صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۲۷ اسد ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

یوناما خواستار توقف جنگ در جریان ماه رمضان در افغانستان شد

یوناما خواستار توقف جنگ در جریان ماه رمضان در افغانستان شد

دفتر هیأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) از طرفهای درگیر در جنگ افغانستان خواسته که خشونتها را در جریان ماه رمضان متوقف کنند و مسئولیت خود را در راستای حفاظت از افراد ملکی ادا سازند.
این نهاد، دیروز (دوشنبه، 23 ثور) با نشر یک اعلامیه مطبوعاتی، نگرانی شدید خود را از "پیامدهای ناشی از خشونتهای روز افزون بالای افراد ملکی در کشور و در جریان ماه مبارک رمضان" ابراز کرده است.
یوناما حمله طالبان بر موسسه کاونتر پارت در ناحیه دهم شهر کابل و حمله این گروه بر قومندانی امنیه ولایت بغلان در شهر پلخمری را محکوم کرده و گفته است که در این حملات افراد ملکی "عمدا" هدف قرار گرفتند.
در اعلامیه یوناما آمده است که در حمله بالای موسسه کاونتر پارت در کابل 6 غیرنظامی کشته و 28 غیرنظامی دیگر زخمی شده است.
تادامیچی یاماموتو، نماینده ویژه سرمنشی سازمان ملل متحد در افغانستان گفته است که "هیچ توجیهی برای راه اندازی حملات عمدی و بدون تفکیک در برابر افراد ملکی وجود ندارد. قربانیان اصلی این حمله، افغانها بودند و کاملا نمایان است که یک عمل پیشبینی شده و شدیدا خشونت بار در برابر یک موسسه انکشافی که در آن افراد ملکی برای بهبود زندگی افغانها تلاش میکردند، صورت گرفت."
یوناما همچنین گفته است که حمله طالبان بر قومندانی امنیه ولایت بغلان، باعث وارد شدن تلفات زیاد به افراد ملکی شده و زنان و کودکان نیز شامل زخمیان این حادثه هستند.
در خبرنامه یوناما آمده است که این دو حمله "در مناطق پر جمعیت غیرنظامیان" در حالی رخ داد که گزارشها میرساند که خشونتها در نقاط مختلف کشور تشدید شده و افراد ملکی هزینه سنگین این خشونتها را میپردازند.
دفتر هیأت معاونت سازمان ملل متحد گفته است که ادعای تلفات افراد ملکی در حملات هوایی توسط نیروهای بینالمللی در ولایتهای فراه و نیمروز را "نظارت" میکند. یوناما نوشته است که بر اساس گزارشها، در این حملات هوایی، فابریکههای تولید مواد مخدر مورد حمله قرار گرفته و افزوده که "این ساحات به آسانی قابل دسترس نبوده و چالشهای عملیاتی متعدد مانع تایید ادعاها در مورد آسیب رسیدن به غیر نظامیان در این حملات میگردد."
یوناما در حالی خواستار توقف جنگ در جریان ماه رمضان شده است که پیش از این گروه طالبان درخواست آتشبس از سوی لویه جرگه مشورتی صلح را در جریان ماه رمضان، رد کرد.
لویه جرگه مشورتی صلح که با حضور 3200 نماینده از سراسر کشور برگزار شد، در قطعنامه خود خواستار آتشبس بین طالبان و دولت در ماه رمضان شد. رئیس جمهور غنی این درخواست را پذیرفت و گفت به شرطی تطبیق میشود که گروه طالبان نیز آتشبس را بپذیرند، اما این گروه با نشر یک اعلامیه، درخواست آتشبس را رد و بر تداوم جنگ تأکید کرد.