صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۶ جوزا ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

ترامپ به عمران خان: افغانـستان مهمترین اولویت منطقه‌ای من است

ترامپ به عمران خان: افغانـستان مهمترین اولویت منطقه‌ای من است

دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحدۀ امریکا با ارسال نامهای به صدر اعظم پاکستان خواستار همکاری اسلام آباد در مذاکرات صلح افغانستان و کشاندن طالبان به میز مذاکرات صلح شده است.
عمران خان، صدر اعظم پاکستان، گفته است که این نامه صبح دوشنبه ۱۲ قوس (سوم دسمبر) به وی رسیده است. آقای خان در صحبت با خبرنگاران وعده سپرد که از "همه تلاشهای ممکن" برای کمک به روند صلح افغانستان کار خواهد گرفت.
وزارت خارجۀ پاکستان گفته است که آقای ترامپ در این نامه دستیابی به راه حل سیاسی جنگ افغانستان را مهمترین اولویت منطقهای خود خوانده و از پاکستان خواستار حمایت در این زمینه شده است.
محمد فیصل، سخنگوی وزارت خارجۀ پاکستان، گفته است که رئیس جمهور ترامپ در این نامه تصدیق کرده است که جنگ افغانستان هزینۀ گران را بر ایالات متحده و پاکستان اعمال میکند.
آقای فیصل گفته که رئیس جمهور امریکا همچنان تاکید کرده است که واشنگتن و اسلام آباد "فرصت هایی را برای همکاری و تجدید مشارکت" جستجو کنند.
وزارت خارجۀ پاکستان از این تصمیم ایالات متحده استقبال کرده و گفته است که تامین صلح و ثبات در افغانستان مسوولیت مشترک است. ایالات متحده در حالی فراخوان همکاری پاکستان را در تامین صلح افغانستان تجدید کرده است که روابط میان واشنگتن و اسلام آباد به خاطر ادعاهای مبنی بر حمایت پاکستان از گروه های تندرو مستقر در آن کشور به شدت کشیده شده است.