صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۶ جوزا ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

صدها خانواده در محاصره طالبان؛ دو نفر از گرسنگی جان دادند

صدها خانواده در محاصره طالبان؛ دو نفر از گرسنگی جان دادند

مقامهای محلی ولایت فاریاب در شمال کشور تایید میکنند از چندین روز به این سو صدها خانواده در ولسوالی پشتونکوت این ولایت در محاصره طالبان قرار دارند.
نبی خان ملاخیل، فرمانده پولیس ولایت فاریاب دیروز (دوشنبه، ۱۲ قوس) به بیبیسی گفته که از پانزده روز به این سو منطقه سرحوض در این ولسوالی در محاصره طالبان است و مردم با مشکل گرسنگی روبه رو شدند.
جاوید بیدار، سخنگوی والی فاریاب نیز گفته که طالبان سه روستا را در این منطقه محاصره کردند که شمار نفوس آنها به پنجصد تا ششصد خانواده میرسد.
او میگوید که جنگجویان طالبان تمام عبور و مرورها را در مسیر این روستاها متوقف کردند و حتی اجازه رسیدن مواد غذایی را نیز به منطقه نمیدهند.
آقای بیدار میگوید این وضعیت سبب شده که دو نفر در منطقه به شمول یک کودک از گرسنگی و سه نفر دیگر به دلیل بیماری جان بدهند. او منطقه سرحوض را منطقهای کوهستانی میخواند. نیروهای امنیتی نیز در این منطقه مستقر هستند که به گفته مقامهای محلی از طریق هوایی اکمالات به آنها میرسد.
روز یکشنبه بحث این محاصره در نشست مجلس سنا نیز مطرح شد و سناتوران گفتند که مردم محل برای حل این مشکل با آنها تماس گرفتند.
مجلس سنا نیز از مقامهای امنیتی خواست هر چه زودتر به این مشکل رسیدگی کنند.
سخنگوی والی فاریاب میگوید گفتوگوهای ریش سفیدان و بزرگان منطقه با طالبان برای حل این مشکل آغاز شده و در صورت نتیجه ندادن، آنها اقدام به راه اندازی عملیات نظامی خواهند کرد.
طالبان تاکنون در مورد این رویداد چیزی نگفته است.
فاریاب از ولایتهای ناآرام و کلیدی در شمال غرب کشور است که گفته میشود اختلال امنیت در این ولایت میتواند بر امنیت همه ولایات شمال تاثیر بگذارد.
گروه طالبان در ولایت فاریاب نسبت به دیگر گروههای مخالف، فعال هستند. شماری از ولسوالیهای این ولایت بارها بین دولت و طالبان دست به دست شده است.