحظه بازی لقب «جنگ برن» را به خود گرفت.
همه چیز از تقابل سانتوس و ژوزف بوژیک شروع شد. هر دو بازیکن به هم ضربه زدند و اخراج شدند. برازیل عصبی به دنبال تهدید کردن دروازه گیولا گروسیچ بود و میخواست بازی را به تساوی برساند. در مقابل تیم اروپایی برای متوقف کردن حملات برازیل روی بازیکنانش خطا میکرد. در دقیقه ۳۴ نیمه دوم هومبرتو خطای شدیدی روی لورانت انجام داد و توسط آرتور الیس بریتانیایی اخراج شد. در دقایق پایانی کاسیچ با یک ضربه بازی را ۴ بر ۲ کرد و یک شوک به برازیل وارد کرد. این موضوع باعث شد بازیکنان، اعضای کادر فنی دو تیم، مدیران، عکاسها و هر کسی که نزدیک بود درگیر شوند، این جریان به رختکن و حتی در هنگام خروج از ورزشگاه کشیده شد.
هنگری پس از جنگ برن نتوانست آن بازی تاریخی را تکرار کند و دو هفته بعد «معجزه برن» رخ داد. آلمان با رهبری فریتس والتر برابر هنگری قرار گرفت و توانست با دو گل هلموت رهن یکی از دیدنیترین نتایج تاریخ را رقم بزند. این تیم توانست در وقتهای اضافه ۳ بر ۲ پیروز شود اما این برد تنها به یک جام محدود نشد و سرنوشت دو کشور را در آینده مشخص کرد. یکی از آنها به یک تیم قدرتمند تبدیل شد و دیگری قدرتش به تاریخ پیوست. یاد تیمی باقی ماند که درخشید و پیروزی فوقالعادهای همچون قهرمانی المپیک و دیگر مسابقات مانند «جنگ برن» را به دست آورد اما در مهمترین بازی شکست خورد.