صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۲۷ اسد ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

رئیس جمهور: طالبان برای مذاکره صلح به کابل بیایند، برای‌شان دفتر می‌دهیم

رئیس جمهور:  طالبان برای مذاکره صلح به کابل بیایند، برای‌شان دفتر می‌دهیم

محمد اشرف غنی، رئیس جمهور کشور در جمع مردم ولسوالی غنیخیل ولایت ننگرهار در شرق کشور گفت که اگر طالبان برای مذاکرات صلح به کابل بیایند، برای آنها دفتر میدهیم و امنیت شان را نیز تأمین میکنیم.
آقای غنی دیروز (یکشنبه، 21 دلو) به ولسوالی غنیخیل ولایت ننگرهار سفر کرد و در جمع شماری از مردم ولسوالیهای غنیخیل، اچین، نازیان و مومنددره ولایت ننگرهار، سخنرانی کرد.
او در این سخنرانیاش با اشاره به مذاکرات صلح، گفته است که " طالبان برای مذاکرات صلح به کابل بیایند، دفتر برای شان میدهیم و امنیت شان را نیز میگیریم و مانند عید سعید فطر آن را مدیریت میکنیم."
ارگ ریاست جمهوری در خبرنامهاش نوشته است که آقای غنی، پس از پیشنهاد بزرگان ولسوالیهای غنیخیل، مومنددره، اچین و نازیان ولایت ننگرهار، گفت که برای فراهم کردن زمینه مذاکرات صلح، حاضر است به طالبان در کابل دفتر بدهد.
آقای غنی در سخنرانی خود گفته است که "صلح باعزت و پایدار آمدنی است و من همیشه حاضر هستم که برای این چنین صلح، سر خود را فدا نمایم."
او با اشاره به نشست مسکو که هفته گذشته با حضور نمایندگان طالبان و شماری از رهبران احزاب و سیاستمداران افغانستان برگزار شد، گفت که " ما صلح در مکۀ معظمه می خواهیم، صلح مکه شیرین است و یا صلح مسکو؟ مردم میگویند که به مکه معظمه نرفتند، به مسکو رفتند. امید است به این پرسش مردم پاسخ بگویند." در خبرنامه ارگ ریاست جمهوری، به نقل از شماری از بزرگان این چهار ولسوالی ننگرهار نوشته است که آنها گفتند که نیروهای شوری سابق، در زمان تجاوز به افغانستان، یک و نیم میلیون شهروند افغانستان را کشتند و بعد شکست خوردند، آنها در افغانستان صلح نمیآورند، بلکه در پیانتقامگیری هستند. این بزرگان همچنین گفتهاند که " نه صلح مسکو و نه هم حکومت موقت به نفع افغانستان است."
نشست مسکو در تاریخ 16 و 17 دلو، با حضور حامد کرزی، رئیس جمهور پیشین، محمد حنیف اتمر نامزد ریاست جمهوری سال آینده و مشاور پیشین امنیت ملی، محمد محقق، معاون پیشین ریاست اجرائیه، محمد یونس قانونی، معاون پیشین ریاست جمهوری و از اعضای ارشد حزب جمعیت اسلامی افغانستان و شماری دیگر از سیاستمداران با حضور هیأت ده نفری از دفتر قطر گروه طالبان، برگزار شد. طالبان در این نشست اعلام کردند که قانون اساسی افغانستان را قبول ندارند و همچنین خواستار خروج نیروهای خارجی از افغانستان و تغییر قانون اساسی هستند. آنها همچنین اعلام کردند که آزادی زنان و آزادیهای مدنی را فقط در چهارچوب قوانین و اصول اسلامی میپذیرند.
حکومت در واکنش به این نشست، آن را یک نشست علمی درباره صلح خواند و گفت که تصامیم این نشست نتیجه عملی ندارد. رئیس جمهور غنی نیز در یک مصاحبه تلویزیونی گفت که افرادی که به مسکو رفتهاند صلاحیت قانون و اجرایی برای مذاکرات صلح را ندارند.
شکست داعش در ننگرهار
رئیس جمهور در سخنرانی به صورت تلویحی، شکست گروه داعش در ولایت ننگرهار اعلام کرده و گفته است که "میخواهم از همینجا به تمام افغانستان تبریک بگویم که آن ابر سیاه و غبار تیره که مردم فکر میکردند تمام شدنی نیست، به برکت  قهرمانیها و فداکاریهای مردم ننگرهار و نیروهای امنیتی و دفاعی، از بین برده شد."
ولسوالی اچین ولایت ننگرهار، مرکز اصلی گروه داعش در افغانستان گفته میشد و امریکا برای از بین بردن پایگاهها و مخفیگاههای این گروه، بزرگترین بمب غیر هستهای خود بنام "مادر بمبها" را به این ولسوالی پرتاب کرد که در نتیجه آن بیش از 90 عضو داعش کشته شدند.
رئیس جمهور در سخنرانی خود از مردم ولایت ننگرهار بخاطر مبارزه با داعش تشکر کرده و گفته است که "قهرمانی های مردم ننگرهار تنها برای ننگرهار نه، بلکه به تمام افغانستان افتخار است، زیرا مردم دوشادوش نیروهای امنیتی و دفاعی در برابر دشمن ایستادگی کردند."
او افزوده که "در گذشته هماهنگی نبود، مگر امروز در نتیجۀ کار کردن با مردم و نمایندگان واقعی آنان، هماهنگی و همکاری با نیروهای امنیتی و دفاعی به میان آمده است. وی افزود که در هلمند، کاپیسا و تمام افغانستان، این معادله عملی و به موفقیت خواهد انجامید."
آقای غنی به بزرگان شینوار و مومند اطمینان داده که خانههای شان را که دشمن ویران کرده است، دوباره آباد میکند و بعد از  بررسی هیات تعیین شده، از زیانهای وارده و معلومات مردم، سرمایه گذاری و بازسازی اساسی صورت خواهد گرفت، تاننگرهار آباد و مرفه شود. نیروهای امنیت کشور برای پاکسازی ولسوالیهای ولایت ننگرهار از وجود گروههای تروریستی، بارها عملیاتهای ویژه راه اندازی کردهاند و اکنون گفته میشود که مهمترین ولسوالیهای این ولایت پاکسازی شده است.