صاحب امتیاز: داکتر حسین یاسا

مدیر مسوول: محمد رضا هویدا

چهارشنبه ۴ حوت ۱۳۹۵

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

نخبگان سیاسی در پی بحران آفرینی

-

امید مردم افغانستان برای ختم غائله انتخاباتی، پایان روند بازشماری آرا و ابطال آرا است؛ اما به نظر می رسد که سیاستمداران و هردو ستاد انتخاباتی دوست ندارند از این گردونه بی سر و صدا و آرام گذر  کنند. در حالی که روند ابطال آرا تازه شروع شده، تیم انتخاباتی اصلاحات و همگرایی با طرح خواسته های تازه تهدید کرده اند که اگر تمام خواسته های آنها را نپذیرند، از روند انتخابات خارج خواهند شد.

انتخابات ریاست جمهوری افغانستان که انتظار می ‌رفت تجربه ‌ای موفق و امیدوار کننده باشد، اکنون به روندی ملول و خسته کننده بدل شده است. با گذشت نزدیک به پنج ماه از زمان برگزاری این انتخابات، هنوز نتیجه‌ ی این پروسه مشخص نشده و مردم افغانستان از جنجال و جدال سیاسی انتخاباتی رهایی نیافته و چشم ‌انداز این روند هنوز هم نامعلوم و تیره به نظر می ‌رسد.

مسئولان دولتی و نخبگان سیاسی کشور با ایجاد بن ‌بست و ماجرا‌آفرینی در روند انتخابات، اعتبار دموکراسی و اعتماد مردم به انتخابات را از بین برد و ماه ‌ها فرصت افغانستان برای سازندگی و توسعه را در جنجال‌های پوچ سیاسی ‌‌شان ضایع کردند. با وضعیتی که نخبگان سیاسی در این انتخابات به وجود آوردند، دیگر انتظار نمی ‌رود که مردم افغانستان در انتخابات‌های آینده حضور پررنگ و گسترده داشته باشند.

توافق سیاسی هردو ستاد یکی از امید های مردم برای ختم این غائله محسوب می گردید؛ اما اکنون با گذشت بیش از چند هفته از زمان امضای این توافق، دو ستاد انتخاباتی هنوز هم با همدیگر در گیر و مواضع سیاسی آنها در همان جاهایی قرار دارد که قبل از امضای توافق سیاسی قرار داشت.

به نظر می‌ رسد که تیم ‌های انتخاباتی اراده ‌ای برای رفع بن‌بست انتخاباتی ندارند. این امر ناشی از حرص قدرت ‌طلبی و نگاه مطلق آن‌ها به برنده بودن در انتخابات است. هردو نامزد انتخابات به کمتر از رفتن به ارگ ریاست جمهوری و متحدان سیاسی و مسئولان ستادهای آن‌ ها به کمتر از وزارت و ریاست قانع نیستند. سازو‌کار و چگونگی تقسیم قدرت و توافقی که گفته می‌ شود در مورد حکومت مشارکتی میان هردو نامزد امضا شده نیز گنگ و نامعلوم است. از این ‌رو، پایه ‌های توافق سیاسی مبنی بر تقسیم قدرت و تشکیل حکومت مشارکتی بسیار متزلزل است.

هریک از دو نامزد تلاش می‌ کنند جریان بازشماری آرا را در مسیر منافع خود که منتج به برنده ‌شدنش شود، سوق دهد. به همین خاطر، حمایت و همراهی آن‌ ها با روند بازشماری آرا یک‌ سان نیست. وقتی نتیجه‌ طبق میل آن‌ ها پیش می ‌رود، این روند را حمایت و همراهی می‌ کنند؛ اما همین که جریان بازشماری آرا برخلاف منافع آن ‌ها حرکت می‌ کند، از روند خارج شده و دوباره آن را به بن ‌بست می ‌کشانند. از آن‌ جایی که روند بازشماری آرا ماهیت سیاسی دارد و فاقد ریشه و پایه ‌ی قانونی و حقوقی است، کمیسیون مستقل انتخابات نیز نمی ‌تواند از الزام‌ های قانونی روند انتخابات استفاده کند.

این نهاد مجبور است که در روند بازشماری آرا طبق میل و نظر تیم ‌های انتخاباتی رفتار کند. اگر یکی از نامزدان بنا به هر دلیلی از روند خارج می‌ شود، کمیسیون مستقل انتخابات مجبور است که روند را متوقف کند. دولت افغانستان و کمیسیون مستقل انتخاباتٍ توان رفع بن ‌بست و ختم غایله ‌ی انتخاباتی را ندارند. از این ‌رو، چشم‌ انداز این روند تیره و نامعلوم بوده و به نظرمی رسد که مردم افغانستان‌ باید ماه ‌ها و هفته ‌های بیش‌ تری را در نگرانی و التهاب سر کند.

دیدگاه شما