صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۲۷ اسد ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

نختسین مرکز تخصصی جراحی سوختگی در کابل به بهره برداری سپرده شد

نختسین مرکز تخصصی جراحی سوختگی در کابل به بهره برداری سپرده شد

وزارت صحت عامه نخستین مرکز تخصصی جراحی سوختگی و پلاستیک را در شهر کابل به بهره برداری سپرد.
فیروزالدین فیروز وزیر صحت عامه روز سهشنبه 24 ثور در مراسم افتتاح این مرکز گفت که این مرکز یک گام قوی در راستای هر چه بهتر درمان بیماران سوختگی است. آقای فیروز افزود، در گذشته مریضان واقعات سوختگی به دلیل عدم جای مناسب با دیگر مریضان یکجا تحت تداوی قرار میگرفتند؛ اما برای رفع این چالشها و ازدیاد واقعات سوختگی این مرکز را با امکانات محدود مالی که وزارت صحت عامه در اختیار دارد، ایجاد کردیم تا واقعات سوختگی به گونه بهتر و تخصصی تر تحت تداوی قرار گیرند.
این مرکز با ظرفیت ۵۰ بستر به گونه اساسی و معیاری، مجهز با تمام امکانات طبی پیشرفته در ناحیه هفتم شهر کابل ایجاد شده است. هزینه مجموعی این مرکز بالغ بر ۶۳ ملیون افغانی به شمول زیر ساختها، تجهیزات و آموزش کارمندان میشود. ساختمان این مرکز حدود ده سال پیش ساخته شده بود اما بلا استفاده بود. با افتتاح این مرکز، وزیر صحت عامه بر کاهش مرگ و میر ناشی از واقعات سوختگی در کشور تاکید کرد و گفت: در یک سال گذشته نزدیک به ۳۰ هزار واقعه سوختگی در مراکز صحی کشور به ثبت رسیده است و خوشبتختانه مرگ و میر ناشی از سوختگی نسبت به سالهای گذشته از ۳۰ درصد به ۱۵درصد کاهش یافته است.
آقای فیروز افزود که اکثر سوختگیها بر اثر بیاحتیاطی در خانههاست، در مرحله دوم حملات انتحاری و انفجاری و در مرحله سوم سوختگیهای ناشی از خودکشی است. وزیر صحت عامه علاوه کرد که میزان خودکشیها با آتش زدن در هر ولایت فرق میکند. در حال حاضر این روش بیشتر در ولایت هرات وجود دارد و آهسته آهسته به سایر نقاط کشور نیز سرایت میکند.  او با ابراز نگرانی از افزایش خودسوزی در کشور گفت که با تاسف در این اواخر واقعات خودسوزی افزایش یافته است که این خود یک چالش بزرگ برای سکتور صحت است.
احمد شاه وزیر، مسئول بخش سوختگی شفاخانه استقلال نیز در این نشست خواستار توجه بیشتر به کارمندان و داکتران بخش سوختگی شد.
آقای وزیر افزود که نیاز شهروندان افغانستان به جراحی پلاستیک و سوختگی بسیار زیاد است و این امر میطلبد که توجه بیشتر در قسمت افزایش کارمند و معاشات آنان شود.
او تصریح کرد که در شفاخانه استقلال ظرفیت و امکانات لازم موجود است تنها کمبود آن پرسونل دارای تخصص برای درمان بیماران است.
مراکز صحی، سنگر نیست
فیروز الدین فیروز، وزیر صحت عامه در پی نشر گزارش سازمان جهانی صحت، گفت که از مخالفان مسلح میخواهیم که از مراکز بهداشتی یا صحی به عنوان سنگر استفاده نکنند و مورد حمله قرار ندهند.
سازمان جهانی صحت اعلام کرده است که حملات مستقیم به مراکز صحی در افغانستان افزایش یافته که تنها در چهار ماه نخست سال جاری میلادی ۱۱۴ حمله به مراکز صحی ثبت شده است.
گفته شده که در نتیجه این حملات سه مرکز کاملا تخریب و ۹۹ مرکز بسته شدهاند. در این مدت همچنین به ۱۲ مرکز آسیب رسیده است.
سازمان جهانی بهداشت همچنین گفته که در نتیجه این حملات یازده کارمند خدمات صحی کشته و ده نفر از آنها زخمی و هفت نفر دیگر ربوده شدهاند.
وزیر صحت عامه اما گفت که این آمار واقع بینانه نیست، طی این مدت تنها سه مرکز صحی در هلمند، یک مرکز در فراه و چند مرکز دیگر در دیگر نقاط کشور آسیب دیده است. طی بیش از یک و نیم دهه گذشته، شورشیان گروه طالبان و سایر گروههای تروریستی همواره از مکانهای عمومی مانند مسجد، مکتب و مراکز صحی به عنوان سنگر استفاده کردهاند و در برخی موارد نیز به این مکانها حمله نیز کردهاند.