صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۳ جوزا ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

رئیس جمهور: به بحران 40 ساله نقطه پایان گذاشته می‌شود

 رئیس جمهور:  به بحران 40 ساله نقطه پایان گذاشته می‌شود

محمد اشرف غنی، رئیس جمهور کشور، در دیدار با فرمانده فرماندهی مرکزی اردوی امریکا گفته است که به بحران 40 ساله در افغانستان نقطه پایان گذاشته میشود.
بر اساس اعلامیه ارگ ریاست جمهوری، آقای غنی دیروز (سه شنبه، 30 دلو) با جنرال جوزف ووتل، فرمانده فرماندهی مرکزی اردوی امریکا دیدار کرده است.
در این دیدار هر دوجانب در مورد پروسۀ صلح، تمویل و تقویت نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان و مبارزه مشترک علیۀ تروریزم، بحث کردهاند.
آقای ووتل گفته که "مأموریت و دورۀ کاریام به پایان رسیده است و جانشین من شخصی خواهد بود که با شرایط افغانستان بلدیت داشته باشد و منحیث همکار استراتیژیک با حکومت، نیروهای امنیتی و دفاعی و مردم افغانستان به کار خود ادامه خواهد داد."
رئیس جمهور غنی از همکاری های ایالات متحدۀ امریکا در بخش های مختلف و خدمات جنرال ووتل قدردانی کرده و گفته که نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان نسبت به گذشته، توانمند شده اند و ظرفیت های مسلکی و محاربوی شان بهتر شده است.
آقای غنی افزوده که مبارزه با تروریزم ادامه خواهد داشت و به بحران ۴۰ ساله به گونه اساسی نقطۀ پایان گذاشته می شود و افغانستان به صلح باعزت و پایدار دست خواهد یافت.
جنرال ووتل همچنین با حمدالله محب، مشاور امنیت ملی کشور دیدار کرده است. او در این دیدار گفته است که کشورهای منطقه باید در راستای مبارزه با تروریزم اقدام عملی کند.
فرمانده فرماندهی مرکزی اردوی امریکا همچنین در دیدار با مشاور امنیت ملی کشور گفته است که ایالات متحده امریکا، حمایت خود از نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان را ادامه میدهد.
مشاور امنیت ملی کشور نیز از همکاری ایالات متحده امریکا در بخشهای مختلف با دولت افغانستان، به خصوص در بخش آموزش و تجهیز نیروهای امنیتی و دفاعی کشور، تشکر کرده است.
آنها همچنین در این دیدار راجع به مسئله صلح در افغانستان بحث کردهاند و مشاور امنیت ملی کشور از نقش تسهیل کننده امریکا در این زمینه، قدردانی کرده است.
جنرال جوزف ووتل گفته است که کشورش از روند صلح به رهبری و مالکیت افغانها حمایت میکند و در کنار حکومت و مردم افغانستان، باقی خواهد ماند.
بعد از چهارمین دور مذاکرات زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان با گروه طالبان در قطر، گزارشهای نشر شد که دو طرف بر سر خروج نیروهای امریکایی از افغانستان توافق کردهاند.
این گزارشها نگرانیهای زیادی را در افغانستان بوجود آورد، اما بعدا آقای خلیلزاد اعلام کرد که هنوز هیچ چیزی در این مورد نهایی نشده است.
بعد از این گزارشها، سرپرست وزارت دفاع امریکا نیز به کابل آمد و تأکید کرد نیروهای امریکایی به حمایت و آموزش نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان ادامه خواهد داد.