صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۷ ثور ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

برخی رؤسای ولایتی فدراسیون فوتبال خواهان برگزاری انتخابات ریاست این نهاد شدند

 برخی رؤسای ولایتی فدراسیون فوتبال خواهان برگزاری انتخابات ریاست این نهاد شدند

شماري از مسوولان ولايتي فدراسيون فوتبال، مدعي اند که همزمان با نزديک شدن انتخابات رياست اين نهاد، برکنار و تهديد به برکناري شده اند؛ اما مسوولان فدراسيون از اين مسئله ابراز بي خبري مي کنند.
حميد الله فروتن آمر فدراسيون فوتبال نيمروز با شماري ديگر از نمايندگان اين فدراسيون در ولايات، در يک نشست خبري در کابل گفت که به تازگي از سوي رئيس فدراسيون ملي فوتبال برکنار شده است.
وي مدعي شد که رئيس فدراسيون فوتبال در تباني با برخي از اعضاي شوراي ولايتي نيمروز، وظيفه وي را به حالت تعليق درآورده است.
فروتن افزود: «طبق اساسنامه فدراسيون فوتبال، چهار ماه قبل از برگزاري انتخابات، رئيس فدراسيون فوتبال صلاحيت تعليق و برطرفي هيچ يک از رؤساي ولايتي را ندارد.»
فروتن گفت: «فشار هايي از مرکز بالايم وجود داشت که يا از وظيفه ام کنار بروم و يا هم به نفع آنان کار کنم.»
عنايت الله صاحب زاده رئيس فدراسيون فوتبال هلمند نيز گفت: «سه هفته قبل هئيتي از کابل به اين ولايت آمده بود و در تباني با يک عضو شوراي ولايتي بدون آنکه مقام ولايت و رئيس شوراي ولايتي خبر شوند، انتخاباتي را برگزار کرده و شخص ديگري را به حيث رئيس فدراسيون ولايت برگزيدند.»
وي با ابراز نگراني از مسئله گفت که فدراسيون فوتبال، نبايد خلاف موازين ورزشي و اساسنامه اين فدراسيون در زمينه گزينش رؤساي ولايتي اقدام کند.
امان الله فيضي رئيس فدراسيون فوتبال جوزجان نيز گفت: «چندين بار برايم اخطار داده شده است که بايد از کرام الدين کريم رئيس کنوني فدراسيون در انتخابات آينده حمايت کنم و هرگاه اين کار را انجام ندهم مرا از وظيفه ام برکنار خواهند کرد.»
سيد علي اصغر اکبرزاده مربي پيشين تيم ملي فوتبال گفت: «ديريست فدراسيون فوتبال در وضعيت خوبي قرار ندارد، زورگويي، ناتواني و نبود برنامه سبب شده تا برخي ورزش دوستان متحد شده و صداى خود را مشترکا بلند کند.»
وي با بيان اينکه سه ماه از زمان برگزاري انتخابات رياست فدراسيون سپري شده است، افزود که در گام نخست، فدراسيون فوتبال بايد زمان دقيق انتخابات رياست اين نهاد را مشخص کند و از تغيير و تبديلي رؤساي ولايتي دست بردارد.
معترضان در پايان اين نشست، در قطعنامه يي خواستار انتخابات شفاف، عادلانه در مطابقت به اساسنامه فيفا و تعيين تاريخ مشخص و قابل قبول زمان برگزاري انتخابات شدند.
در اين قطعنامه تاکيد شده است که طبق فيصله آخرين نشست رؤساي ولايتي فدراسيون، رئيس فدراسيون نمي تواند اين رؤسا را همزمان با نزديک شدن زمان انتخابات رياست نهاد تغيير دهد و يا برکنار کند. يکي از مسوولان فدراسيون فوتبال، ضمن تاکيد بر اهميت برگزاري انتخابات رياست اين نهاد گفت که در مورد ادعاهاي مطرح شده معلومات ندارد.
قبل از اين نيز علي عسکر لعلي کمک مربي پيشين تيم ملي فوتبال افغانستان، به پژواک گفته بود که بخاطر «قانون شکني» و  «بروز مشکلات» در فدراسيون فوتبال کشور، به فدراسيون بين المللي فوتبال (فيفا) شکايت کرده است.
به گفته وي، کارهايي که در حال حاضر در فدراسيون فوتبال جريان دارد، نمايشي بوده  و هيچ برنامه يي که در آن چشم اندازي براي آيندة روشن فوتبال کشور باشد، وجود ندارد.
به باور کمک مربي پيشين تيم ملي، سپري شدن زمان برگزاري انتخابات رياست فدراسيون فوتبال، ميتواند عواقب بدي داشته باشد و رشد فوتبال در کشور، روند حضور افغانستان در مسابقات بين المللي و همچنان جايگاه اجتماعي و اعتبار جهاني آن را به خطر بيندازد.
سيد علي رضا آقازاده سکرتر جنرال فدراسيون فوتبال، روز گذشته در صحبتي با رسانه ها، 25 حوت 1395 تا 26 حمل 1396 را به عنوان زمان احتمالي برگزاري انتخابات رياست فدراسيون فوتبال اعلام کرده بود.
به گفته وي، اين انتخابات با حضور داشت نمايندگان فدراسيون جهاني فوتبال و کنفدراسيون فوتبال آسيا در کابل برگزار خواهد شد. رئيس کنوني فدراسيون فوتبال، کرام الدين کريم است که از 13 سال بدينسو، به حيث رئيس اين فدراسيون فعاليت مي کند. (پژواک)