صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۳۰ اسد ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

هفدهمین دور شورای ملی تا پایان هفته جاری افتتاح می‌شود

 هفدهمین دور شورای ملی تا پایان هفته جاری افتتاح می‌شود

مقامها در وزارت دولت در امور پارلمانی، میگوید که هفدهمین دور شورای ملی تا پایان هفته جاری افتتاح خواهد شد.
فاروق وردک، وزیر دولت در امور پارلمانی روز یکشنبه، اول ثور، در نشست "پاسخدهی حکومت به ملت" گفت که تا اواخر هفته جاری، هفدهمین دور شورای ملی افتتاح میشود.
آقای وردک افزود، ممکن است یک یا دو روز در افتتاح شورای ملی تاخیر به میان آید اما تصمیم حکومت بر افتتاح کار قوه مقننه نهایی شده است. وزیر دولت در امور پارلمانی، تشریح کرد، پس از افتتاح هفدهمین دور شورای ملی، نامزد وزارتهایی که اکنون به گونه سرپرستی اداره میشوند، نیز به مجلس معرفی خواهند شد.
حدود شش ماه از برگزاری انتخابات مجلس نمایندگان میگذرد، اما کمیسیون مستقل انتخابات تاکنون نتوانسته که نتایج نهایی انتخابات تمام ولایتها را اعلام کند.
تاکنون در مجموع، نتایج نهایی انتخابات ۲۸ حوزه انتخاباتی: لغمان، دایکندی، سمنگان، جوزجان، بامیان، پروان، زابل، فاریاب، نورستان، نیمروز، کنر، کاپیسا، پنجشیر، خوست، بدخشان، سرپل، ارزگان، بلخ، پکتیکا، غور، هرات، فراه، تخار، بادغیس، ننگرهار، لوگر، هلمند و اهل هنود اعلام شده است. به شمول حوزه کوچیها نتایج انتخابات ولایات کابل، کندهار، میدان وردک، پکتیا، بغلان و کندز تاکنون اعلان نشده است.
بر اساس تقویم انتخاباتی، قرار بود نتایج ابتدایی انتخابات ولسى جرگه در ۱۹ عقرب و نتایج نهایی آن در ۲۹ قوس ۱۳۹۷ اعلام شود؛ اما با گذشت حدود شش ماه پس از برگزاری انتخابات، هنوز هم نتایج نهایی تمامی ولایات اعلام نشده است. با نهایی نشدن فهرست وکلا، حکومت 25 حوت سال 97 خورشیدی، حقوق و امتیازات وکلای دور شانزدهم را لغو کرد. به دلیل برگزار نشدن انتخابات، شانزدهمین دور مجلس نمایندگان حدود هشت سال طول کشید.
فعالیتهای وزارت دولت در امور پارلمانی
وزارت دولت در امور پارلمانی میگوید که در سال ۱۳۹۷ بیست وهشت سند تقنینی شامل ۱۲ موافقتنامه بین المللی و ۱۶ سند دیگر در برگیرنده فرامین تقنینی، طرح قانون و طرح تعدیل قوانین بوده که در شورای ملی طی مراحل و بعد از تصویب هر دو مجلس، به توشیح مقام عالی ریاست جمهوری رسیده است.
وزیر دولت در امور پارلمانی گفت که وزارت دولت در امور پارلمانی طی سال ۱۳۹۷ مجموعاً ۱۳۶۹۰ جلسۀ اعضای شورای ملی را با مسئولان درجه اول وزارتخانه ها و ادارات مستقل تنظیم کرده است که از آن جمله ۱۱۱۰۹ جلسه آن مربوط اعضای مجلس و ۲۰۸۹ مجلس آن مربوط اعضای مشرانوجرگه میشود.
تهیه و تدوین پلان استراتژیک پنج ساله وزارت دولت در امور پارلمانی، هماهنگی جهت تأمین امنیت اعضای شورای ملی در سفر های داخلی وتنظیم سفر های رسمی اعضای شورای ملی، از دیگر فعالیت های وزارت دولت در امور پارلمانی در سال ۱۳۹۷ را تشکیل داده است.
آقای وردک گفت که وزارت دولت در امور پارلمانی بر اساس برنامههای استراتیژیک خود در نظر دارد که در سال ۱۳۹۸ خورشیدی، افزون بر کارهای روزمره، روابط سیستماتیک پارلمانی میان سه قوه دولت و روابط دو جانبه دوامدار با این نهادها را داشته باشد.
وزیر دولت در امور پارلمانی افزود که این اقدام باعث تقویت ثبات ملی، حاکمیت قانون، بهبود زندگی مردم، صلح و پیشرفت در کشور میشود.
ترتیب برنامههای آشنایی وکلا با مجلس همزمان با افتتاح شورای ملی، معرفی وزرای پیشنهادی حکومت به خاطر گرفتن رآی اعتماد به اعضای ولسی جرگه، طی مراحل طرح تنظیم قانون روابط پارلمانی، زمینه سازی تطبیق روند استجواب وزراء بر اساس قانون اساسی کشور و ایجاد کمیسیون بررسی تخطیهای سلوکی اعضای ولسی جرگه؛ از دیگر برنامه های وزارت دولت در امور پارلمانی برای سال ۱۳۹۸ خواهد بود.