صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۱ حمل ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

ورزش افغانستان در سال۱۳۹۶، از صعود تیم فوتبال نوجوانان تا دست‌آوردهای کریکت

ورزش افغانستان در سال۱۳۹۶،  از صعود تیم فوتبال نوجوانان تا دست‌آوردهای کریکت

هر چند تیم ملی فوتبال خیلیها را ناامید کرد، اما فوتبال افغانستان در رده سنی نوجوانان افتخارت چشمگیری در سال گذشته کسب کرد. در این بین نمیتوان از افتخارات تیم ملی جوانان کریکت نیز گذشت.
همچنین در سال ۹۶ افغانستان در دو مسابقات مهم المپیکی آسیا در کشورهای آذرباجیان و ترکمنستان شرکت کرد که موفق کسب چندین مدال در این دو رویداد شد. قهرمانی تیم زورخانهای در رقابتهای جنوب آسیا، کسب مدال نقره شناگر معلول افغانستان در رقابتهای جهانی، قهرمانی آقای عضلات افغانستان در مسابقات جهانی پرورش اندام، پیروزی ورزشکاران مبارزات آزاد، راه یابی تیم بسکتبال با ویلچر زنان افغان به رقابتهای پارا آسیایی اندونزی و تغییرات در عملکرد دو نهاد ورزشی، کمیته ملی المپیک و تربیت بدنی از مهمترین اتفاقات ورزشی افغانستان در سال ۹۶ بود.
بازماندن تیم ملی فوتبال از صعود به جام ملت‌‎های آسیا
تیم ملی فوتبال افغانستان در آغاز سال ۹۶ وارد یکی از مهم ترین مرحلات برای صعود به جام ملت های آسیا شد. در روزهای آخر سال ۹۵ بود که تیم ملی فوتبال افغانستان پس از انتصاب اوتو فیستر آلمانی به عنوان سرمربی جدیدش کارش را برای صعود به جام ملت های آسیا شروع کرد.
افغانستان که در گروه C با تیمهای اردن، ویتنام و کامبوج هم گروه بود در میان ناباوری و در حالی که خوش بینیهای زیادی برای صعود به جام ملتهای آسیا در قبال این تیم وجود داشت، باز هم از حضور در میان تیم های برتر آسیایی در رقابت‍‌های ۲۰۱۹ امارات بازماند.
تیم ملی فوتبال افغانستان که با هدایت اوتو فیستر نیز حاشیه های فراوانی را با خود حمل میکرد، با قبولی دو تساوی در دو بازی رفت و برگشت برابر ویتنام، یک تساوی برابر اردن در بازی برگشت و همچنین یک شکست در دیدار های رفت برابر کامبوج و اردن از گردانه رقابت ها کنار رفت.
آخرین مسابقه افغانستان در این رقابتها که تنها برای انتقام شکست بازی رفت برای تیم فیستر اهمیت دارد، در تاریخ ۷ حمل ۹۷ در شهر دوشبه برابر کامبوج برگزار خواهد شد. افغانستان با کسب پیروزی در این بازی میتواند جایگاه سومی در گروه را قطعی کند.
قهرمانی تیم ۱۵ سال در مرکز آسیا و صعود به رقابتهای آسیایی
یکی از افتخاراتی که فوتبال افغانستان در سال ۹۶ به دست آورد، قهرمانی تیم زیر ۱۵ سال در نخستین دوره رقابت های مرکز آسیا در ماه سرطان (تیر) و صعود این تیم برای نخستین بار به رقابت های آسیایی بود.
تیم نوجوانان افغانستان با هدایت هادی کاظمی مربی جوانش برای نخستین بار به رقابت های مرکز آسیا در کشور تاجیکستان اعزام شد که در این مسابقات دوره ای با ۳ پیروزی برابر تیم های تاجیکستان، قرقیزستان و ازبکستان و با قبولی یک شکست برابر ترکمنستان و با کسب ۹ امتیاز موفق شد قهرمانی این رقابت ها را به دست بیاورد.
