صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۳۰ حمل ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

بخشی از آرای انتخابات پارلمانی به دلیل هزاران شکایت بازشماری می‌شود

بخشی از آرای انتخابات پارلمانی به دلیل هزاران شکایت بازشماری می‌شود

کمیسیونهای انتخاباتی اعلام کردهاند که بخشی از آرای انتخابات پارلمانی اخیر کشور به دلیل دریافت هزاران شکایت، بازشماری میشود.
هدایت دستگیر، عضو کمیسیون انتخابات به بیبیسی گفته که حدود ۱۱هزار مورد شکایت مرتبط با انتخابات پارلمانی که در تاریخ ۲۸ و ۲۹ میزان ( و ۵ عقرب در قندهار) برگزار شد، دریافت شدهاست.
از این میان، برای رسیدگی به بیشتر از دو هزار شکایت که روی نتایج آرا تاثیر مستقیم دارد، دقت بیشتری صورت خواهد گرفت.
کمیسیون شکایات میگوید تردید در مورد وضع ظاهری صندوقهای رای، تغییر قفل، محتویات صندوقها، رایدهی افراد زیر سن قانونی که واجد شرایط نبودهاند و همچنین رایدهی چندباره از سوی افراد از مواردی است که مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
چند روز پیش کمیسیون انتخابات گفت که نتایج ابتدایی انتخابات پارلمانی ۳۲ ولایت به تاریخ ۲ قوس و از ولایت کابل به تاریخ ۱۰ قوس اعلام خواهد شد.
قبل از این کمیسیون انتخابات تاریخ اعلام نتایج ابتدایی انتخابات در تمام ولایتها را ۱۹ عقرب اعلام کرده بود.
آقای دستگیر میگوید بیشترین میزان شکایتهای رسیده از کابل و بعد از آن از ولایتهای کاپیسا و پروان بوده است.
گفته شده است در حال حاضر بازشماری شماری از مراکز رایگیری ۱۱ ولایت از جمله کابل آغاز شده است.
در همین حال حفیظ الله هاشمی، عضو و سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات گفته که قرار است این بازشماری با مدیریت هر دو کمیسیون (انتخابات و شکایات) و نمایندگان نامزدان و نهادهای ناظر (فیفا و تیفا) انجام شود.
آقای هاشمی گفته که بازشماری آرا بیش از دو تا سه روز را دربر خواهد گرفت.
همچنین مسئولان کمیسیون انتخابات ولایت تنگرهار گفته که در همین روند تا به حال از جمله ۳۲۷ مرکز رایدهی در این ولایت، ده صندوق رای مربوط به سه مرکز را در این ولایت شمردهاند که تغییر اندکی در نتایج آرا به میان آمده است. داوود صدیق، رئیس کمیسیون انتخابات ننگرهار گفته که در هر صندوق حدود ده رای تفاوت کرده است
انتخابات پارلمانی در ۲۸ برگزار شد اما به دلیل برخی از مشکلات، از جمله بازنشدن مرکزهای رایدهی در روز بیست و نهم نیز ادامه یافت. این انتخابات در ولایت قندهار به دلیل کشته شدن جنرال رازق، فرمانده پولیس این ولایت، با یک هفته تاخیر به تاریخ ۵ عقرب برگزار شد.
با وجود تهدیدهای امنیتی و هشدار مخالفان مسلح دولت، مردم به پای صندوقهای رای رفتند تا در مورد سرنوشت اعضای مجلس نمایندگان تصمیم بگیرند.
از میان ۸.۸ میلیون نفری که برای رایدهی ثبت نام کرده بودند، بیش از چهار میلیون تن در انتخابات پارلمانی شرکت کردند. در همین حال کمیسیون انتخابات چند روز پیش تقویم انتخابات ریاستجمهوری  را نیز اعلام کرد که بر اساس آن انتخابات ریاست جمهوری به تاریخ 31 حمل سال آینده خورشیدی، برگزار خواهد شد.