صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۳۰ ثور ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

حکومت گزارش گفتگو در مورد تعویق انتخابات ریاست جمهوری را رد کرد

 حکومت گزارش گفتگو در مورد تعویق انتخابات ریاست جمهوری را رد کرد

حکومت گزارش روزنامه امریکایی وال استریت ژورنال در مورد گفتگو با مقامات امریکایی برای تعویق انتخابات ریاست جمهوری را رد کرد.
هارون چخانسوری، سخنگوی ریاست جمهوری در صفحه رسمی توییتر خود نوشته است که " حکومت افغانستان به اساس قانون اساسی کشور و تاریخ تعیین شده از سوی کمیسیون مستقل انتخابات برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سال 1398 کاملا متعهد است."
سخنگوی ریاست جمهوری افزوده است که " تداوم در پروسه مردم سالاری لازمی است و هیچ گزینه دیگر به جز خواست و اراده افغانها که در قانون اساسی کشور صراحت دارد قابل قبول نیست."
جان بس، سفیر ایالات متحده امریکا در کابل نیز گزارش روزنامه وال استریت ژورنال را رد کرده است. او در صفحه رسمی توییتر خود نوشته است که امریکا برای کمک به کمیسیونهای انتخاباتی و حکومت افغانستان به منظور آمادگی برای انتخابات ریاست جمهوری سال آینده متعهد است و افغانها درباره زمان برگزاری انتخابات، تصمیم میگیرند.
روزنامه امریکایی وال استریت ژورنال دیروز گزارشی را نشر کرد که زلمی خلیلزاد نماینده ویژه وزارت خارجه امریکا در امور صلح افغانستان از حکومت افغانستان خواسته است که انتخابات ریاست جمهوری را به تعویق اندازد.
 وال استریت ژورنال نوشته است که اداره دونالد ترامپ این درخواست را برای کشاندن طالبان به میز مذاکره و پایان دادن به 17 سال جنگ در افغانستان، مطرح کرده است.
یک مقام پیشین حکومت امریکا نیز به وال استریت ژورنال گفته که "آقای خلیلزاد موضوع تعویق انتخابات ریاستجمهوری را به عنوان یک مشوق برای آغاز مذاکرات اساسی، به طالبان پیشنهاد کرده است و شاید بخشی از روند مذاکرات صلح باشد."
زلمی خلیلزاد، در دور دوم سفر خود به کشورهای منطقه برای گفتگو در مورد روند صلح افغانستان، شام روز شنبه هفته جاری با رئیس جمهور غنی دیدار کرد و برنامههای سفرش را توضیح داد. او همچنین با شماری از رهبران سیاسی و مقامات عالی رتبه دولتی در کابل دیدار و گفتگو کرده است.
کمیسیون مستقل انتخابات اعلام کرده است که انتخابات ریاست جمهوری را به تاریخ 31 حمل سال 1398 برگزار میکند. این کمیسیون همچنین اعلام کرده که تقویم انتخابات ریاست جمهوری را به زودی اعلام خواهد کرد.