صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۳۰ ثور ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

سومین دور ملاقات نمایندگان امریکا و طالبان در قطر

سومین دور ملاقات نمایندگان امریکا و طالبان در قطر

نمایندگان طالبان گفتگوهای سه روزه ای را با زلمی خلیلزاد فرستاده ویژه وزارت امور خارجه امریکا برای صلح در افغانستان در قطر راه اندازی کرده اند. این سومین ملاقات مستقیم نمایندگان طالبان و امریکا می باشد.
به گزارش دویچه وله، این گفتگوهای سه روزه در دوحه پایتخت قطر برگزار شده است. گروه شورشی طالبان در دوحه یک دفتر سیاسی دارند.
یک عضو ارشد طالبان و یک فرد نزدیک به این گروه آغاز این گفتگوها را تایید کرده اند. این دو تن با خبرگزاری اسوشیتدپرس به شرط فاش نشدن نامشان صحبت کرده اند.
امیدواری براین است که این گفتگوها بتواند مذاکرات درجا زده صلح افغانستان را دوباره آغاز کند و به طولانی ترین جنگ امریکا در تاریخ پایان دهد.
آنها روز یکشنبه گفتند که خیرالله خیرخواه، والی سابق طالبان در ولایت هرات و محمد فضل یک فرمانده نظامی سابق طالبان در این گفتگوی سه روزه اشتراک دارند.
هردو نماینده طالبان که در این دور از گفتگوها با نماینده ایالات متحده امریکا مذاکره می کنند، از زندان گوانتانامو آزاد شده اند.
قبل از این نیز طالبان دو بار با زلمی خلیلزاد در ماه های گذشته دیدار و گفتگو کرده اند.
اوایل همین ماه نیز مسکو میزبان نشست صلح افغانستان بود که در آن نمایندگان ۱۲ کشور به شمول طالبان دعوت شده بود. طالبان در حاشیه این نشست با نمایندگان حکومت افغانستان گفتگو نکردند. این گروه خواهان مذاکره مستقیم با امریکا است و حکومت افغانستان را دست نشانده می خواند و نمی خواهد با آن مذاکره کند. گفته می شود که طالبان تقریبا نیمی از خاک افغانستان را کنترول می کنند و همه روزه حملاتی را بر نیروهای امنیتی و تاسیسات دولتی انجام می دهند.