صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۲۳ اسد ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

داستان‌های تاریخ فوتبال؛ گلی که باعث مرگ ۴۰۰ نفر شد

داستان‌های تاریخ فوتبال؛ گلی که باعث مرگ ۴۰۰ نفر شد

گلی که در دیدار پرو و ارجنتین توسط داور مردود اعلام شد مرگ بیش از ۴۰۰ نفر را رقم زد.
۲۴ می سال ۱۹۶۴ پرو در مقدماتی المپیک توکیو، در لیما میزبان ارجنتین بود. آلبی سلسته با پنج پیروزی پیاپی صعودش را به این رقابتها قطعی کرده بود اما مقابل پرو نیاز به پیروزی داشت چون برای قرار گرفتن در جایگاه دوم باید برازیل را کنار میزد. ورزشگاه ناسیونال، میزبان این دیدار حساس که به کلوسو دِ خوسه دیاس نیز مشهور بود پر از جمعیت شده بود. بازی سخت و نزدیکی بود و پرو مالکیت بازی را در اختیار داشت اما بدشانس بود. همچنین عملکرد سخاس، دروازهبان ارجنتین در ناکامی میزبان تاثیر گذار بود. در دقیقه ۶۵ ارجنتین بر خلاف جریان بازی به گل رسید و این موضوع باعث خشم تماشاگران شد چون آنها درک نمیکردند که چرا ارجنتین چنین بازیای را به نمایش میگذارد و برای کسب سه امتیاز بازی تلاش میکند. در دقیقه ۸۰ اشتباه مورالس ارجنتینی توپ را به لوباتون پرویی رساند و او دروازه تیم مهمان را باز کرد اما آنخل پاسوس (داور اروگوئهای) گل پرو را مردود اعلام کرد چون فکر میکرد با خطا وارد دروازه شده است.
پس از این اتفاق یک تماشاگر وارد زمین شد و توسط ماموران پولیس دستگیر شد. بازی ادامه پیدا کرد اما تماشاگران تهییج شده بودند. یک هوادار دیگر به زمین رفت، او مجرم مشهوری ملقب به «بمب» بود و در میان افراد شرور محبوبیت زیادی داشت. او نیز  توسط ماموران متوقف شد و زمانی که پولیس این مجرم را شناخت، با او بد رفتار کرد. جمعیت حاضر در ورزشگاه به شدت از پولیس عصبانی شدند، این در حالی بود که توسط یکی از باندهای آشوبگر هدایت میشدند. آنها تصور میکردند برازیل به ارجنتین رشوه داده و داور نیز پول زیادی از برازیلیها دریافت کرده است. شرایط غیرقابل تحمل شد و پاسوس تصمیم گرفت پنج دقیقه به پایان، سوت بازی را بزند.
با این حال تماشاگران خشمگین سعی داشتند به هر نحوی وارد زمین شوند. به همین خاطر پولیس از ماموران بیشتری برای کنترل شرایط بهره برد. از سگهای خود استفاده کرد و با آب و گاز اشک آور سعی کرد آنها را متوقف کند. این اتفاق باعث بدتر شدن شرایط شد و شدت حرکت افراد را بیشتر کرد. هزاران نفر به دنبال خروج از ورزشگاه بودند اما درهای استادیوم بسته بودند چون هنوز بازی به پایان نرسیده بود. دربانها از اتفاقات رخ داده در زمین و خشم هواداران باخبر بودند.
 در این شرایط جمعیت فشرده شد و تعداد زیادی زیر دست و پا ماندند. این اتفاق باعث شد مردم بیرون از ورزشگاه نیز خشمگین شوند و مراکز تجاری را به آتش بکشند. پولیس ساعاتی بعد توانست شرایط را کنترل کند. زمانی که این اتفاق افتاد بیش از ۴۰۰ نفر جان خود را از دست داده بودند.
رییس جمهور پرو پس از این حادثه یک هفته عزای عمومی اعلام کرد و تصمیم گرفت دولت هزینه خاکسپاری جان باختگان را پرداخت کند. کاردینال اول پرو که خوان لانداسوری نام داشت از محبوبیتش بهره برد و توانست ۲ میلیون پسو جمع  و به خانواده قربانیان اهدا کند.
حادثه ورزشگاه ناسیونال تلخترین اتفاق تاریخ فوتبال بود.