صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۲۷ اسد ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

تأکید معاون وزارت خارجه امریکا بر برگزاری به موقع و شفاف انتخابات ریاست جمهوری

 تأکید معاون وزارت خارجه امریکا بر برگزاری به موقع و شفاف انتخابات ریاست جمهوری

آلیس ویلز، معاون وزارت امور خارجه امریکا در امور آسیای جنوبی و مرکزی، در دیدار با محمد اشرف غنی، رئیس جمهور، عبدالله عبدالله، رئیس اجرائیه و اعضای کمیسیون مستقل انتخابات، بر برگزاری به موقع و شفاف انتخابات ریاست جمهوری کشور تأکید کرده است.
بر اساس اعلامیهای که سفارت امریکا دیروز (دوشنبه، 23 ثور) در صفحات رسمی توییتر و فیسبوک خود منتشر کرده، خانم ویلز روز یکشنبه وارد کابل شده است.
ارگ ریاست جمهوری کشور نیز نوشته است که در دیدار خانم ویلز با محمد اشرف غنی، رئیس جمهور کشور که عصر روز یکشنبه (22 ثور) صورت گرفته، در  رابطه با "راهکار بازنگری کمکهای ملکی بخاطر حکومتداری خوب و رسیدن به خودکفایی که اخیراً از سوی رئیس جمهور غنی در نامه به رئیس جمهور ترامپ پیشنهاد گردیده بود، بحث و تبادل نظر" صورت گرفت.
ارگ ریاست جمهوری افزوده که در این دیدار همچنین در رابطه به پیشرفتها در پروسه صلح کشور، نتایج و برگزاری لویه جرگه مشورتی صلح و اهمیت برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در زمان تعیین شده، بحث شد.
ریاست اجرائیه کشور نیز اعلام کرده که خانم ویلز در دیدار با عبدالله عبدالله، رئیس اجرائیه کشور، تعهد کشورش به کمک به انتخابات سراسری و با اعتبار در افغانستان را ابراز کرده است.
خانم ویلز همچنین تأکید کرده است که امریکا به کمکها و حضور خود در کنار مردم افغانستان ادامه میدهد و افزوده که در جریان اقامت خود در کابل، با مقامات حکومت افغانستان در مورد بازنگری کمکهای ملکی ایالات متحده برای حکومتداری خوب و دست یافتن به خودکفایی، بحث و تبادل نظر خواهم کرد.
معاون وزارت خارجه امریکا با اعضای کمیسیون مستقل انتخابات کشور نیز دیدار کرده است. سفارت آمریکا در کابل نوشته است که خانم ویلز در دیدارش با اعضای کمیسیون مستقل انتخابات از آمادگیهای آنها برای برگزاری این انتخابات شنیده و بر انتخابات شفاف و معتبر تاکید کرده و خواهان آمادگیهای سریع این نهاد برای تکمیل ثبت نام رأی دهندگان و استخدام و آموزش کارمندان مورد نیاز برای برگزاری به موقع انتخابات شده است.
در ماه دلو سال گذشته روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز خبر داد که محمد اشرف غنی، رئیسجمهور کشور، در نامهای به دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا پیشنهاد کند کردن روند خروج نیروهای امریکایی از افغانستان و کاهش هزینههای این نیروها را داده است.
به اساس اطلاعات این روزنامه، کاهش شمار نیروهای آمریکایی از ۱۴ هزار نفر به سه هزار نفر و کاهش دو میلیارد دالری در مصارف سالانه نیروهای آمریکایی از مهمترین پیشنهادات آقای غنی به آقای ترامپ در این نامه بود.
آن زمان گفته شد که این نامه توسط خانم آلیس ویلز که با آقای غنی در کابل دیداری داشت، فرستاده شده است. پیشنهادات مطرح شده در این نامه، یکی از موضوعات بحث خانم ویلز با رئیس جمهور غنی در دیدار عصر روز یکشنبه بوده است. همچنین، سفر کنونی خانم ویلز نیز درست در زمانی صورت میگیرد که پاتریک شاناهان، سرپرست وزارت دفاع آمریکا انتقال ۱.۵ میلیارد دالر از بودجه این وزارت را برای ساختن بخشی از دیوار مرزی میان آمریکا و مکزیک تصویب کرده است. رویترز میگوید حدود ۶۰۰ میلیون دالر از این پول از حسابی انتقال داده میشود که برای مصرف نیروهای امنیتی افغانستان اختصاص یافته است، اما خانم ویلز در دیدار با رئیس اجرائیه کشور گفته که امریکا به کمکهای خود به افغانستان ادامه میدهد.