صاحب امتیاز: داکتر حسین یاسا

مدیر مسوول: محمد رضا هویدا

سه شنبه ۸ حمل ۱۳۹۶

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

افغانستان جنگ ترامپ؛ در بهترین حالت آینده مبهم

-

افغانستان جنگ ترامپ؛ در بهترین حالت آینده مبهم

افغانستان از چشم امريکا افتاده است، ممکن است کساني فراموش کرده اند که افغانستان را جنگ فراموش شده مي خواندند. به زودي اداره اين جنگ به ترامپ سپرده مي شود در خوشبينانه ترين حالت آينده اين کشور در هاله اي از ابهام قرار مي گيرد.

افغانستان از چشم امريکا افتاده است، ممکن است کساني فراموش کرده است که افغانستان را جنگ فراموش شده مي خواندند. اين طولاني ترين جنگ آمريکا است، وارد شانزده همين سال خود شده است،نشانه هايي از پايان اين جنگ به نظر مي آيد، به زودي دونالد ترامپ عهده دار مسئوليت جنگ افغانستان خواهد شد، جنگي که در سال 2001  به راه افتاد و دو ريس جمهور مسئول اداره آن بود.
در طول کمپين هاي انتخاباتي رياست جمهوري نه ترامپ و نه کلينتون هيچکدام طرح جديدي براي شکستن اين بن بست ارايه نکردند، آنها به گونه اي اعلام مي کردند که استراتيژي تنها گذاشتن اين کشور را در سر دارند.  اين جنگ را جورج دبيليو بوش در پاسخ به حمله يازده سپتامبر شروع کرده بود و به وضعيت فعلي يعني حضور نزديک 10,000 سرباز براي آموزش و مشاوره اردو و پليس ملي رسانده است، اميدوار هستند که بتوانند افغان ها خودشان با طالبان بجنگند، يا در حالت بهتر مذاکرات صلح به درگيري با شورشيان پايان دهد.
در اداره ترامپ سوال اينجا خواهد بود که سربازان امريکايي در افغانستان چه کار مي کنند و چرا چشم انداز آينده اين کشور مبهم است. زماني که اوباما مدت ها جنگ عراق را به شدت مورد انتقاد قرار مي داد، هميشه جنگ افغانستان را حياتي و امريکا را پيروز اين ميدان مي دانست. اوباما بلافاصله بعد از وارد شدن به کاخ سفيد در سال 2009 بدنبال راه حلي براي جلوگيري شکست امريکا در افغانستان و پاکستان شد. او تعداد نيروهاي نظامي را سه برابر ساخت، اما اين افزايش نتوانست طالبان را به ميز مذاکره بکشاند و پاکستان همچنان پناهگاه شورشيان باقي ماند. در دسامبر سال 2014 امريکا به نقش نظامي خود در افغانستان پايان داد و به تعداد 8,400 نيرو را در آنجا تا ورود ترامپ به کاخ سفيد حفظ مي نمايد.
نيروهاي امريکايي و متحدانش دو وظيفه را در افغانستان روي دست دارند: عمليات پشتيباني قاطع به منظور مشاوره و آموزش نيروهاي افغان براي مقابله به طالبان و علميات حفاظت از آزادي که برنامه اي براي کشتن اعضاي القاعده همچنين گروه هاي وابسته به آنان و ساير گروه هايي که از افغانستان به عنوان مخفيگاه و طراحي حملات شان استفاده مي کنند مي باشد. وزير دفاع امريکا کارتر روز جمعه در جريان بازديدي گفت منافعي که ما بدنبالش در اينجا هستيم مشخص و واضح است، .او اهداف امريکا را جلوگيري از حادثه شبيه حمله يازده سپتامير و کمک به افغانستان براي رسيدن به ثبات کافي شمرد.
