صاحب امتیاز: داکتر حسین یاسا

مدیر مسوول: محمد رضا هویدا

چهارشنبه ۴ حوت ۱۳۹۵

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

چرا بامیان پایتخت فرهنگی سازمان سارک انتخاب شد؟

-

قرار است بامیان در سال 2015 پایتخت فرهنگی کشورهای عضو سارک باشد. این نخستین بار است که این عنوان به یکی از شهرهای افغانستان داده شده است. اما چرا بامیان پایتخت فرهنگی کشورهای عضو سازمان سارک انتخاب شده است؟

بامیان طی چندسال اخیر، یکی از خبرسازترین و پرتحرک ترین منطقه برای فعالیت های مدنی و فرهنگی بوده است. مردم فرهنگ دوست این منطقه در نبود توجه دولت به بازسازی و انکشاف، هر از چندگاهی دست به ابتکارات فرهنگی و مدنی زده و فانوس علم و فرهنگ را درخشنده تر از دیگران فروزنده نگهداشته است.

علاوه براینکه معارف و تحصیلات عالی در این منطقه رشد چشمگیری داشته است، فعالیت های فرهنگی و هنری نیز از جذابیت و پویایی خاص برخوردار بوده و هر از چندگاهی شاهد ابتکارات فرهنگی و هنری در این ولایت می باشیم. جشنواره های فرهنگی، مسابقات هنری، برنامه های تفریحی و فرهنگی که هر از چندگاهی در بامیان برگزار می گردد، همواره خبرهای اصلی تحولات فرهنگی افغانستان را صفحه بسته و کانون گرمی برای فرهنگیان و هنرمندان کشور می باشد.

بدون شک مردم بامیان در ابتکارات هنری و فعالیت های فرهنگی نسبت به سایر ولایات کشور پیشگام بوده وشاید حجم فعالیت های فرهنگی در بامیان با کابل قابل مقایسه باشد. طی چندسال اخیر ده ها جشنواره، مسابقه و برنامه های فرهنگی و هنری در این ولایت برگزار گردیده است.  جشنواره راه ابریشم مهمترین یکی از رویدادهای فرهنگی است که در چندسال اخیر همه ساله برگزار گردیده و صدها توریست داخلی و خارجی را به سویش می کشاند.

بامیان یکی از پرجاذبه ترین مناطق کشور بوده که جذابیت های توریستی آن، این منطقه را در صدر فهرست جهانگردان خارجی قرار داده است. وجود دو اعجوبه باستانی و سایر جذابیت های توریستی این ولایت، قبلا سالانه هزاران سیاح ومحقق خارجی را به بامیان می کشاند و ازاین درک عاید بزرگی برای دولت افغانستان مهیا می کرد.

ولی پس از تخریب بودا توسط طالبان، علاقمندی توریست ها از سیر و سیاحت در بامیان کاهش یافت و ناامنی و نبود راه های مواصلاتی و دشواری سفر و سیاحت در این منطقه، مشکل را برای سیاحان خارجی دوچندان ساخت. هرچند بامیان دو میراث کهن تاریخی خود (شمامه و صلصال) را از دست داد؛ اما هنوز جذابیت های توریستی مکشوف و نا مکشوف فراوانی دراین ولایت وجود داشته که برای سیاحان و محققین خارجی از اهمیت فراوانی بر خوردار می باشد.

کشف مجسمه های خوابیده، جاذبه های بندامیر، شهرضحاک و سایر جلوه های توریستی، هنوز هم این ولایت را به مکان دیدنی و پر رمز و راز برای سیاحان و محققین داخلی و خارجی تبدیل کرده است. اما موضوعی که خیلی مهم است، اعتماد و جذب دوباره توریست ها و سیاحان به این ولایت می باشد. باید جذابیت های توریستی و جلوه های گردشگری آن به جهانیان معرفی گردیده و از طریق ایجاد و ساختن تاسیسات گردشگری و برنامه های فرهنگی و هنری، گردشگران داخلی و خارجی را دوباره جذب کرد. 

در این خصوص اقدامات و فعالیت های مردم بامیان خیلی ارزشمند است. ایجاد و راه اندازی برنامه های فرهنگی و هنری می تواند جذابیت های توریستی این منطقه را به جهانیان معرفی و جهانگردان را جذب نماید؛ اما این کافی نیست. باید دولت دراین زمینه اقدام نموده و روی صنعت گردشگری سرمایه گذاری کند.

دیدگاه شما