صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۳۰ جوزا ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

یوناما: قربانیان مواد انفجاری جاسازی شده افزایش یافته است

یوناما:  قربانیان مواد انفجاری جاسازی شده افزایش یافته است

دفتر هیأت معاونت سازمان ملل متحد (یوناما)  در گزارش تازه خود اعلام کرده که قربانیان مواد انفجاری جاسازی شده در افغانستان،
افزایش یافته است.در این گزارش که دیروز (یکشنبه، 15 میزان) نشر شد، آمده است که رقم کشتهها و زخمیهای افراد ملکی بر اثر انفجار مواد انفجاری جاسازی شده که به صورت عمدی و بیرویه استفاده شده، از اول جنوری تا 30 سپتامبر 2018 میلادی، افزایش یافته و حدود نیمی از تلفات افراد ملکی در افغانستان را تشکیل میدهد.
گزارش یوناما نشان میدهد که این حملات بیشتر شامل استفاده عمدی از مواد جاسازیشده انفجاری در حملات انتحاری و غیر انتحاری میباشد.
در این گزارش ازحمله به مرکز آموزشی موعود، باشگاه ورزشی میوند و مرکز توزیع تذکره در غرب کابل، دانش آموزان قابلگی و تماشاچیان یک مسابقه کریکت در ننگرهار، کارمندانی ملکی دولتی، کارمندان بخش صحی و خبرنگاران، به عنوان مواردی نام برده شده که در آن از مواد انفجاری به صورت عمدی استفاده شده تا به افراد ملکی آسیب وارد شود. تادامیچی یاماموتو نماینده ویژه سرمنشی سازمان ملل متحد برای افغانستان گفته است که هدف قراردادن افراد ملکی به صورت عمدی در افغانستان جرایم جنگی بوده و قابل تحمل نیست.
او افزوده که حملات انتحاری و سایر حملات انفجاری بالای افراد ملکی و همچنین استفاده بیرویه از این تاکتیکها، نقض جدی قوانین بینالمللی و بشردوستانه است.
یوناما در این گزارش استفاده گسترده از حملات توسط مواد انفجاری جاسازیشده علیه افراد ملکی افغانستان، از جمله حمله انتحاری بر اقلیتهای قومی-مذهبی را جنایات جنگی یا جنایات علیه بشریت محسوب کرده و گفته است که این مساله مستلزم بررسی توسط مقامات ذیصلاح میباشد.