صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۳۰ اسد ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

خلیل‌زاد برای ششمین بار با طالبان در دوحه دیدار می‌کند

خلیل‌زاد برای ششمین بار با طالبان در دوحه دیدار می‌کند

وزارت امور خارجه امریکا اعلام کرده که زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه این کشور در امور صلح افغانستان، برای ششمین بار با نمایندگان گروه طالبان در دوحه، پایتخت قطر، دیدار میکند.
بر اساس اعلامیه وزارت خارجه امریکا، دور ششم سفر آقای خلیلزاد از 21 اپریل شروع شده و تا 11 ماه می، ادامه مییابد. او در دیدار با طالبان تلاش میکند که این گروه را به "گفتگوهای همه شمول بینالافغانی" ترغیب کند.
آقای خلیلزاد در دور ششم سفرش علاوه بر قطر، به افغانستان، پاکستان، هند، روسیه و بریتانیان نیز سفر خواهد کرد و با مقامات دولت افغانستان و سایر کشورها، در مورد روند صلح افغانستان گفتگو خواهد کرد.
نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان در سفرش به کابل با مقامات حکومت افغانستان و سایر افغانها در مورد روند صلح مشوره خواهد کرد و همه طرفها را به گفتگوهای بینالافغانی ترغیب خواهد کرد تا  موافقه نهایی صلح مشخص شود.
در خبرنامه وزارت خارجه امریکا آمده است که آقای خلیلزاد در سفرش به پاکستان، بریتانیا، هند و روسیه برای جلب حمایت بینالمللی از روند صلح افغانستان تلاش میکند تا  نتایج نهایی توافق احتمالی صلح، پایدار باشد.
ششمین دور سفر آقای خلیلزاد در حالی آغاز شده که گفتگوهای بینالافغانی دوحه که قرار بود بین هیأت دولت افغانستان و نمایندگان طالبان در روزهای 20 و 21 اپریل برگزار شود، به دلیل اختلاف بین دولت افغانستان و دولت قطر بر سر تعداد و افراد اشتراک کننده، از سوی قطر لغو شد.
لغو این نشست با واکنش وزارت خارجه امریکا نیز مواجه شد و مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آن کشور در یک تماس تلفنی با محمد اشرف غنی، رئیس جمهور کشور، تأسف امریکا را از لغو این نشست ابراز کرد.
آقای پمپئو در این تماس تلفنی، طرفهای شرکت کننده در نشست قطر را تشویق کرده که روی فهرست اشتراک کنندگان توافق کنند تا این نشست به زودترین فرصت ممکن، برگزار شود.
نمایندگان امریکا و طالبان تا کنون پنج بار برای پایان جنگ افغانستان، گفتگو کردهاند. پنجمین نشست آنها 16 روز به طول انجامید و بعد از آن گزارشهای نشر شد که دو طرف روی پیش نویس طرح خروج نیروهای امریکایی از افغانستان توافق کردهاند و در عوض آن طالبان نیز تضمین کردهاند که گروههای تروریستی از خاک افغانستان علیه منافع امریکا، استفاده نکنند. این توافقات مشروط به آغاز گفتگوهای بین‌‎الافغانی است.
همزمان با این، قرار است حکومت افغانستان "لویه جرگه مشورتی صلح" را به تاریخ 9 ثور برگزار کند و در آن نمایندگان مردم از سراسر کشور، دیدگاه خود را در مورد صلح بیان خواهند کرد.

ر