صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۲۶ میزان ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

فوتبالیست‌هایی که به خاطر مصرف مواد محروم شدند

فوتبالیست‌هایی که به خاطر  مصرف مواد  محروم شدند

بازیکنان بزرگی در طول تاریخ به خاطر مصرف مواد مخدر، مدتها از حضور در میادین محروم شدند.
به نقل از آس، پائولو گررو روز جمعه  توسط فیفا به خاطر مصرف کوکائین برای یک سال محروم شد. ستاره تیم ملی پرو پس از دیدار کشورش مقابل ارجنتین در مرحله مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه مورد آزمایش قرار گرفت و مصرف مواد او مشخص شد. این محرومیت طولانی مدت موجب شد او جام جهانی بهار سال آینده را از دست بدهد. در طول تاریخ بازیکنان بزرگ و مشهوری به علت مصرف مواد با محرومیت روبهرو شدند که در ادامه به آنها اشاره میشود.
دنی بنیتس
بازیکن تیم آ اِ ک لیماسول قبرس به خاطر مثبت اعلام شدن آزمایشش در مصرف کوکائین و ماری جوانا پس از دیدار گرانادا و بتیس در سالهای ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶ محروم شد. بنیتس به این موضوع اعتراف کرد و در مقابل، گرانادا قراردادش را با این بازیکن فسخ کرد. زمانی که او دوباره به میادین بازگشت پیراهن راسینگ فرول تیم حاضر در دسته دو لالیگا  را برتن کرد و پس از انجام ۲۰ بازی به قبرس رفت.
کولوتوره
توره در مارچ ۲۰۱۱ در منچسترسیتی بازی میکرد و به عنوان یک مدافع توانست در دو سال ۲۰ میلیون یورو کسب کند. بازیکن ساحل عاجی نتوانست خود را کنترل کند و از قرصهای لاغری همسرش مصرف کرد. به همین خاطر فدراسیون فوتبال انگلیس او را شش ماه محروم کرد. آرسن ونگر، سرمربی آرسنال که هفت سال با این بازیکن کار کرد از مدافع ساحل عاجی حمایت کرد و گفت : او در طول دوران ورزشیاش همیشه از مشکل اضافه وزن رنج میبرد به همین دلیل از داروهای لاغری همسرش استفاده کرد. توره مرد خانوادهدار و مسئولیت پذیری است.
پپ گواردیولا
سرمربی کنونی منچسترسیتی زمانی که فوتبالیست بود در فوتبال ایتالیا هم بازی کرد. او در دو مقطع با پیراهن برشا و رم در میادین حاضر شد. گواردیولا پس از دو بازی برابر پیاچنزا و داربی رم مقابل لاتزیو مصرف موادش مشخص شد. فدراسیون فوتبال ایتالیا بازیکن اسپانیایی را چهار ماه محروم و ۲۰۰۰ یورو جریمه کرد و همچنین خواستار هفت ماه زندان برای او شد. سرمربی پیشین بارسلونا با کمک وکیلش تلاش کرد تا بی گناهی خود را در زمینه مصرف ناندرولون ثابت کند. او مدارکی را جمعآوری کرد و به کمیته ضد دوپینگ که ریاستش را در آن زمان جوردی سگورا بر عهده داشت، ارائه کرد. گواردیولا در آن اسناد نشان داد که بدنش ناندرولون بیش از حد تولید میکند و این موضوع باعث رشد زیاد ماهیچههایش میشود. در سال ۲۰۰۷ دادگاه استیناف برشا گواردیولا را بخشید. توماسو مارکزه وکیل او در ایتالیا پس از این حکم گفت : گواردیولا هرگز دوپینگ نکرده است.
ادگارد داویدز
هافبک هالندی تست دوپینگش در مصرف ناندرولون مثبت اعلام شد ولی شرایطش با گواردیولا متفاوت بود و بدنش به صورت طبیعی این ماده را تولید نمیکرد. داویدس که با پیراهن هالند ۷۴ بازی انجام داد چهار ماه نتوانست به علت محرومیت پیراهن یوونتوس را بر تن کند.