ايالات متحده به دو روش عمليات ضد تروريستي را در افغانستان انجام مي دهد اول اينکه تنها ماموريت امريکا تعقيب القاعده و دولت اسلامي است، جنرال جان نيکلسون يکي از فرماندهان ارشد نيروهاي امريکا در افغانستان هفته گذشته گفت نيروهاي ويژه امريکا در سال 2016 به تعداد 350 عمليات انجام داده است بطور متوسط هر روز يک عمليات و در اين مدت 50 تن از رهبران و ساير اعضاي القاعده را کشته و يا دستگير کردند. روش دوم طبق گفته نيکلسون نيروهاي امريکايي در تعقيب و شکار نيروهاي داعش با نيروهاي افغان همکاري مي کنند و اين عمليات تاکنون 12 تن از رهبران داعش را از بين برده است. او اضافه کرد 98 گروه  و سازمان هاي تروريستي از طرف امريکا شناسايي شده است، 20 تاي از اين ها در افغانستان هستند، بزرگترين مرکز تجمع تروريستان در جهان، نتيجه بي توجهي يا شکست تلاش هاي اداره اوباما محسوب مي شود.
نيکلسون روز جمعه افزود که بقاياي القاعده که حملات تروريستي يازده سپتامبر را رقم زدند دليل حمله امريکا به افغانستان بود و هنوز اين گروه تهديدي براي امريکا است. نيکلسون و تعداد زيادي از جنرالان که پيش از او در اين سمت بودند معتقدند که پيشرفت هاي اندکي که در مبارزه با فساد و فرصت هايي براي زنان پيدا شده است مايه دلگرمي است. نيکلسون مي گويد او به اردوي افغانستان باور دارد و با وجود تلفات  سنگين سال 2016  آنها در حال پيشرفت هستند.  سال گذشته جنگ سختي را پشت سر گذاشتند و آنها از پس اين آزمايش برآمدند. جنرال بازنشسته جان کمپل مي گويد افغان ها شايسته ادامه حمايت هستند. او در يک ايميلي روز جمعه  نوشته بود که دولت افغانستان بر طالبان از قبل مسلط تر شده است. به هر صورت بعضي از تحليل گران هر چند نگران هستند که اداره اوباما فرصت رشد و تقويت نهادهاي دولتي و امنيتي را از دست داده است.
فريدريک دبليو گاکان مورخ نظامي و مدير پروژه تهديد هاي بحراني در موسسه انترپرايز امريکا مي گويد امنيت عليرغم تلاش هاي امريکا در ساختن اردو وپوليس بدتر شده است، گاکان مي گويد اوباما جانشين اش را در موقعيت نگران کننده ترک مي کند. ما اين کشور را به سمت سقوط سوق مي دهيم و اين ميتواند آغازگر جنگ داخلي گردد. براي ترامپ حل موضوع سربازان امريکا در افغانستان آسان نخواهد بود، بعيد است او اين کشور را به همين سادگي رها سازد، هرچند او قبلا بارها گفته بود ما بدنبال ملت سازي نخواهيم بود و مسئله افغانستان بايد خاتمه يابد.
مايکل فلين جنرال بازنشسته ارتش که در اداره ترامپ به عنوان مشاور امنيتي کار خواهد کرد افغانستان را بخشي از جنگ گسترده اي مي داند که امريکا نسل ها در آن درگير خواهد بود. مايکل فلين در سال 2016 در کتاب ميدان جنگ نوشت ما القاعده و ايرانيان را در عراق شکست داديم ، همچنين طالبان و گروه هاي وابسته به آنان را در افغانستان از بين برديم، با اين حال آنها هنوز در حال جنگيدن هستند و ما در حال عقب نشيني. او گفت « بگذاريد با اين واقعيت روبرو شويم، ما در حال شکست هستيم، من درباره جنگ بزرگي صحبت مي کنم نه فقط جنگ سوريه و عراق و افغانستان، ما در يک جنگ جهاني عقيدتي هستيم که از طرف انسان هاي شرور راه اندازي شده است، بيشتر آنها الهام گرفته از ايدولوژي هاي تماميت خواه و اسلام گراهاي افراطي هستند. جنرال بازنشسته و جانباز ميدان جنگ افغانستان جيمز متيس انتخاب ترامپ براي هدايت پنتاگون خواهد بود. او نوشته است که امريکا منابع زيادي را با يک استراتيژي نامشخص در افغانستان به مصرف رسانده است، حال چطور اين استراتيژي معيوب را  اداره جديد کاخ سفيد پياده خواهد کرد تاکنون واضح نگرديده است. 

دیدگاه شما