این تیم پس از قهرمانی در مرکز آسیا چند ماه بعد در مسابقات مقدماتی قهرمانی آسیا عازم ایران شد و موفق شد با کسب پیروزی در برابر تیم های قزقیزستان، بوتان و لبنان و قبولی تنها یک شکست برابر میزبان رقابت ها ایران و با کسب مقام دومی برای نخستین بار به جمع ۱۶ تیم برتر آسیا راه یافت و جواز حضور در رقابت های آسیایی که در ماه سپتامبر در مالزی برگزار میشود را کسب کرد.
پایان فصل ششم لیگ برتر فوتبال افغانستان با قهرمانی نماینده پایتخت
فصل ششم رقابت های لیگ برتر فوتبال افغانستان در ماه سنبله ( شهریور) همانند ۵ دوره گذشته در دو گروه ۴ تیمی برگزار شد که در نهایت با قهرمانی تیم فوتبال شاهین آسمایی نماینده پایتخت افغانستان در این رقابت ها به کار خود پایان داد.شاهین آسمایی در دیدار فینال این رقابت ها که برای نخستین بار در ساعات شب و در زیر نور برگزار شد، با نتیجه ۴ بر ۳ تیم د میوند اتلان را شکست داد و قهرمانی این رقابت ها را جشن گرفت.
دریافت جایزه جاه طلبی فدراسیون فوتبال
در ماه قوس ( آذر ) فدراسیون فوتبال افغانستان صاحب یک جایزه در مراسم رسمی بهترین های فوتبال آسیا در تایلند شد. در مراسم انتخاب بهترین های AFC فدراسیون فوتبال افغانستان که در بخش فدراسیون جاه طلب نامزد بود، موفق شد با انتخاب داوران این جایزه را برای نخستین بار کسب کند.
درخشش تیم ملی فوتسال در مسابقات داخل سالن آسیا و عدم صعود به جام ملت های آسیا
تیم ملی فوتسال افغانستان در ماه سنبله برای نخستین بار در مسابقات آسیایی داخل سالن عشق آباد شرکت کرد. فوتسالیستان افغان با درخشش بینظیر و کسب پیروزی در مرحله گروهی برای تیم های چین، مالدیو، ازبکستان و امارات موفق به صعود در جمع ۴ تیم برتر این مسابقات شدند، اما در نیمه نهایی با قبولی شکست برابر تیم قدرتمند ایران جواز صعود به فینال را از دست داد و در دیدار رده بندی نیز در ضربات پنالتی مسابقه را به تیم ملی فوتسال ژاپن باختند و صاحب مقام چهارم مسابقات شدند.
به دست آوردن عضویت دائمی در شورای جهانی کریکت
خوشحال کننده ترین خبر برای کریکت بورد افغانستان در ماه سرطان اعلام شد. پس از این که تعداد کشورهایی دائمی شورای جهانی کریکت به عدد ۱۲ رسید، تیم افغانستان پس از پیشرفت قابل ملاحهاش در سال ۲۰۱۱ و شکست تیمهای عضو این شورا، توانست سرانجام این رای مهم را به دست بیاورد و عضویت دائمی شوای جهانی کریکت را به دست بیاورد.
این عضویت به افغانستان اجازه میدهد که در تورنمنت های مهم کریکت حضور پیدا کند و فرصت بازی با تیم های نام دار جهان را بیشتر پیدا کند.
قهرمانی تیم ۱۹ سال در مسابقات آسیایی مالزی، صعود به جام جهانی و کسب مقام چهارمی جهان
تیم ملی ۱۹ سال کریکت نیز در سال ۹۶ افتخارات امیدوارکننده ای کسب کرد. این تیم در ماه اسد (مرداد) برای شرکت در رقابت های راه یابی جام جهانی ۲۰۱۸ نیوزلند و قهرمانی آسیا عازم کشور سنگاپور شد که موفق شد در هر سه دیدار در مقابل کشورهای نپال، سنگاپور، و مالزی به برتری برسد و ضمن قهرمانی در این رقابتها جواز حضور در جام جهانی ۱۹ سال را به دست آوردند.
همچنین این تیم در ماه عقرب (آبان) برای شرکت در قابت های قهرمانی آسیا عازم مالزی شد که باز هم توانست با دست پر و با کسب قهرمانی، این رقابت ها را به پایان برساند.