یاپ استام
استام، همتیمی داویدز در تیم ملی هالند نیز تستش در مصرف ناندرولون در سال ۲۰۰۱ مثبت اعلام شد. این اتفاق کمی پس از امضای قراردادش با لاتزیو اتفاق افتاد. مدافع هالندی برای پنج ماه محروم شد و دادگاه استیناف آن را به یک ماه کم کرد. این محرومیت در پیشرفت استام تاثیرگذار نبود. او پنج فصل در ایتالیا بازی کرد (سه سال در رم و دو سال در میلان) و سپس در سال ۲۰۰۷ با پیراهن آژاکس از دنیای فوتبال خداحافظی کرد.
فرناندو کوتو
فوتبال ایتالیا و ناندرولون رابطه عجیبی با هم در سال ۲۰۰۱ داشتند چون باید یک نفر دیگر را به این فهرست اضافه کرد. کوتو زمانی که پیراهن لاتزیو را بر تن میکرد و همتیمی استام بود ۹ ماه از حضور در میادین محروم شد. بازیکن هالندی اعلام کرد این مواد را مصرف نکرده است اما آزمایشها آن را مثبت عنوان کردند. او پس از محرومیت، هفت سال دیگر در ایتالیا با پیراهن لاتزیو بازی کرد و سه فصل دیگر برای پارما به میدان رفت.
مارک بوسنیچ
بوسنیچ، دروازهبان استرالیایی در سالهای ۲۰۰۱ و ۲۰۰۳ در چلسی بازی میکرد. زمانی که در سال ۲۰۰۲  مورد آزمایش قرار گرفت، مشخص شد کوکائین مصرف کرده است. باشگاه چلسی او را ۹ ماه محروم کرد و توانست قراردادش را فسخ کند. پس از این که بوسنیچ پنج سال بدون تیم ماند تصمیم گرفت از دنیای فوتبال خداحافظی کند. او در تیم سنترال کاست استرالیا بازی کرد و یک سال بعد با سیدنی قرارداد امضا کرد و سپس به صورت رسمی دستکشهایش را در سال ۲۰۰۹ آویخت. بوسنیچ سپس اعتراف کرد که روزی ۱۰ گرم کوکائین مصرف میکرد.
پل مرسن
در سال ۱۹۹۴ هافبک آرسنال به مصرف کوکائین و الکل در زمان بازیاش اعتراف کرد. مرسن یکی از مستعدترین بازیکنان لیگ برتر انگلیس بود. شماره «۱۰» آرسنال یک سال بعد توانست دوباره به میادین بازگردد و دو سال دیگر برای این تیم بازی کرد. او پس از بازنشستگیاش در سال ۲۰۱۱ دوباره حاشیه ساز شد و با موتر خود در حالت مستی تصادف کرد. مرسن اکنون در اسکای اسپورت مشغول به کار است.
آدریان موتو
مهاجم رومانیایی در سال ۲۰۰۳ با قراردادی به ارزش ۲۲.۵ میلیون به چلسی پیوست. او با کلودیو رانیری (سرمربی تیم) و جانشینش یعنی ژوزه مورینیو مشکل داشت. پس از این که در تمرینات زیادی حاضر نشد سرمربی پرتگالی تصمیم گرفت از او تست گرفته شود که با این اتفاق مصرف کوکائین او مشخص شد. موتو برای هفت ماه توسط فدراسیون فوتبال انگلیس محروم  و ۲۰ هزار  پوند جریمه شد. سپس مهاجم رومانیایی به صورت قرضی برای یوونتوس بازی کرد اما بهترین دورانش با پیراهن فیورنتینا رخ داد.
دیگو آرماندو مارادونا
مارادونا به عقیده خیلی از افراد بهترین بازیکن تاریخ است اما دوران ورزشیاش تحت تاثیر مصرف مواد قرار گرفت. در سال ۱۹۹۱ مشخص شد او کوکائین مصرف کرده است. ستاره ارجنتینی در آن زمان برای ناپولی بازی میکرد و ۱۵ ماه محروم شد. این محرومیت با پایان دوران بازیاش در ایتالیا همراه شد. او در سال ۱۹۹۳ با سویا قرارداد امضا کرد. تنها چند ماه بعد دوباره جواب آزمایش او در مصرف کوکائین پس از جام جهانی ۱۹۹۴ مثبت اعلام شد.