صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۳۰ ثور ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

اعتراض مردمی در کابل؛ رئیس جمهور تمام خواست‌های معترضان را پذیرفت

اعتراض مردمی در کابل؛  رئیس جمهور تمام خواست‌های معترضان را پذیرفت

محمد اشرف غنی، رئیس جمهور کشور تمام خواستهای معترضانی را که در رابطه به حمله گروه طالبان و کشته شدن افراد ملکی و آواره شدن هزاران خانواده در ولسوالیهای جاغوری و مالستان ولایت غزنی و ولسوالی ارزگان خاص ولایت ارزگان، در مقابل ارگ ریاست جمهوری تجمع کرده بودند، پذیرفت و معترضان به اعتراض شان پایان دادند.
صدها تن از شهروندان کابل از ساعت 10 شب یکشنبه تا بعد از ظهر دیروز (دوشنبه، 21 عقرب) در مقابل ارگ ریاست جمهوری تجمع کرده بودند و خواستار اقدام عملی حکومت در راستای دفع حملات گروه طالبان، فرستادن نیروهای بیشتر و ایجاد یک واحد امنیتی دائمی در این ولسوالیها بودند. معترضان همچنین خواستار رسیدگی به زخمیها و آوارگان جنگ در این سه ولسوالی شدند.
همچنین، هزاران تن از شهروندان کشور در ولایتهای بامیان، بلخ، دایکندی و شهرغزنی تظاهرات کردند و از حکومت خواستند که امنیت ولسوالیهای جاغوری، مالستان و ارزگان خاص را تأمین کند.
محمد اشرف غنی، رئیس جمهور کشور در تماس تلیفونی با معترضان در کابل، تمام خواستههای آنان را پذیرفت و گفت که از ساعت ۱۱ شب یکشنبه دستور آغاز عملیات هوایی را داده و روز دوشنبه نیز محمد شریف یفتلی، لوی درستیز کشور را برای مدیریت جنگ به منطقه اعزام کرده است. آقای غنی افزود، اعزام نیروهای کماندو به مالستان نیز آغاز شده است.
او گفت که تأخیر در اعزام نیرو به این ولسوالیها به دلیل وضعیت آب و هوا بوده نه به دلیل سهلانگاری دولت. آقای غنی وعده داد که به وضعیت بیجاشدگان و زخمیها نیز رسیدگی کند.
رئیس جمهور افزود که ایجاد واحد نظامی در جاغوری و مالستان به زودی قابل اجرا نیست؛ ولی در بلند مدت با همکاری مردم، این واحدها ایجاد خواهد شد.
معترضان هشدار داده بودند در صورتی که حکومت اقدام عملی برای مهار جنگ در ولسوالیهای جاغوری، مالستان و ارزگان خاص نکند، آنها در مقابل ارگ باقی خواهند ماند و اعتراض شان را ادامه خواهند داد.
پیش از آن که رئیس جمهور با معترضان صحبت کند، جنرال مرادعلی مراد، فرمانده گارنیزیون کابل گفت که رئیس جمهور دستور آغاز عملیات برای پاکسازی شورشیان گروه طالبان از ولسوالی جاغوری و مالستان را صادر کرده است.
او افزود، قرار است نیروهای امنیتی و دفاعی کشور تا زمانی که امنیت کامل به این ولسوالیها برنگشته، در آنجا باقی بمانند. وی گفت اگر دولت به این خواست معترضان توجه نکند، از سمتش استعفا میکند.
حدود سه هفته پیش، شورشیان گروه طالبان به مناطق کندلان و حسینی ولسوالی ارزگان خاص ولایت ارزگان حمله کردند که بر اساس آمار کمیسیون مستقل حقوق بشر 63 غیرنظامی کشته و زخمی و صدها خانواده آواره شدند.
 گروه طالبان همچنین هفت روز پیش حملات خود را بر بخشهای از ولسوالی های جاغوری و مالستان ولایت غزنی آغاز کردند و جنگ در این دو ولسوالی هنوز ادامه دارد. این دو ولسوالی از امنترین ولسوالیهای کشور شمرده میشد.
در پی این حملات، اعتراضات به بیتوجهی حکومت در شبکههای اجتماعی افزایش یافت و سرانجام مردم در مقابل ارگ ریاست جمهوری تجمع کردند و خواستار اقدام عملی حکومت برای تأمین امنیت ولسوالی های جاغوری، مالستان و ارزگان خاص شدند.
وزارت دفاع ملی دیروز اعلام کرد که نیروهای کمکی به ولسوالیهای جاغوری و مالستان فرستاده شده است و شماری از مقامات امنیتی نیز به این ولایت رفته است.
وزارت دفاع همچنین اعلام کرده که تا کنون 200 جنگجوی گروه طالبان در درگیری با نیروهای امنیتی و نیروهای مقاومت مردمی در ولسوالیهای جاغوری و مالستان کشته شدهاند. این وزارت آمار دقیق از تلفات غیرنظامیان و نیروهای امنیتی در این جنگ ارائه نکرده است، اما منابع محلی به رسانهها گفتهاند که در این جنگ ده سرباز کماندو کشته و شش سرباز کماندو نیز زخمی شدهاند.