صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۲۷ اسد ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

شورای عالی صلح به خلیل‌زاد: نشست‌های صلح با طالبان بدون حضور دولت افغانستان، دوامدار نشود

شورای عالی صلح به خلیل‌زاد:  نشست‌های صلح با طالبان بدون حضور دولت افغانستان، دوامدار نشود

شورای عالی صلح در پی چهارمین دور سفر زلمی خلیلزاد نماینده وزارت خارجه امریکا برای صلح افغانستان به کشورهای منطقه، از او و ایالات متحده خواست که این سلسله نشستها بدون حضور دولت افغانستان، دوامدار نشود.
احسان طاهری، سخنگوی شورای عالی صلح روز سهشنبه 3 دلو در یک نشست خبری در کابل گفت که از آقای خلیلزاد میخواهیم که این نشستها را دوامدار نکند تا اینکه مردم خسته نشوند.
آقای طاهری افزود که اگر این گونه نشستها دوام پیدا کند، تاثیری بر گفتگوهای صلح نخواهد داشت و "بیفایده و بیسود" خواهد بود.
زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه وزارت خارجه ایالات متحده در امور صلح افغانستان، چهارمین دور مذاکراتش با گروه طالبان در شهر دوحه قطر را آغاز کرده است.
گروه طالبان گفته که در این نشست ۸ تن به رهبری شیرمحمد عباس استانکزی شرکت دارند و از طرف آمریکا نیز هیات ۱۱ نفری در گفتگو شرکت دارند.
سخنگوی شورای عالی صلح در نشست خبری روز سهشنبه گفت: امیدوارم این دیدار، آخرین دیدار میان طالبان و نمایندگان امریکا بدون حضور حکومت افغانستان باشد.
آقای طاهری افزود؛ "ما از امریکا خواهش داریم و که زمینه گفتگوهای مستقیم میان حکومت افغانستان و طالبان را فراهم کند، زیرا این به خیر هر دو طرف است."
مقامهای آمریکایی تاکنون درباره جزئیات این دیدار چیزی نگفتهاند؛ اما پیش ازاین آقای خلیلزاد گفته بود که هدفش از این دیدارها، آغاز گفتگوهای بینالافغانی برای پایاندادن به جنگ افغانستان است.
سخنگوی شورای عالی صلح در نشست خبری خود، از سفر محمد عمر داودزی، نماینده ویژه رئیس جمهور برای اجماع منطقوی صلح به کشور چین نیز خبر داد و گفت که آقای داودزی روز چهارشنبه در یک سفر سه روزه به کشور چین میرود تا با نمایندگان حکومت این کشور و احزاب قدرتمند آن دیدار و گفتگو کند.
آقای طاهری تصریح کرد که در این سفر، آقای داودزی از حکومت چین خواهد خواست تا در قسمت صلح گامهای عملی را بردارد. پیش از این، زلمی خلیلزاد به چین رفته بود و با مقامهای این کشور در مورد به نتیجه رسیدن صلح در افغانستان گفتگو کرد. چین از کشورهای قدرتمند در منطقه و از کشورهای تاثیر گذار در مسایل افغانستان و پاکستان است.