صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۷ سرطان ۱۳۹۶

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

وسوسه ثروت لیتیوم افغانستان برای کسب حمایت ترامپ

-

وسوسه ثروت لیتیوم افغانستان برای کسب حمایت ترامپ

دولت افغانستان در تلاش جلب توجه رييس جمهور دونالد ترامپ و بدست آوردن حمايت ايالات متحده امريکا است ، ابزار اين جلب توجه، ثروت عظيم و دست نخورده معادن به شمول ليتيوم ، فلز نقره اي که در تلفن هاي مبايل و باطري هاي کامپيوتر مورد استفاده قرار مي گيرد و امروزه جزء از زندگي مدرن است مي باشد. اما بهره برداري از اين ثروت ها که همچنين شامل زغال سنگ، مس و عناصر خاکي کمياب مي شود احتمالا زمان زيادي مي برد، تخمين زده شده است که ارزش آن از يک تريليون تا سه تريليون دالر است . با افزايش مناطق تحت تصرف شورشيان طالبان و تلفات نظاميان افغان در سال گذشته وضعيت امنيتي بدتر شده است . براي مثال رفتن به مناطقي که بيشترين ليتيوم در آنجا قرار دارد، بسيار خطرناک است. تاکنون سياست ترامپ در مورد افغانستان نامشخص باقي مانده است.
او در مورد اين طولاني ترين جنگ امريکا کمتر سخن گفته است ، در يک کمپين انتخاباتي اش گفت کاش ايالات متحده در افغانستان درگير نمي شد. ماه گذشته يکي از فرماندهان ارشد نظامي ايالات متحده درخواست افزايش سربازان امريکايي براي کمک به آوردن امنيت در اين کشور کرده است، درخواستي که کابل با شور و شوق از آن حمايت کرده است . اما کاخ سفيد هنوز اعلام نکرده است که چه خواهد کرد ، آيا نقش نيروهاي امريکايي را تقويت خواهد کرد يا تعداد آنها را کاهش مي دهد يا بطور کلي برنامه ديگري را به اجرا خواهد گذاشت ، گذر زمان اين را روشن خواهد کرد. در حال حاضر حدود 8400 سرباز ايالات متحده که درگير آموزش نيروهاي افغان و عمليات هاي ضد تروريستي هستند در افغانستان حضور دارند.  کابل آشکارا اميدوار است که ثروت معادن افغانستان ترامپ را وسوسه نمايد تا تعهدات بيشتري به اين کشور بدهد.
محمد همايون قيومي مشاور ارشد زيرساخت ها، سرمايه انساني و تکنولوژي افغانستان مي گويد افغانستان مي تواند بهترين جاي براي صنايع ايالات متحده باشد بخصوص معادن غني اين کشور ، مي توانيم از نگاه سرمايه گذاري به آن بهترين فرصت بنگريم. به خاطر اينکه از اين معادن استفاده زيادي نشده است و تقريبا تمامي معادن افغانستان تا بحال دست نخورده باقي مانده است.  قيومي به آسوشيتيد پرس گفت افغانستان هميشه مورد توجه سرمايه گذاران ايالات متحده بوده است بخصوص در بخش معادن، در بخش هايي از اين معادن مواد استراتيژيک مانند ليتيوم قرار دارد. قيومي گفت اشرف غني در ماه دسامبر سال گذشته با دونالد ترامپ گفتگو کرد و آنها در مورد ثروت معادن با هم بحث کردند. اداره ترامپ علاقه مندي خوبي از خود نشان دادند، دو رهبر براي بار دوم در ماه فبيوري براي اولين بار پس از تحليف با هم گفتگو کردند آنها روي وضعيت امنيتي گفتگوهايشان رامتمرکز کردند. يک مقام رسمي کاخ سفيد گفت ايالات متحده توسعه اقتصادي پايدار به شمول بخش معادن  را براي ثبات افغانستان ضروري مي داند. او گفت ايالات متحده با تاجران و مقامات افغان روي اصلاحاتي کار خواهند کرد که باعث بهبودي و توسعه بخش خصوصي مي شود و به توسعه کشور کمک مي کند. اين مقام رسمي با شرط اينکه نامش ذکر نشود اين گفته ها را بيان داشته است. منابع معادن افغانستان يک فاکتور بالقوه براي تغيير اين کشور محسوب مي شود  تغييري که فقر را از بين ببرد، ثروت و توسعه را براي مردم به بار آورد.  