صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۳ ثور ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

پیتر شگرت: حلقات خاصی مانع پیشرفت فوتبال افغانستان می شوند

 پیتر شگرت: حلقات خاصی مانع  پیشرفت فوتبال افغانستان می شوند

سرمربي پيشين تيم ملي فوتبال کشور مي گويد که حلقات خاصي در فدراسيون فوتبال افغانستان، مانع رشد و پيشرفت فوتبال مي شوند و او در اعتراض به برکناري اش به فيفا شکايت کرده است.
پيتر شگرت، ديروز در يک نشست خبري در کابل، اظهارات اخير مسوولان فدراسيون فوتبال را مبني بر اينکه وي بخاطر گرفتن امتيار بلند از پست خود کنار رفته است، رد کرد.
شگرت گفت: «در مدت حدود دو سال که بعنوان سرمربي تيم ملي فوتبال افغانستان بودم، با مشکلات زيادي روبرو  شديم؛ بارها دخالت هاي بيجا در امور کاري ام از سوي مسوولان فدراسيون فوتبال صورت گرفت و مانع برنامه هايم براي رشد فوتبال شدند.»
وي در مورد برکناري اش گفت: «رئيس و سکرترجنرال فدراسيون فوتبال مرا برکنار کردند، من به افغانستان آمدم و سرمربي تيم ملي فوتبال شدم و تنها دليلم رشد دادن بازيکنان افغانستان بود و مي خواستم که به ديگر جهانيان نشان دهم که استعدادهاي فوتبال در افغانستان نيز وجود دارد که بايد به آن توجه شود.»
اما مسوولان فدراسيون فوتبال افغانستان، بارها من را متهم کرده اند که براي دريافت پول به افغانستان آمده ام و هدف من رشد فوتبال نبوده است.
سرمربي پيشين تيم ملي فوتبال در ادامه گفت: «در اين مدت، درحاليکه من مربي بودم، همواره ليست بازيکنان از سوي مسولان فدراسيون تغيير داده مي شد که اين کار فدراسيون خلاف خواست من و اساسنامه فيفا بود.»
وي افزود: «رئيس و سکرترجنرال فدراسيون فوتبال افغانستان، از من خواستند تا اسلام الدين اميري را که از سوي فيفا در فهرست سياه بود در بازي با تاجکستان شامل بسازم؛ اما من مانع آن شدم و هرگاه آن را قبول مي کردم، به احتمال زياد تيم ملي فوتبال افغانستان در مسابقه مقدماتي جام ملت هاي آسيا حذف مي شد.»
شگرت، دليل شامل شدن اميري در فهرست سياه را شرکت نکردن نامبرده در مسابقه با قرقيزستان و اتهام فساد خواند و گفت که درحال حاضر، اين موضوع از سوي فيفا تحت بررسي است و تا زماني که فيفا تصميم خود را مبني بر حضور اميري در مسابقات اعلام نکند، اميري نمي تواند در هيچ مسابقه اي شرکت کند.
سرمربي سابق تيم ملي گفت:» در جريان مدتي که من سرمربي بودم، هشت بازي انجام داديم که در شش بازي پيروز شديم و توانستيم براي نخستين بار در تاريخ فوتبال افغانستان به مرحله سوم مقدماتي جام ملت هاي آسيا صعود کنيم.»
پيتر شگرت خاطر نشان کرد که بخاطر برکناري اش به فيفا شکايت کرده است و هرگاه ثابت شود که اين کار خلاف قانون صورت گرفته است، رئيس و سکرتر جنرال فدراسيون فوتبال برکنار و ديگر حق حضور در فدراسيون را نخواهند داشت.
هارون پوپل نامزد رياست فدراسيون فوتبال گفت: «رهبري کنوني فدراسيون فوتبال علاقه مند به برگزاري انتخابات نيست و با ايميل هاي نادرست به فيفا، اين سازمان را در سردرگمي قرار داده است و هرگاه وضعيت چنين ادامه پيدا کند، فوتبال افغانستان حالت تعليق خواهد گرفت که مقصر آن مسوولان فعلي فدراسيون فوتبال خواهد بود.»
وي افزود: «من خواستار برگزاري انتخابات شفاف، آزاد و عادلانه رياست فدراسيون فوتبال مي باشم؛ اما مسوولان در اين فدراسيون به نوعي مي خواهند تا جنجال هاي تازه را در مورد فوتبال ايجاد کرده ومانع برگزاري انتخابات شوند.»
پوپل تصريح کرد که مسوولان فدراسيون فوتبال، ايميل هايي به فيفا فرستاده اند و گفته اند که شرايط کنوني از لحاظ امنيتي براي برگزاري انتخابات مساعد نيست. به گفته وي، اين ادعا نادرست است و بايد هرچه زودتر انتخابات برگزار شود. اتهام ها عليه مسوولان فدراسيون فوتبال در حالي مطرح مي شود که قبل از اين، کرام الدين کريم رئيس فدراسيون فوتبال، از آمادگي براي برگزاري انتخابات سخن گفته و خاطر نشان کرده بود که پيتر شگرت به دليل تقاضاي معاش زياد برکنار شده است. بعد از برکناري پيترشگرت، اتو فيستر آلماني، در 24 ماه دلو 1395 با امضاي قراردادي يک ساله با فدراسيون فوتبال، به عنوان سرمربي تازه تيم ملي فوتبال تعيين شد. (پژواک)