افغانستان با برتری در مقابل تیم های پاکستان و امارات و قبولی یک شکست برابر سریلانکا به مرحله نیمه نهایی رسید و با شکست نپال حریف پاکستان در دیدار نهایی شد. فینال این رقابتها با دیدار تکراری افغانستان و پاکستان برگزار شد که ۱۹ سالههای افغانستان موفق شدند با شکست پاکستان قهرمانی این رقابتها در مالزی را جشن بگیرند.
همچنین افتخارات تیم ملی کریکت ۱۹ سال با حضور و درخشش در جام جهانی ۲۰۱۸ نیوزلند تکمیل شد. جایی که این تیم موفق شد در جمع ۴ تیم برتر رقابت ها حضور پیدا کند.
جام جهانی ۱۹ سال کریکت در میان ۱۶ تیم در کشور نیوزلند برگزار شد که افغانستان موفق شد در مرحله گروهی با شکست پاکستان و سریلانکا و و یک شکست برابر ایرلند به جمع هشت تیم برتر رقابت ها راه پیدا کند.
در مرحله هشت تیم نیز با پیروزی در مقابل نیوزلند میزبان به مرحله نیمه نهایی راه یافت. در نیمه نهایی مسابقه را به تیم قدرتمند استرالیا واگذار کرد و از رسیدن به فینال مسابقات بازماند.
در دیدار رده بندی نیز افغانستان باید به مصاف پاکستان میرفت، اما بارش شدید باران باعث لغو بازی شد که در نهایت با توجه به این که پاکستان در مرحله گروهی صدرنشین صعود کرده بود، افغانستان به مقام چهارمی جهان رسید.
کسب لقب بهترین توپ انداز جهان توسط راشد خان آرمان
جوان ترین بازیکن تیم ملی کریکت افغانستان پس از درخشش در بازی های یک روزه در برابر تیم زیمباوه که با ۴ پیروزی تیم افغانستان به پایان رسید، لقب بهترین بازیکن کریکت در میان کشورهای درجه دوم سا ۲۰۱۷ را توسط شورای جهانی کریکت کسب کرد. همچنین وی توانست مقام بهترین توپ انداز بازی های یک روزه را به دست بیاورد.
امیدواری برای صعود به جام جهانی ۲۰۱۹
تیم ملی کریکت افغانستان نیز پس از برگزاری چندین بازی یک روزه در برابر تیم های مختلف جهان در ماه حوت (اسفند) کارش را برای صعود به رقابت های جام جهانی ۲۰۱۹ آغاز کرد.
با توجه به این که انتظارات از تیم ملی کریکت نسبت به نمایشش در دور نخست این رقابت ها زیادتر بود، این تیم در مرحله نخست رقابت ها قبولی شکست برابر تیم های اسکاتلند، زیمباوه و هنگ کنگ و تنها کسب یک پیروزی برابر نپال به مرحله دوم رقابت ها راه پیدا کرد.
در مرحله دوم افغانستان تا کنون دو دیدار برابر تیم های ویست اندیز و امارات برگزار کرده است که در هر دو دیدار موفق به کسب پیروزی شده است.
صعود افغانستان به جام جهانی ۲۰۱۹ مستلزم به پیروزی در هر سه دیدار این مرحله و شکست تیم های ویست اندیز و ایرنلد به جز دیدار مقابل افغانستان در یک مسابقه دیگر است.
کسب ۶ مدال برنز در رقابت های کشورهای اسلامی در باکو
کسب ۱۲ مدال در رقابتهای آسیایی داخل سالن عشق آباد
قهرمانی یاسین قادری در رقابتهای آماتور پرورش اندام جهان
قهرمانی تیم زورخانهای افغانستان در مسابقات جنوب آسیا
کسب مدال نقره عباس کریمی شناگر معلول افغانستان در رقابتهای جهانی مکزیکو
پیروزی سیر بهادرزاده، عبدالعظیم بدخشی، احمد ولی هوتک و بازمحمد مبارز در مقابل حریفان شان
صعود بسکتبال با ویلچر بانوان افغانستان به رقابتهای آسیایی جاکارتا
انتصاب رئیس جدید تربیت بدنی، انتخابات کمیته ملی المپیک و مشخص شدن روسای جدید فدراسیون های ورزشی