اين علاقمندي به ثروت معادن افغانستان زماني مورد توجه قرار گرفت که در سال 2007 گزارشي از بررسي جغرافيايي ايالات متحده ودولت افغانستان به نشر رسيد که ارزش و تنوع معادن افغانستان بسيار بيشتر از آن چيزي است که در بررسي هاي شوروي سابق دهه ها پيش صورت گرفته بود. کوهستاني و محصور بودن اين کشورباعث شده که اين معادن بزرگ مانند مس، سنگ آهن، کروميت، جيوه، روي، سنگ هاي قيمتي،  از جمله ياقوت و زمرد و همچنين طلا و نقره بخصوص ليتيوم که مورد استفاده در کامپيوترهاي لپ تاپ و باطري هاي تلفن مبايل مي گيرد دست نخورده باقي بماند. اما استخراج اين معادن و تبديل آن به مواد مورد استفاده  که بتوان براي کشور منفعت داشته باشد کار بسيار دشواري است .
جنگ، سرمايه داران را فراري داده، فساد شايع است و بسياري از معادني که وجود دارد در کنترل جنگ سالاراني است که سود آن را درو مي کنند و طالبان از قاچاق غير قانوني اين معادن سالانه ميليون ها دالر به جيب مي زنند. در سال 2016 ديده بان جهاني مبارزه با فساد هشدار داد که بخش معادن به ادامه جنگ دامن مي زند. اشاره آن به سنگ لاجورد است که منحصرا در افغانستان پيدا مي شود، او گفت زورمندان  محلي، قانون گذاران و شورشيان طالبان همه در يک رقابت خشونت بار بر سر به کنترل در آوردن اين معادن هستند آنها از استخراج غير قانوني اين معادن سالانه 20 ميليون دالر بدست مي آورند اين روند ولايت بدخشان در شمال افغانستان را بي ثبات مي سازد.
ديده بان شفافيت در افغانستان در سال 2015 در گزارشي نوشت که اکثر بيش از 300 قرار داد معدن تا بحال واگزار شده است که همگي در کنترل جنگ سالاران است آنان با توافق ظاهري با دولت مسئول حفاظت از معادن هستند اما آنها از معادن استفاده مي برند تنها در پنج مورد تخمين زده شده دولت ده ها ميليون دالر را از دست مي دهند چرا که به خاطر فساد، دولت قادر نيست حق امتياز، اجاره و ماليات را جمع آوري کنند.  سه منطقه در آن ليتيوم اصلي موجود است، ولايت غزني در شرق و ولايت هاي هرات و نيمروز در غرب  هرات و نيمروز صحنه درگيري معمولي  نيروهاي افغان و طالبان است و غزني منطقه اي که ليتيوم قرار دارد در آنجا طالبان حضور قوي دارد.  وزارت معادن و نفت دولت در بي نظمي به سر مي برد. نزديک به يک سال است از زماني که داود شاه صبا به خاطر کنترل زورمندان بر معادن شکايت داشت ونتوانست بر اين مشکلات چيره شود استعفا داد اين پست خالي مانده است. در نهايت دولت دو هفته قبل خانم نرگس نهان که فعال حقوق بشر و مبارزه با فساد بوده است را به عنوان سرپرست اين وزارت معرفي کرده است.  سرور دانش معاون دوم رييس جمهور در جريان معرفي وي قول داد تا اصلاحات لازم انجام شود و دست خائنين را قطع کند و کنترل معادن را برگرداند تا انکشاف متوازن صورت گيرد. وحيدالله شهراني که در سال 2010 تا 2013 به عنوان وزير معادن و پتروليوم کار کرده است گفت در آن زمان فشاري از طرف دولت و شرکاي بين المللي بود که راهي براي توسعه اين بخش ايجاد شود ، آنها با جدول زماني مشخص و استراتيژي واضح کار مي کردند ومعادن ليتيوم در اولويت قرار داشت. اما از آن زمان وضعيت امنيتي بطور چشمگيري بدتر شده است ، نيروهاي ايالات متحده در آن زمان در سال 2011 به صد هزار نفر مي رسيد آنها شروع به خارج شدن کردند و مشکل جنگيدن با طالبان تنها بدوش نيروهاي افغان گذاشته شد و خيلي از مناطقي که در آن زمان مناطق امني بودند در حال حاضر در اشفتگي و جنگ قرار دارد. شهراني گفت در حال حاضر اولويت اين است که مديريت معادن را سروسامان تازه اي بدهند و طرحي براي توسعه اين بخش ترسيم نمايند. ايالات متحده مي تواند نقش اصلي و مهمي را در اين کمک داشته باشد. او اضافه کرد دولت نه پول کافي و نه تخصص آن را دارد  که بتواند به معادن افغانستان سرو سامان دهد.

دیدگاه شما