صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

سه شنبه ۲۸ جوزا ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

مجلس خواستار وضاحت در مورد حذف ٣٥ تن از فهرست نامزدان انتخابات پارلمانی شدند

مجلس خواستار وضاحت در مورد حذف ٣٥ تن از فهرست نامزدان  انتخابات پارلمانی شدند

  مجلس نمایندگان از کارگيرى سيستم بايومتريک در انتخابات استقبال کرد و از دادگاه عالی خواست تا در مورد حذف ٣٥ تن از فهرست نامزدان انتخابات از سوى کميسيون شکايات انتخاباتى، ابراز نظر کند.
این در حالی است که روز جمعه داکتر عبدالله عبدالله رئيس اجرائيه حکومت، گفت که بایومتریک رای دهندگان در روز انتخابات، یک مسئله مهم و اساسی است و کمیسیون مستقل انتخابات در روزهاى آينده چگونگی استفاده از بایومتریک در انتخابات را اعلام خواهد کرد.
کميسيون مستقل انتخابات دیروز گفت که بررسى هاى اين کميسيون در مورد استفاده از اين سيستم، هفتاد در صد پيش رفته و نتايج آن را در روزهاى آينده اعلام خواهد کرد.
در نشست دیروز مجلس ، روی این موضوع بحث صورت گرفت.
حبیبه سادات نماینده مردم هلمند در مجلس ، ضمن استقبال از کارگیری سیستم بایومتریک در روز انتخابات گفت که این سیستم، باید طوری تنظیم شود که یک فرد نتواند چندین رای بدهد.
انجنیر زکریا زکریا نماینده مردم کابل در مجلس نمایندگان گفت: «امیدوارهستیم که کمیسیون انتخابات، به خواست مردم لبیک بگوید و به خاطر تامین شفافیت در پروسه انتخابات، زمینۀ استفاده از سیستم بایومتریک را در روز انتخابات مساعد کند.»
شماری از اعضای دیگر این مجلس  نیز گفتند که استفاده از سیستم بایومتریک، سبب تامین شفافیت درانتخابات خواهد شد .به گزارش پژواک، عبدالرئوف ابراهیمی رئیس مجلس نمایندگان، استفاده از سیستم بایومتریک را در پروسه انتخابات، جزء خواسته های مردم افغانستان خواند و از کمیسیون انتخابات خواست تا به منظور تامین شفافیت در روز رای دهی از این تکنالوژی استفاده کنند.
او گفت که استفاده از سیستم بایومتریک، می تواند از بحران در پروسه انتخابات جلوگیری کند.
به گفته موصوف، استفاده از این سیستم در روز رای دهی، برعلاوه تامین شفافیت در انتخابات، می تواند قناعت مردم را فراهم نماید.
عدم حضور رییس کمیسیون شکایات انتخاباتی به نشست دیروز مجلس
به اساس فیصله کمیته رؤسای  مجلس ، دیروز رئیس کمیسیون شکایات انتخاباتی، در رابطه به چگونگی حذف ۳۵ تن از نامزدان انتخابات پارلمانی  از ليست نهایی، به این مجلس  فرا خوانده شده بود؛ اما در نشست حضور نیافت.
کميسيون شکايات انتخاباتى در بيستم اسد سال روان، ٣٥ تن از نامزدان احتمالى انتخابات مجلس نمایندگان را واجد شرايط نامزدى ندانسته و نام شان را از فهرست نهايى نامزدان مجلس نمایندگان حذف کرد. 
عظيم محسنى نماينده مردم بغلان در اين مجلس  گفت که تصميم کميسيون در مورد حذف نام هاى ٣٥ تن يادشده، در مغايرت با قوانين نافذۀ کشوراست، به کسانى که نام هاى شان حذف شده، فرصت استينافخواهى داده نشده و هيچ محکمه اى آنها را به کدام جرم محکوم نکرده است.
وى گفت که کميسيون شکايات انتخاباتى، بايد در مورد به نماينده گان مردم وضاحت دهد.
برخى اعضاى ديگر اين مجلس  نيز نظريات مشابه داشتند. 
عبدالرئوف ابراهیمی رئیس مجلس  گفت که مطابق قانون، تمام ادارات مستقل و غیرمستقل، به نماینده گان مردم پاسخگوهستند و نیامدن رییس کمیسیون شکايات انتخاباتى، خلاف قانون می باشد.
او تصمیم کمیسیون يادشده در مورد حذف نامزدان را قناعت بخش ندانسته افزود که مجلس  با ارسال مکتوب، از دادگاه عالی و کمیسیون نظارت بر تطبیق قانون اساسی می خواهد تا در مورد فیصله کمیسیون یاد شده، ابراز نظر نمایند.
وی به دارالانشاى مجلس  هدایت داد تا هرچه عاجل از طريق ارسال مکاتب، خواستار ابراز نظر محکمه در اين مورد شود.